שתף קטע נבחר

אולפן ynet: מי מפחד מברית מילה?

המחלוקת סביב המסורת שנחשבת לכמעט קונצנזוס, שבה ומתעוררת. ארי ליבסקר המתנגד לברית המילה, חושש שמא בעתיד "ימתין לאחר הלידה מוהל או משגיח מטעם הרבנות, שיחייב אותנו למול את הבנים". הרב והמוהל אבי זרקי: "זו זכות גדולה של אדם למול את בנו, וגם מצווה - אך אסור לכפות"

 

 

אתמול (יום ד') קבע היועמ"ש כי "בית הדין חרג מסמכותו כאשר הורה על עריכת ברית מילה לפעוט בן למעלה משנה", והמליץ לבג"ץ לקבל את עתירת האם המתנגדת להליך. ארי ליבסקר, עיתונאי ויוצר הסרט "קונצנזוס ברברי" המתנגד לברית המילה, פגש באולפן ynet את הרב והמוהל אבי זרקי, שאף הוא הביע תמיכה בהחלטת היועמ"ש, וביקורת על פסיקת בית הדין הרבני.

 

<<עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

את החלטת בית הדין הרבני לכפות את אם למול את בנה בן השנה, לפי דרישת האב ובניגוד לרצונה – כינה ליבסקר: "מדרון חלקלק שיכול להביא למצב שניראה כמו מדינת טאליבן. זה מתאים למדינת טאליבן לחייב אנשים לעשות אקט כירורגי כזה או אחר ממניעים דתיים".

 

ליבסקר הוסיף כי הוא חושש שמא החלטת הדיינים תוביל למצב שבו "לאחר הלידה ימתין לנו מוהל או משגיח מטעם הרבנות, שיחייב אותנו למול את הבנים. זה מצב חמור שנוגד כל עיקרון דמוקרטי".

 

"לא צריך להקצין את ההלכה"

הרב זרקי הבהיר כי "ברית המילה היא פעולה שאנו עושים כמצווה", לדבריו. "אם זו לא הייתה מצווה,

זה היה מעשה ברברי ופגאני קשה להבנה. אנו מקימים מצוות ללא הבנתן, אבל היום אנו יודעים שאכן מדובר בהליך בריא".

 

עם זאת, הוא צודד בעמדת ליבסקר. "אני חושב שצריך להפריד בין דת ומדינה", אמר. "הרבנים נוטלים לעצמם סמכויות שהופכות אותם לשנואים, והם משניאים את היהדות היפה והאוטנטית, ומחזירים אותנו לימי הביניים.

 

"אני לא אומר שצריך לשנות את ההלכה, אך לא צריך להקצין אותה. לא צריך לחייב אדם לעשות ברית מילה. זו זכות גדולה של אדם למול את בנו, אך להפוך את זה לפסק דין שאין בינו לבין ההלכה שום קשר, מלבד הפגנת כוח - זה דבר פסול בעיניי". צפו בראיון המלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מצווה, או מנהג פגאני?
צילום: AP
צילום: אביגיל עוזי
הרב אבי זרקי
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים