שתף קטע נבחר

עור יבש וסדוק: כך תעלימו את פגעי החורף

למרות שלא ממש היה השנה חורף כהלכתו, הטמפרטורות הנמוכות ושינוי מזג האוויר גרמו לעור שלנו נזקים רבים, ביניהם יובש, סדקים וגרד. איך לטפל בנזקים ולהתכונן לחום המגיע ממש בקרוב?

אחת התופעות המאפיינות את חילופי העונות שבין הקיץ לחורף היא יובש העור.  הקור, החום ומזג האוויר שמשתנה לפעמים במהלך היום בצורה קיצונית לא עושה לנו טוב, ופוגע כמעט בכל האיברים החשופים לאוויר.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

עוד כתבות בריאות בערוץ פארם נט

רצים? 6 הפגיעות הנפוצות בעור והטיפול

שום בריא: למה הוא כל כך טוב עבורכם?

חגורת גב ומגן ברך: העזרים שיעלימו הכאבים

 

למה העור מתייבש בחורף?

בחורף רמת הלחות בבית ובחוץ יורדת. האוויר יבש יותר, התנורים והחימום מייבשים את הסביבה, שכבת העור החיצונית מאבדת מהמים ומשכבת השומן הטבעית שלה, היא אינה מגינה ועוטפת את העור ביעילות.

 

זו הסיבה שבחורף עור יבש הופך לסדוק עד כאב ועור רגיל הופך במקרים רבים ליבש. הצטננויות, תרופות לייבוש נזלת, ניגובים תכופים של האף - כל אלו רק מחריפים את המצב.

 

גם מזג האוויר הקר ושינויים תכופים בטמפרטורות (מעבר בין מקומות סגורים לפתוחים או ישיבה מול הסקה) משפיעים לרעה על עור הפנים והגוף. הנזק: עור יבש המתבטא בקילופי עור, סדקים, מגע לא נעים וחספוס של העור, הרגשת גרד ותחושת אי נוחות כללית.

 

קרוליין עוף, רוקחת סופר-פארם, מסבירה כי לפני שבוחרים בתכשיר שיעזור לטפל בתופעה המציקה הזו, חשוב לדעת לאיזה איזור בגוף זה מיועד.

 

היא מסבירה: "קיימת חשיבות רבה לבחירת מרקם התכשיר. לכפות רגליים למשל, מתאים מרקם עשיר יותר מאשר לידיים. בנוסף, חשוב לדעת את הסיבה ליובש. "לפעמים זה נגרם מתחליבי רחצה מסויימים, חומרים מסוימים, תקופות מעבר, כאמור או תרופות".

 

לבחור את הקרם המתאים לאזור בגוף (צילום: index open) (צילום: index open)
לבחור את הקרם המתאים לאזור בגוף(צילום: index open)

 

הנזקים הנגרמים לעור

ד"ר אלכס אלטס, רופא עור מסביר כי חשוב לזכור שמעבר למשמעות האסתטית של העור יש לו גם תפקיד ביולוגי חשוב ביותר: "כאיבר שנמצא בחיץ שבין פנים הגוף לבין הסביבה החיצונית, על העור מוטל תפקיד של הגנה בפני כל פולש (אם זה חלקיק אבק מזוהם או שבין אם זה חיידק, וירוס או פטריה).

 

"העור נדרש לעמוד על משמר ולא לאפשר לגורמים זרים לחדור פנימה ולכן המבנה הרב שכבתי של העור הוא זה שמהוה גבול טבעי. רכיב נוסף המסייע לעור לבצע את תפקידו הוא השומן העורי שמיוצר על ידי בלוטת החלב.

 

"לשומן זה תכונות בקטרציטיות, כלומר בעל תכונות נוגדות חיידקים. כאשר העור נטול שכבה זו, הוא הופך להיות חשוף ובלתי מוגן בפני פלישת החיידקים וגורמים אלרגניים הגורמים לרגישויות. אם כן, עור יבש הוא רגיש הרבה יותר הן לחיידקים והן לאלרגיות".

 

התופעות הנפוצות

אטופיק דרמטיטיס. מדובר בדלקת כרונית של העור, שמתבטאת ביובש חמור, נגעים אדומים, גרד ואקזמה בפנים, בצוואר, בקרקפת ובקפלי הידיים והרגליים.

  

שיר לויתן, נטורופתית והרבליסטית קלינית ב'אלכימיסט- צמחי מרפא', מציינת כי בכל הקשור לאסתמה של העור חשוב לקראת עונת המעבר ובמיוחד במהלכה לסלק מהתפריט מזונות שעלולים לגרום לרגישויות, לתגובת יתר של מערכת החיסון ולהגברת הדלקת בעור. מזונות כמו למשל, סוכר לבן, מזונות מטוגנים, מעובדים ומשומרים.

 

לעומת זאת, היא ממליצה לצרוך אומגה 3, המכילה חומצות שומן חיוניות המפחיתות את עוצמת הדלקת ותורמות לשיפור המחלה וכן אבץ הידוע ככזה שביכולתו לתרום לתפקוד תקין של רקמות העור.

 

קילוף של העור. לעתים בעונת המעבר מופיע קילוף זמני של העור בשכבתו החיצונית. קילוף זה יוצר קשקשים, הנעלמים כשם שהופיעו. בנוסף, העור עלול לסבול מיובש ואדמומיות, בעיקר סביב מסגרת הפנים – תופעה זו מאפיינת בעיקר בעלי עור בהיר, רגיש ועדין.

 

סדקים וסימני מתיחה. עור מתוח , גרד, קטעים אדמומיים ואפילו קילוף וקשקשת. העור נראה חסר ברק, עייף, מתקמט בקלות, סדקים בצידי הפה וקמטי הבעה מודגשים. אצל ילדים יש לשים לב לפנים, ללחיים ולמרפקים. אצל מבוגרים יש לשים לב לשפתיים לפנים לכפות הידיים.

 

איפה בגוף הנזק הכי בולט?

שפתיים. השפתיים חשופות באופן תמידי לשינויי מזג האוויר. קרני השמש והרוח מייבשות אותן ואז מופיעים הסדקים והקילוף. בחורף קר ויבש במיוחד, מגע הרוח החזקה עם עור השפתיים גורם ליובש קיצוני וחריצים עמוקים.

 

סדקים קלים על השפתיים פוגמים במרקם, בצבע ובחיות שלהן. כאשר עור השפתיים מחוספס, הן מאבדות מיופיין ומבריאותן. כמו כן, צבע שפתיים מושפע מכלי דם ומזרימת דם מתוקנים וכאשר יש יובש, פחות חמצן מגיע לאזור.

 

עור השפתיים שונה מכל עור אחר. הוא דק ורגיש יותר, מתחתיו קיימים שרירים וצבעו נובע מכלי דם שנמצאים מתחתיו. השפתיים אינן מכילות בלוטות חלב, בלוטות זיעה וזקיקי שיער ולכן יש בהן פחות שכבות קרנית ולכן הן חדירות יותר, עדינות יותר, פגיעות יותר וזקוקות להגנה רבה יותר.

 

חשוב לדעת, כי השפתיים אינן מכילות מלנין, ולכן אין להן הגנה טבעית מפני השמש והן רגישות במיוחד לאור אולטרה סגול.

 

שפתיים סדוקות ומתקלפות יכולות להופיע כל השנה: בקיץ, בסתיו ובאביב, אבל בעיקר בחורף. כאשר האוויר יבש וקר יותר – והבתים מחוממים באוויר יבש וחם.

הרוח מגבירה את התנדפות המים וגורמת לשפתיים להתייבש. במצב שכזה הן עלולות להיסדק ומשם הדרך להתקלפות קצרה מהירה ובטוחה.

 

כפות הידיים. בגלל שהן חשופות לאוויר ולמים באופן הכי רב, הן מתייבשות מאד בחילופי העונות.

 

כפות הרגליים. כל החורף הן סגורות בתוך הנעליים, ובדרך כלל, רובנו שוכחים למרוח אותם בקרמים שמוסיפים לחות לעור.

 

עור הידיים והרגליים. המים ומזג האוויר מייבשים את העור שסובל מיובש ומגרד בגללו.

 

עור הפנים. הכי חשוף לפגעי מזג האוויר, וחשוב מאוד להגן עליו.

 

כמה קרם צריך למרוח? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כמה קרם צריך למרוח?(צילום: shutterstock)

 

הטיפול שיעזור להעלים את היובש

ד"ר אלטס מסביר כי המפתח לטיפול בעור יבש הוא שמירה מתמדת על לחותו. "עור לח במידה מספקת הינו רך חלק ונעים יותר למגע. קיימת תמימות דעים בין רופאי העור שרחיצה אחת או שתיים ליום של עור הפנים מספיקות.

 

את רחיצת הפנים היסודית מומלץ לעשות לפני השינה ובהזדמנות זו להסיר את האיפור ואת הלכלוך שהצטבר על עור הפנים במשך היום.

 

"בבוקר מספיק לרענן את הפנים במעט מים אך באופן כללי רצוי להשתמש גם בתחליב רחצה בעל רמת חומציות p.H 3.5. לא רצוי להשתמש בתכשירי ניקוי המכילים אלכוהול מאחר והאלכוהול ממיס את שומני העור שתפקידם לשמש כ"קרם לחות" טבעי.

 

מומלץ למרוח בעונת המעבר קרמים/משחות המכילים צמחים המשקמים את הריריות הפגועות, צמחים בעלי פעילות אנטי דלקתית הידועים כמרגיעים את הגירוי על העור".

 

בין הצמחים המתאימים: קומפרי, הידרוקוטיל, קלנדולה ועוד. שימוש בסבונים טבעיים שאינם מכילים פראבנים ומרכיבי בישום שיכולים לגרום לגירויים בעור, הם הכרחיים ביותר בעונה זאת.

 

בנוסף מומלץ לעשות אמבטיות המכילות שמנים כמו: חוחובה, שמן לבנדר, פטצ'ולי ולשלב שיבולת שועל שידועה בסגולותיה המרגיעות את העור.

 

המוצרים שיעזרו

סדרת לקטופיל בעלת רמת חומציות p.H 3.5 מיועדת לטיפול בעור יבש, סדוק ומגורה. הסדרה כוללת 6 מוצרים: תחליב סבון טיפולי, תחליב גוף טיפולי, קרם ידיים טיפולי לידיים עובדות מוס ניקוי טיפולי לפנים ושמפו ומרכך נגד קשקשים.

 

א-דרמה DEFI קרם: קרם לטיפול בעור רגיש, מגורה ויבש, מרגיע ומוסיף לחות. מתאים למריחה על הפנים והגוף. ניתן להשתמש בתינוקות, ילדים ומבוגרים.

 

א-דרמה DEFI באלם: מרקם עשיר במיוחד, מזין ומרגיע עור מגורה, ויבש מאד. מתאים לשימוש על הפנים והגוף לתינוקות, ילדים ומבוגרים.

 

 א-דרמה אקסאומגה DEFI באלם או קרם:  הקרם מיועד לטיפול בעור רגיש, מגורה ויבש, מרגיע ומוסיף לחות. מתאים למריחה על הפנים והגוף. ניתן להשתמש בתינוקות, ילדים ומבוגרים.

 

 

 

מגן השפתיים של מורז: הינו משחה טבעית שנועדה להגן על השפתיים מפני יובש המבוססת על 99% ריכוז צמחי הפוליגונום (ארכובית הציפורים) ומרווה.

 

קרם פוליגונום של מורז לכפות ידיים יבשות וסדוקות.

 

סדרת Axera - הכוללת קרם לחות, קרם טיפולי לכפות הרגליים, שמפו טיפולי לקרקפת יבשה תרחיץ לחות לעור יבש עד יבש מאד.

 

קולד קרם של Avene – סדרה לעור יבש במיוחד, עור רגיש, מתאימה לילדים ומבוגרים. הסדרה מבוססת על שעוות דבורים המסייעת בהחלמת העור. הסדרה כוללת קרם פנים, תחליב גוף, אל סבון מוצק וקרם ידיים.

 

מוצרי "פלקסיטול" שמייבאת "טעם טבע אלטמן" המכילה: קרם לטיפול בעור יבש, קרם לטיפול בשפתיים יבשות, קרם ידיים. אגב, כל מוצרי הסדרה מבוססים על אוריאה - רכיב שנמצא בעור באופן טבעי, משפר ספיחת לחות לעור ומפחית איבוד מים לסביבה.

 

TAL קרם ידיים טיפולי – חלאבין: מועשר באומגה 3 ויעיל במיוחד לידיים יבשות בעלות עור מגורה ואדמומי. מתאים לשימוש במרפקים, ברגליים ולכל אזור אחר הרגיש ליובש.

  

לה בוטיק – קרם גוף – חלאבין: סדרת קרמי גוף המבוססת על קו-אנזים Q 10 ונוסחת לחות ייחודית המעלה את דרגת הלחות הטבעית כך שהעור יכול להתמודד כראוי עם היובש והקור.

 

בין מרכיבי הקרם חומרי לחות מזינים וויטמין E המגן על העור מפני רדיקלים חופשיים, שומר על גמישות ומונע התנדפות הלחות הטבעית החוצה, מעכב את תהליך ההזדקנות של העור, מונע יובש, מרגיע את העור ושומר על גמישותו.

  

ביוטי פיט- חלאבין: רול און מטפח ומשקם "פדי-דרמאלי" לשימוש ביתי שפותח במטרה לשמור על עור גמיש ורך בכפות הרגליים ובעקבים. מבוסס על ריכוז גבוה של: אלו-וורה, מיצוי שמן אורן סילבסטרים המהווה "זריקה עוצמתית" של לחות מרווה, מלחח ומגמיש את מבנה העור.

    

שמנים מטפחים של קלרינס  שמן הטוניק  המכיל שמנים אתריים של רוזמרין, מרווה, גרניום, מנטה, שמן אגוזי לוז: מזין, שומר על רמת הלחות בעור.

 

NUXE המותג המבוסס על תמציות פרחים וצמחים - סדרת מוצרים המכילה משחה עשירה לשפתיים יבשות או סדוקות, ושמן רב שימושי לפנים, לגוף ולשיער.

 

קרם לחות ויטמין C - תפוח טכנולוגיות: הקרם התורם להזנה, הבהרה קלה, חיזוק, גמישות וחיוניות העור, מסייע בנטרול רדיקלים חופשיים ומכיל ריכוז גבוה של ויטמין C ו-E החיוניים לעור.

 

חמאת גוף – אורכיד – שיק תמרוקים: חמאה על בסיס מרכיבים טבעיים המועשרת ב- 26 מינראליים מים המלח התורמים להתחדשותו של העור וכן עשירה בנוכחותם של חלבוני-חלב התורמים למרקם עור רך ונעים למגע.

 

קיוטיקל תראפי קרם – אורלי: קרם טיפולי לריכוך העור היבש וסדוק בקוטיקולה, העור סביב הציפורן וכן בציפורניים מתפצלות. הקרם מועשר בחומצות אמיניות, ליפידים וויטמינים מסוג A,B-5,B-6,C, E, F התורמים לריכוך ולשמירה על גמישות העור תוך הענקת לחות והזנה.

 

קרם לחות לגוף של מינרליק. סדרת הטיפוח לעור של מינרליק מכילה 4 מינרלים ממאגרי ים המלח: סידן, ברזל, מגנזיום ואשלגן ונושאת את החותמת "מוצר מורשה ים המלח". בזכות השילוב הייחודי של מינרלים מטהרים ותמציות צמחים מרעננות מעניקים המוצרים בסדרה תחושת רכות ופינוק לעור.

 

קרם כפתן של מורז לכפות רגליים מתמק במניעת סדקים, הזעה, יובש וצמיחת עור גס, ע"י ריכוך והגמשת עור כף הרגל, וכן במיגור פטרת כף הרגל, יבלות ואקזמות.

 

טיפים לטיפול טבעי 

שמחה דגן עזריאל נטורופתית בחברת מורז צמחי מרפא, מציעה דרכים טבעיות איך לשמור על העור מפני  היובש:

 

לריכוך העור ולטיפול מונע מומלץ להשרות את הרגליים במים חמימים כ-15 דקות עם שמנים ארומטיים, או מלחי אמבט ולאחר מכן לאוורר את כפות הרגליים.

 

ניתן להשרות את הרגליים בתערובת של מים וחומץ (רבע כמות חומץ) במשך כ-20 עד 30 דקות, לאחר מכן לייבש היטב ולמרוח קרם עם חומר אנטי פטרייתי פעיל, שיחטא את המקום.

 

מומלץ למרוח בקביעות קרם מזין, על בסיס מרכיבים טבעיים כמו צמחים או שמנים אתריים, התורמים לאיחוי מהיר של סדקים, חתכים, גירוי עור וחיטוי.

  
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מציק ומגרד. עור יבש
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים