שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: הרוקח ינפק תרופות - ללא חידוש מרשם

  ועדת הבריאות של הכנסת תאשר תקנות חדשות הקובעות כי רוקחים יהיו רשאים לנפק מרשמי המשך לחולים כרוניים - ללא ביקור נוסף אצל הרופא. הרוקחים יקבלו גם גישה למידע מהתיק הרפואי, וישוחחו עם החולה כדי לוודא שאין שינויים באופי המחלה. תרופות כמו ריטלין - מחוץ לתקנות

  הקלה משמעותית לחולים כרונים: ועדת הבריאות של הכנסת צפויה לאשר מחר (ב') תקנות חדשות שיאפשרו לרוקחים לנפק תרופות המשך לחולים כרונים, גם ללא מרשם רופא. לרוקחים תינתן גם גישה לחלק מהתיק הרפואי של החולה.

   

  נכון להיום, יכולים חולים כרונים לקבל מרשם תרופות קבוע התקף לשלושה עד ארבעה חודשים מהרופא המטפל. חלק מקופות החולים מאפשרות לחולים להגיש לרופא בקשת "אל-תור" באמצעות אתר האינטרנט או מזכירות המרפאה. הרופא מכין את המרשם והחולה מתבקש להגיע למרפאה, לקחת את המרשמים ולהציג אותם בבית המרקחת.

   

   

  עוד על תרופות מרשם:

   

  התקנות באות להפחית משמעותית את הסרבול שבקבלת מרשמי המשך לחולים כרונים, הנאלצים ממילא ליטול אותן תרופות במשך חודשים ושנים ארוכות. על פי התקנות החדשות, יוכלו חולים כרונים בקרוב לקבל "מרשם רוקח" מהרופא המטפל, שתוקפו יהיה שישה חודשים. המרשם ישודר למחשבי בתי המרקחת של הקופה ורשתות הפארם המכבדים את מרשמי הקופה.

   

  בהתאם לכך, יוכל המטופל להגיע ישירות לבית המרקחת עם הכרטיס המגנטי ולקבל את המרשמים הקבועים שלו. בתום חצי השנה יהיה על המטופל להגיע אל הרופא ולחדש את המרשמים הקבועים, כדי לוודא כי אין שינוי במינונים או צורך בתרופות חלופיות. לאחר מתן התרופה, רוקח בעל הרשאה לניפוק תרופות במרשם כרוניות יתעד את מתן המרשם ויעביר דיווח על כך לרופא המטפל.

    

  בנוסף, קובעות התקנות כי לרוקחים תינתן גישה לחלק מהתיק הרפואי של אותו מטופל בעל "מרשם קבוע", כדי לוודא כי לא חלה טעות במרשם וכי האבחנות הרשומות בתיק הרפואי תואמות למרשם שקיבל. הרוקח יתבקש גם לתשאל את המטופל ולוודא עמו כי לא חל שינוי באופי מחלתו או בתגובה לתרופה. המטופל יתבקש כמובן לאשר שהמידע מתיקו הרפואי יהיה נגיש גם לרוקח בעת ההגעה לבית המרקחת. בשאר המקרים המידע יהיה חסום.

    

  הרשאה לניפוק תרופות תינתן רק לרוקח מורשה בעל ניסיון של חמש שנים ברוקחות, אשר עבר הכשרה ייחודית. תוקפה של ההרשאה יהיה למשך חמש שנים. על פי התקנות, תרופות מסוימות כגון תרופות פסיכיאטריות, נוירולוגיות או נרקוטיות - כולל ריטלין - עדיין יצריכו מרשם חודשי מהרופא המטפל.

   

  בתוך כך מתכוון בקרוב משרד הבריאות לאשר לאחיות מוסמכות שעברו הכשרה ייעודית לנפק מרשמי תרופות בסיסיות לחולים, כמו אנטיביוטיקה לדלקות גרון, אינהלציות ונטולין לחולי אסתמה בהתקף ועוד. ליוזמה מתנגדת ההסתדרות הרפואית בישראל, הטוענת כי אין בידי האחיות ידע מספק כדי לנפק תרופות לחולים.   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Index Open
  תרופות פסיכיאטריות וריטלין עדיין יצריכו חידוש המרשם אצל רופא
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים