שתף קטע נבחר

המבקר: "אווירת טרור, מפחדים לצאת"

השופט יוסף שפירא לא נשאר אדיש לגל החיסולים והפיצוצים ברחובות הערים: "אנשים נכנסים לחרדות, זה פוגע גם בכלכלה, צריך לטפל בזה". ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, לא התרגש: "אני מרגיש מאוד בטוח. אנשים לא מסתגרים, יש פקקים באיילון בלילה"

גל הפיצוצים והחיסולים ברחובות עדיין לא הוביל לפענוחים, והמשטרה נכנסת לקו האש גם של מבקר המדינה: "אנחנו בתקופה של אווירת טרור, אנשים מפחדים לצאת מהבית וזה משליך גם על החיים הכלכליים", אמר המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת - וזכה לתגובה.

 

שפירא הוסיף: "אנשים נכנסים לחרדות וזה מצב שצריך לטפל בו. והימים האחרונים מדברים בעד עצמם".

 

טראומת החיסולים: 'הילדים ישנים עם ההורים'

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו 

 (צילום: זאהר אבו אלנסר, אלירם משה, יהודה אהרוני, ירון ברנר, מוטי קמחי, יהב אטיאס, אגד, חטיבת הדובר) (צילום: זאהר אבו אלנסר, אלירם משה, יהודה אהרוני, ירון ברנר, מוטי קמחי, יהב אטיאס, אגד, חטיבת הדובר)
(צילום: זאהר אבו אלנסר, אלירם משה, יהודה אהרוני, ירון ברנר, מוטי קמחי, יהב אטיאס, אגד, חטיבת הדובר)

בדיון שעסק בדו"חות קודמים בעניין תפקוד תחנות ואיתור נעדרים השתתף גם ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות והמודיעין. הוא ביקש להגיב לדברי שפירא וטען שהוא והילדים שלו "לא מבטלים תוכניות, ואני מרגיש מאוד בטוח. אני מציע שתלכו להסתובב במקומות אחרים בעולם ותראו איך זה שם. פה אף אחד לא מסתגר בבתים, ב-2 בלילה יש פקקים באיילון".

 

מבקר המדינה תהה אם יצחקי לא חש באווירת מתח בימים האחרונים והוא השיב "חש, אבל זה לא מפריע לאנשים ללכת לסרט".

המפכ"ל דנינו. גם המבקר יודע שיש בעיה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המפכ"ל דנינו. גם המבקר יודע שיש בעיה(צילום: גיל יוחנן)

בדו"ח שהתפרסם באמצע השנה שעברה ונידון בוועדה עמד על סקירה של שנה שערך המבקר בקרב מערך תחנות המשטרה. שפירא מצא שבמרבית התחנות חסר כוח אדם בייחוד בתחום הסיור, התחום המשמעותי ביותר. בדו"ח צוין כי בכלל התחנות ישנו מחסור של 107 תקנים, כשנכון למועד הדו"ח עמד המספר על 3,410 סיירים, וכי המשטרה כשלה בניהול כוח האדם כך שישנן תחנות עם יותר מידי סיירים לעומת תחנות עם מחסור חמור. נמצא כי ב-37 מתוך 66 תחנות יש חוסר, רבות מהן חוסר של עשרות אחוזים וב-27 יש עודף.

 

חיסול גם במוקד בילוי

בשבת אירע המקרה האחרון בשרשרת. שני רעולי פנים ירו בתאאר לאלא, תושב יפו שנסע בסמוך למתחם התחנה בתל אביב. הנרצח, בן 27, היה מוכר למשטרה ונחשב ליעד של היחידה המרכזית במחוז. על פי צילומי אבטחה שליקטה המשטרה, המתנקשים הגיעו ברגל והתקרבו למכוניתו של לאלא. הם ירו בו מטווח קצר עשרות כדורים ונמלטו בריצה לעבר מכונית הטויוטה שחיכתה להם. זמן קצר לאחר מכן אותרה המכונית ביפו, וחוקרי כיבוי אש קבעו כי היא הוצתה על ידי בקבוק תבערה.

 

בסוף השבוע שקדם לכך נהרג אדם נוסף בפיצוץ במכונית ברחוב ששת הימים בשכונת כפר שלם בתל אביב. כוחות גדולים של משטרה ומד"א הוזעקו למקום ואיתרו כלי רכב שנעצר בצדי הכביש כתוצאה מהפיצוץ, וגופת אדם בתוכו. "שמעתי פיצוץ שהרעיד לי את הבית ומיד יצאתי החוצה", סיפר פרמדיק מד"א אילן מועלם שגר בסמוך והגיע למקום. "ראיתי רכב שעולה באש ובתוכו אדם. בעזרת כונן מד"א נוסף שהגיע למקום ניסינו לחלץ אותו מהרכב, אך האש שהלכה וגברה אילצה אותנו להתרחק".

 

ימים ספורים לאחר מכן, הצביע ניצב יצחקי על שינוי דפוס הפעולה העברייני. בדיון בכנסת פסל יצחקי את ההנחה כי מדובר בפיצוצים יזומים של ארגוני הפשיעה והדגיש כי "כוחות השוק" הכתיבו מעבר לשימוש תכוף במטעני נפץ. "עבריין שיוצא לנקום בודק איפה זה יעלה לו זול יותר, איפה זה זמין יותר ומה רמת הסיכון. ברגע שיש זמינות המחירים יורדים, כמו כל דבר אחר בשוק", הדגיש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המבקר שפירא. אווירת טרור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים