שתף קטע נבחר

בדרך להפגנת המיליון: החרדים מתאחדים נגד חוק הגיוס

בהנהגה החרדית מחריפים את הטון, ולראשונה מתאחדים כלל הזרמים החרדיים למחאה אקטיבית נגד חוק הגיוס המתגבש. בעקבות פריצת הדרך בין סיעות הקואליציה, וההסכמה על סנקציות פליליות - תוקף בכיר הרבנים הליטאים את ההחלטה, וקורא למחאה בכל הכוח "ולו בכדי להמעיט מגודל חילול השם"

הזרם המרכזי בציבור החרדי מצטרף לראשונה להפגנות המחאה נגד חוק הגיוס, זאת בעקבות ההסכמה בין סיעות הקואליציה להטלת סנקציות פליליות על תלמידי ישיבה שלא יתגייסו.  

 

<< עוד חדשות ועדכונים - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

עד עתה דגל הרב אהרון לייב שטיינמן, המנהיג הבכיר בציבור החרדי-ליטאי, בהידברות שקטה, והתנגד למחאה הקולנית שהובילו בעיקר הזרמים הקנאים. היום (ד') הוא קורא לראשונה לראשי ש"ס ו"יהדות התורה" לקיים "עצרת זעקה ותפילה ברחובה של עיר נגד חילול השם הגדול".

 

עוד חדשות בערוץ היהדות :

 

בהודעה רשמית שפרסמו אנשי הרב שטיינמן, הם ספרו כי כששמע על הסנקציות שבדרך, הוא "התבטא בכאב גדול ובדמעות כי זהו חילול השם איום ונורא". בשבועות האחרונים הבהירו כי על אף התנגדותו להפגנות שיוזמים מתנגדיו מתוך הציבור הליטאי - אנשי הפלג המכונה "ירושלמי" - אין מן הנמנע כי בהמשך המאבק על חוק הגיוס, יקרא בעצמו למחאה אקטיבית, "ומיליון איש יצאו לרחובות". ועם זאת, בצהריים - גם לאחר הוראתו של הרב שטיינמן והמפלגות החרדיות לארגן את העצרת - הגדירו אנשיו את המהלך "עצרת תפילה וזעקה".

 

להפגנות הפלגים הקיצוניים יצטרפו מעתה כלל הפלגים החרדיים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
להפגנות הפלגים הקיצוניים יצטרפו מעתה כלל הפלגים החרדיים(צילום: אלי מנדלבאום)

 

ש"ס ויהדות התורה החרימו הבוקר את דיוני ועדת שקד, לקראת אישור סעיף הסנקציות הפליליות – ובהנהגה החרדית הרוחנית הבכירה החריפו את הטון. עוד אמר הרב כי "חילול השם הכרוך בכך שלומדי התורה יחשבו לעבריינים פליליים, הינו חילול השם שאין כדוגמתו", והורה לאנשיו לכוון את חצי הביקורת בעניין לעבר ראש הממשלה.

 

הכתובת להתקפות: ראש הממשלה

הרב אהרון לייב שטיינמן, המנהיג הבכיר בציבור החרדי-ליטאי, שעד עתה התנגד בתוקף להפגנות שקיימו הפלגים הקנאים, קרא לראשי ש"ס ויהדות התורה לקיים "עצרת זעקה ותפילה ברחובה של עיר נגד חילול השם הגדול". עוד אמר, כי "חילול השם הכרוך בכך שלומדי התורה יחשבו לעבריינים פליליים, הינו חילול השם שאין כדוגמתו", והורה לאנשיו לכוון את חצי הביקורת בעניין לעבר ראש הממשלה.

 

"ייתכן מאוד שמההיבט של בן הישיבה הבודד, לסנקציות כלכליות משמעות חמורה יותר", הסביר הרב את ה"התלבטות" בין האפשרויות, בהודעה רשמית שהפיצו אנשיו. "מדובר בניסיון קשה, ויהיו כאלה, בעיקר החלשים, שיתקשו לוותר על התמריצים ויחששו מהקשיים הצפויים באם לא יתגייסו - זאת לעומת סנקציות פליליות שבהן תינתן תמיכה ציבורית, וזה יהיה בבחינת 'איש לרעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק".

 

ואולם, בשם המשמעות ההצהרתית, כי לימוד תורה במדינה יהודית על חשבון שירות צבאי הוא עבירה פלילית - קבע המנהיג החרדי כי "חובה למחות בכל תוקף נגד הסנקציות הפליליות, ולו בכדי להמעיט מגודל חילול השם".

 

בהתאם לכך, הורה הרב שטיינמן לעורכי שופרו, "יתד נאמן", לתקוף ישירות את ראש הממשלה בעניין.

"האחריות על החוק בכלל, ועל הכנסת הסנקציות הפליליות לחוק בפרט - מוטלת על כל השותפים בממשלה, ובעיקר על העומד בראשה", אמר. "האחריות היא כולה שלו".

 

העיתונאי בני רבינוביץ', מבכירי המערכת ודובר הרב שטיינמן, אמר בעקבות כך כי "'יתד נאמן' צפוי לפתוח בסדרה של מאמרים תוקפניים המכוונים היישר לכתובתו של ראש הממשלה".

 

במהלך הלילה האחרון הושגה "פריצת דרך" – מתווה המקובל על כל סיעות הקואליציה, וצפוי להיות מאושר בוועדת שקד המתכנסת היום (ד'). מסתמן כי החוק החדש יכלול סנקציות פליליות לחרדים המשתמטים משירות צבאי, כלומר חוק שירות הביטחון - הכולל מאסר - יופעל על כל חרדי שלא יתגייס לצה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אהרון לייב שטיינמן
צילום: חיים צח
צילום: EPA
עדיף סנקציות כלכליות?
צילום: EPA
מומלצים