שתף קטע נבחר

יצירות שנבזזו מיהודים בבית האוֹצֵר בזלצבורג

בדירה באוסטריה נמצאו כ-60 יצירות אמנות השייכות לאספן הגרמני גורליט, שבדירתו במינכן נמצאו בשנה שעברה 1,400 יצירות שנבזזו על ידי הנאצים

יותר מ-60 יצירות אמנות, בהן כמה החשודות שנבזזו על ידי הנאצים, נמצאו היום (יום ג') בדירה באוסטריה השייכת לאוצר האמנות קורנליוס גורליט, שבדירתו במינכן נמצאו לפני כארבעה חודשים 1,400 יצירות אמנות שנבזזו מיהודים.

 

עוד חדשות בעולם:

אלג'יריה: 103 נהרגו בהתרסקות מטוס צבאי

פקיסטן: השליכו רימונים בקולנוע בסרט פורנו

לראשונה מ-49': מו"מ היסטורי בין סין וטייוואן

 

סוכנות העיתונות האוסטרית ציטטה היום את דוברו של גורליט אומר כי היצירות, בהן עבודות של מונה, רנואר ופיקאסו, התגלו בביתו של גורליט בזלצבורג. הסוכנות האוסטרית אמרה כי עורך דיונו של גורליט, כריסטוף אדל, הורה להציב שמירה על היצירות מפני גניבה. לבקשת גורליט, מומחים החלו בבדיקה שתגלה אם אכן נבזזו. "הערכות ראשוניות המבוססות על בדיקה ראשונית טרם הוכיחו חשד כזה", אמר עורך הדין אדל.

שמירה הוצבה לבית בזלצבורג מפני גניבת היצירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שמירה הוצבה לבית בזלצבורג מפני גניבת היצירות(צילום: AFP)

בנובמבר 2013, מצאו הרשויות הגרמניות במינכן יותר מ-1,400 יצירות, רישומים ופסלים, שערכם נאמד ב-1.35 מיליארד דולר. רובן ככל הנראה נבזזו על ידי הנאצים או נסחטו מידיהם של יהודים לפני מלחמת העולם השנייה ובמהלכה.

  

קורנליוס גורליט הוא בנו של אספן יצירות האמנות הילדברנד גורליט, שבשנות ה-30 וה-40 רכש ציורים רבים מיהודים במחירים נמוכים לפני שברחו מגרמניה, ששוויים מוערך בכמיליארד דולר. גורליט טען כמה פעמים כי אביו רכש את יצירות האמנות באופן חוקי לגמרי ושהן נמצאות אצלו מתוקף היותו יורשו של אביו.

 

לאחרונה דווח במגזין "דר שפיגל" הגרמני כי הילדברנד היה מעורב בביזה שיטתית של הרכוש היהודי ברייך השלישי. רבות מהיצירות הועברו למוזיאון בעיר לינץ שבאוסטריה, שהצורר אדולף היטלר קיווה שיכיל את אוסף האמנות הגדול והיקר בעולם. לפי חשיפת המגזין הגרמני, היחידה של הצבא האמריקני שהייתה מופקדת על השבת רכוש שבזזו הנאצים לבעליו עצרה את גורליט האב בשנת 1945 וגילתה חלק מהאוצר האדיר שאגר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הבית בזלצבורג שבו נמצאו היצירות
צילום: AFP
מומלצים