שתף קטע נבחר

תוצאות הבדיקה נשכחו - והסרטן האלים לא התגלה

במשך שנה שלמה הסתובב ב', עובד בחברת חשמל, עם גידול סרטני אלים בבטנו - ולא ידע על כך דבר. הסיבה: תוצאות בדיקה תקופתית שעבר במקום העבודה לא נמסרו לו. רעייתו: "הוא אהב לעבוד בחברת החשמל, אבל הם הרסו לו את החיים"

סכסוך בין המרפאה לחברת החשמל, רופא שנפטר - ואדם אחד שבמשך שנה לא ידע שהוא חולה בסרטן. במשך קרוב לשנה "שכבו" הבדיקות של ב', עובד בחברת החשמל, מבלי שאיש הביט בהן, וכך הגידול הסרטני שבגופו גדל באין מפריע. כעת הוא סובל מגידול בשלב מתקדם - וסיכויי ההחלמה שלו נמוכים.

 

את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

 

ב', תושב חדרה בן 59 ואב לשלושה, עבד בתחנת הכוח בחדרה שנים רבות. לפני יותר משנתיים הוא עבר בדיקה תקופתית ולאחר שלא נאמר לו כי יש בעיה כלשהי, המשיך לבצע את עבודתו כרגיל. רק שנה מאוחר יותר התברר לו: בבדיקה התגלה ממצא סרטני בריאותיו. 

 

"ביום בהיר אחד קראו לו להגיע למרפאה בעבודה והודיעו לו שבבדיקה האחרונה, שנערכה לפני שנה, התגלה ממצא ושעליו ללכת מיד לרופא המשפחה להמשך בדיקות", מתארת ל-ynet אשתו של ב' את שהתרחש. "היינו בהלם. לא הבנו את גודל האסון. בכלל לא קלטנו מה זה הממצא הזה. ועם המכתב הזה, שמודיע שהתגלה ממצא לפני שנה, הוא הלך לעשות בדיקה והתגלה גידול סרטני בגודל של שבעה ס"מ. היינו בהיסטריה. הרופא שאל 'למה אתה בא רק עכשיו?'".

 

מאז הגילוי טופל ב' במרכז הרפואי שיבא בכימותרפיה ובעזרת ניתוחים, אך הסרטן שבגופו כבר בשלב מתקדם. "זה אסון", אומרת רעייתי. "אנחנו לא יודעים מה יהיה. אם הרופאים בחברת חשמל רק היו מואילים בטובם להסתכל על הצילום הם היו יכולים לגלות את הסרטן בשלב 1 או 2. אבל אף אחד לא הסתכל על הצילום ועכשיו במקום שיהיו לו 90% סיכוי להחלים, יש לו רק בין 11% ל-40%".

 

ב' בביתו. לפני שנה היו לו 90% סיכוי להחלמה - היום 11% (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
ב' בביתו. לפני שנה היו לו 90% סיכוי להחלמה - היום 11%(צילום: זהר שחר)

 

ב' הגיש תביעה לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה נגד חברת חשמל, בטענה להתנהגות רשלנית שהחמירה את מחלתו. "הרשלנות היא חמורה במיוחד ומצדיקה בנסיבות אלה הטלת חיוב עונשי מרתיע. לו חברת חשמל הייתה פועלת כנדרש, המחלה לא הייתה מתפתחת", אומר עו"ד איתן אדלשטיין,שהגיש את התביעה. "נעמוד על פיצוי מלא של כל נזקי התובע", מוסיף עו"ד דניאל שריד.

 

לפי כתב התביעה, בין חברת חשמל לבין החברה שביצעה את הבדיקות פרץ סכסוך ובנוסף הרופא המאבחן מטעם חברת החשמל נפטר. כך יצא שבמשך תקופה ארוכה אף רופא לא עבר על הבדיקות ולא הודיע ל-ב' על כך שהוא חייב לגשת לרופא בדחיפות.

 

ב' חלה בגידול מסוג תימומה, גידול של בלוטת התימוס שנמצאת במרכז בית החזה ומהווה חלק ממערכת החיסון. "אין כל צל של ספק שאם החולה היה מופנה לסי.טי מיד לאחר ביצוע צילום החזה הראשון בסוף 2011 הגוש היה מתגלה מיד. התימומה היה מאובחן בשלבים הראשונים, קרוב לוודאי בשלב ראשון, כאשר סיכויי ההישרדות קרובים למאה אחוז", נקבע בחוות הדעת הרפואית המצורפת לכתב התביעה. "בשלבים מוקדמים של תימומה הסיכוי לריפוי גבוה מאוד, כאשר בשלבים מתקדמים הסיכוי לריפוי משמעותי יותר קטן. דחיית פענוח הצילום והמשך הבירור בשנה הם אלו שגרמו להחמרה המשמעותית ביותר בפרוגנוזה של החולה, ובהעברתו משלב שבו היה ניתן לצפות להחלמה שלמה לשלב שבו הסיכוי לריפוי הוא קטן ביותר".

 

"הוא אהב לעוד בחברת חשמל", אומרת אשתו בכעס. "היום הוא כועס עליהם. הם הרסו לו את החיים".

 

מחברת חשמל נמסר בתגובה: "העובד ומשפחתו נמצאים בליווי צמוד של נציגי משאבי אנוש והרווחה בחברה ומקבלים סיוע ככל שניתן. התייחסותה המלאה של חברת החשמל תינתן במסגרת ההליך המשפטי. אנו מאחלים לעובד בריאות והחלמה מהירה".

  

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זהר שחר
ב' בביתו. הסיכוי לריפוי קטן ביותר
צילום: זהר שחר
באדיבות עו"ד דניאל שריד
עו"ד דניאל שריד
באדיבות עו"ד דניאל שריד
עו"ד איתן אדלשטיין
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים