שתף קטע נבחר

ממלכת המדבר: מסלולים וקמפינג בערבה הצפונית והתיכונה

הערבה התיכונה והערבה הצפונית טומנות בחובן שפע של מסלולי טיול, מגוון אטרקציות מדבריות ולילות זרועי כוכבים - רק אתם, האוהל והחוויה. הצעות למסלולים וקמפינג מדברי

תתפלאו, אבל הערבה היא הרבה יותר מ"כביש הערבה". למעשה, אם נוטשים את רצועת האספלט המהירה לרגע קט - או ליומיים ארוכים - מגלים כי הערבה היא תמיד הבטחה שמתקיימת. ואם כל זה נשמע לכם כמו סיסמה נבובה, סימן שכבר מזמן לא יצאתם לחקור את חבל הארץ הנהדר הזה.

 

עוד טיולים בנגב באתר התיירות:

 

בתחילת החורף הצענו לכם לגלות את המרחב הדרומי של הערבה, וכעת הגיע הזמן לממתקים צפוניים יותר, בין הערבה התיכונה והצפונית.

 

יפה שם. דרך הבשמים (צילום: ארכיון רט"ג)
יפה שם. דרך הבשמים(צילום: ארכיון רט"ג)
 

 

מסע גילוי: מים המלח עד מפרץ אילת

הערבה מתחילה את חייה בצ'ופצ'יק הדרומי של ים המלח, ונמשכת כעמק ארוך וצר מותניים עד למימיו הכחולים והעמוקים של מפרץ אילת - עניין של קצת יותר מ-150 ק"מ של מדבר בעל נופים מגוונים. הרבה יותר מגוונים מהמראות הנשקפים מבעד לחלונות המכונית במהירות של 90 קמ"ש.

 

כמו כביש הערבה של היום (מספר 90), גם בימי קדם אכלסה הערבה דרכים חשובות, בעיקר דרכי מסחר, שנעו בין מפרץ אילת למרכז הארץ. חשיבותה התעצמה עם גילוי מרבצי הנחושת באזור, ושלמה המלך אף הקים באזור אילת נמל ששילח את כל הטובין הללו אל העולם הגדול.

 

במאה השנייה לספירה הערבה היתה גם ממלכתם הבלתי מעורערת של הנאבטים, בני העם הקדום שהכירו כל אבן במדבר ומתחו בו דרכי מסחר, חאנים לרוב, מאגרי מים סודיים ותחנות משמר מבוצרות.

 

ואז הגעתם אתם. עם חשק גדול לגלות עולם. אז הנה, כמה מסלולים ופינות חמד באזור. הזמן לא מספיק לכם? זו בדיוק העונה לערוך קמפינג מדברי בלתי נשכח, ולגנוב עוד יום (או יומיים) לפני שחוזרים למרוץ החיים הגדול.

 

פיקניק בעמק הנעלם ושקיעה בהר סדום: 5 מסלולים

 

1. תצפית מהר סדום וטיול בנחל פרצים

הר סדום, סמוך לאגן הדרומי של ים המלח, הוא פקק אדיר של מלח שהתרומם מפני הקרקע. עבורכם מדובר בבמה גבוה שתספק תצפיות נוף עוצרות נשימה. המהדרין יעשו זאת לקראת שקיעה, בעת שהצללים מתארכים והכל נשטף בכתום דומיננטי. מכאן ניבטת ארץ המלח והחוואר במלוא יופייה, עם הרי מואב באופק והמסלע המחורץ שתחתיכם.

 

רוצים להגדיל? מומלץ לצאת טיול בנחל פרצים הסמוך, המציע הליכה בקניון סלעי יפהפה שקירותיו הולכים והופכים להיות גבוהים ומרשימים ככל שהדרך מתארכת, ואף מעוטרים ביצירות אמנות מן הטבע - עדות לאינספור שיטפונות ורוחות שהותירו את רישומם על המסלע. כדאי אפילו לצאת לטיול בנחל פרצים בליל ירח מלא - חוויה בלתי נשכחת מובטחת.

 

הגעה: כמה מאות מטרים לפני הכניסה למפעלי ים המלח, אחרי אבן הק"מ 194, ישנו שילוט המפנה להר סדום. מכאן תוביל אתכם דרך עפר משולטת. דרך משולטת זו תוביל אתכם גם אל נחל פרצים.

 

נחל פרצים (צילום: ארכיון רט"ג)
נחל פרצים(צילום: ארכיון רט"ג)

 

2. מסלול אתגרי בנחלים צפית ותמר

הנחלים צפית ותמר מתמזגים בסופו של דבר בקרביו של נחל צין האדיר, אבל עד שזה קורה הם יספקו לכם יופי של נופים עוצרי נשימה. יש בהם קטעים תלולים במיוחד, מפלי סלע ובמיוחד עכשיו - גבי מים מלאים ומנצנצים. הטיול אינו קל, וכולל שימוש ביתדות ברזל וסולמות הנטועים בסלעי הקניונים. תחילת הטיול בקניון תמר, וממנו ממשיכים לקניון של נחל צפית תחתון הזרוע גבי מים, סלעים ושאר כיופים.

 

הגעה: מצומת הערבה שעל כביש 90 ממשיכים מעט דרומה, ואחרי שחולפים על פני תחנת הדלק הראשונה שמופיעה מימינכם - מחפשים אחר השילוט המפנה לחניון של נחל תמר.

 

3. סיור בעקבות הזנבנים בשמורת הטבע שיזף

חוויה מאוד לא שגרתית, המתרחשת בשעות הבוקר המאוד מוקדמות – מה שמצריך לינה באזור בלילה שלפני. מדובר בסיור בשמורת הטבע שיזף שבערבה, בעקבות ציפורי שיר יוצאי דופן העונים לשם "זנבנים". הזנבנים הקימו לעצמם קהילות המאופיינות בחיי שיתוף מלאים, עם חוקים וקודי התנהגות ברורים. הזנבנים המקומיים, אגב, התרגלו לבני האדם, ולעיתים ניתן להתקרב אליהם עד למרחק הושטת יד. שמורת שיזף שוכנת בין עידן לעין יהב, ומעבר לזנבנים תמצאו בה מגוון של צמחייה מדברית והמון מרחבים שעושים נעים בעין. השמורה משולטת ויש בה מסלולי טיול רגליים.

 

חשוב לדעת: אנא הימנעו מהאכלת הזנבנים והישארו על השבילים המסומנים בלבד.

 

לפרטים נוספים: בית ספר שדה חצבה, 08-6581546.

 

שם יחכו לכם הזנבנים. שמורת הטבע שיזף (צילום: ארכיון רט"ג)
שם יחכו לכם הזנבנים. שמורת הטבע שיזף(צילום: ארכיון רט"ג)
 

 

4. דרך השלום פינת הערבה

דרך השלום נמתחת לאורך 13 ק"מ במקביל לכביש הערבה, ומספקת אלטרנטיבה מצוינת לנוף החדגוני שמעניק הכביש המהיר. לאחר מספר דקות נסיעה מומלץ לפנות על פי השילוט למאגר חצבה. הדרך יורדת ומתפתלת בין סלעי חוואר מבותרים, עדות לים העתיק שכיסה לפני מיליוני שנים את האזור. חוזרים לדרך השלום, פונים דרומה ומגיעים לרחבת תצפית המכונה "מצפור השלום", ממנה נשקפים שטחי חקלאות עצומים בלב המדבר. מהמצפור מומלץ לרדת במדרגות אל בתרונות החוואר אל מסלול רגלי מעגלי, קצר וקליל בין נופי הירח ההזויים הללו.

 

הגעה: בצומת עין חצבה שעל כביש הערבה פונים מזרחה ונוסעים על פי השילוט. הדרך מסתיימת מעט אחרי עין יהב.

 

5. פיקניק בפארק ספיר

רוצים לגנוב עוד כמה מטרים דרומה? "העמק הנעלם" הוא אחד מכינויו של הפארק הקטן, האינטימי והמקסים הזה, המהווה הזדמנות כמעט אחרונה להתענג על נווה מדבר אמיתי. בניגוד לכל המדבר המשתרע מסביב ועוטף את הכל, מדובר בפינה ירוקה עם מדשאות רבות, פינות פיקניק ואגם פוטוגני אליו נשפכים מפלים זעירים.

 

הגעה: מכביש הערבה פונים מערבה אל היישוב ספיר ונוסעים בעקבות השילוט.

  

קמפינג מדברי: 3 הצעות ללינת שטח

  

1. חניון לילה בבי"ס שדה חצבה

עם או בלי קשר לזנבנים המרתקים של שעות הבוקר המוקדמות, שווה לכם לדגום את חניון הלילה של בית הספר שדה חצבה. גם כי כיף פה וגם כי שמורת שיזף הסמוכה יפה במיוחד בזמן הזריחה, בעת שהשמש נוטה על צדה וחיות הבר עדיין מציצות מפה ומשם. החניון מציע חוויה מדברית אותנטית נטולת יומרות - רק אתם והמדבר הגדול שמקיף אתכם. המתחם מוקף בגדר, ומהווה חלק מבית ספר שדה חצבה, שבו גם 30 חדרי אירוח עם מקלחות ושירותים צמודים.

הגעה: מצומת חצבה שעל כביש 90.

 

לפרטים: 08-6581546/76, www.teva.org.il.

 

2. חאן נחל ערבה

חניון הלילה החמוד והנחבא אל הכלים, לא הרחק מחצבה, מציע סוכות אירוח, אוהלים רחבי ידיים וכמובן - משטח להקמת אוהלים פרטיים. במקום, השוכן על גדת נחל הערבה, מטבח מאובזר ובו מקררים, כירות לבישול, מנגלים גדולים, שירותים ומקלחות. החאן מהווה גם נקודת יציאה מצוינת לטיולים ואטרקציות באזור הערבה התיכונה.

 

לפרטים: 052-3328382.

 

3. חאן דרך הבשמים - מושב צופר

לחאן הזה יש שם מחייב למדי, והוא אכן מספק את הסחורה. כאן, סמוך למושב צופר, תמצאו על פני כ-30 דונמים שפע של חושות ומאהלים שיגרמו לכם להתמסר למדבר בגדול - בדיוק כמו בחאנים הקדומים שהפגישו בין הולכי המדבר. חובבי פינוקים מן הטבע? יש פה אפילו שתי בריכות מים תרמיות, שמימיהן מגיעים מקידוח של נביעה טבעית, בטמפרטורה של 28 מעלות. ממכר. תוכלו להזמין ארוחות בסגנון בדואי, ארוחות בוקר וגם לצאת לטיולים על גמלים או חמורים. במקום שירותים ומקלחות, ברזי מים, נקודות חשמל ותאורה וכן מתחמים להבערת מדורות.

 

לפרטים: 052-3666476, www.spiceroute.co.il.

 

 (צילום: ארכיון רט"ג)

(צילום: מקס מרון) 

 

  • המסלולים המוצעים בכתבה זו מחייבים הצטיידות במפה רלוונטית וב"סיפור הדרך".

 

  • באתר "אורחן לילה " - שהוקם במטרה לקדם תוכנית לאומית לעידוד תרבות הפנאי והנופש בחיק הטבע - תמצאו שפע של פרטים נוספים על אתרי קמפינג ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון רט"ג
שמורת הטבע שיזף
צילום: ארכיון רט"ג
מומלצים