שתף קטע נבחר

יו"ר חב' החשמל: "צריך לנתק את הפלסטינים"

על רקע החוב של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל, אמר היו"ר יפתח רון טל בדיון בכנסת כי "הממשלה לא מקדמת פתרון, לפיכך אין לחברת החשמל מנוס אלא לנקוט בצעדים מידיים כדי להימנע מגידול בחוב". יו"ר ועדת הכספים: "ייתכן שהאזרחים צריכים למחות ולא לשלם"

"אם הייתי חברה פרטית מזמן הייתי מנתק את החשמל לרשות הפלסטינית", כך אמר הבוקר יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל בדיון שהתקיים היום (ג') בוועדת הכספים.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

רון טל התלונן על חוב של 1.3 מיליארד שקל שהרשות הפלסטינית והחברה למזרח ירושלים חייבות לחברת החשמל. "פניתי בנושא לשר האנרגיה וגם הוא חושב כמוני - שהגיע הזמן לנתק להם את החשמל, אבל בהתייעצות עם ראש הממשלה והיועץ לביטחון לאומי הוחלט שכרגע זה לא בכללי המשחק".

 

יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי. לשקול מרד צרכנים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי. לשקול מרד צרכנים(צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי, אמר כי אם המדינה לא תסייע לחברת חשמל בגביית החוב מהרשות הפלסטינית, ועדת הכספים תשקול לפנות לבג"צ על מנת שיחייב את המדינה לתת מענה לבעיה. "לא ייתכן שאזרחי ישראל יממנו את הגירעונות של חברת החשמל שנובעים בין השאר מאי גביית החוב של הרשות. סלומינסקי אף הביע עמדה קיצונית יותר כשאמר: "יתכן שאזרחי ישראל צריכים למחות באי תשלום חשבונות החשמל".

 

הדברים עוררו סערה בקרב חברי הכנסת. ח"כ אראל מרגלית התפרץ לעברו: "הסבת הנושא לדיון על החשמל לרשות הפלסטינית כנראה מאוד נוחה לכמה אנשים פה", אמר. "חברת החשמל לא פתרה את העניינים שלה. הרבה בעיות לא נפתרו לפני שהולכים לרפורמה".

 

מאידך, ח"כ אורית סטרוק, התנגדה לדבריו של אריאל וחברי כנסת אחרים וכבלה על שהרשות הפלסטינית זוכה לחשמל חינם בלי לשלם את חובה. סטרוק אינה חברת ועדת הכספים והיא בחרה להשתתף בדיון מרצונה.

 

רון טל סיפר כי פנה בימים האחרונים לממשלה בדרישה לפתור את בעיית החוב הרשות הפלסטיני: "חברת החשמל לא יכולה לשאת יותר את החוב הזה על כתפיה, אך נמנע מאתנו לנתק את החשמל כפי שאנחנו עושים בשגרה ללקוחות חייבים. הממשלה לא מקדמת פתרון, לפיכך אין לחברת החשמל מנוס אלא לנקוט בצעדים מידיים כדי להימנע מגידול בחוב".

 

רון טל המשיך והסביר כיצד מתכוונים להתמודד עם המצב בחרה החשמל: "נאלץ לבצע את הצעדים הבאים - עצירה מוחלטת של בקשות חדשות של הרשות הפלסטינית ושל חמ"י (החברה המזרח ירושלימית) להגדלת הספק החשמל. כמו כן, נגיש עתירה לבג"ץ שיורה לבעל הסמכות בישראל לבצע את הקיזוז או לאפשר לנו להפעיל את סמכויות הניתוק כפי שקיימת היום לכל חייב אחר".

 

בהמשך סיפר כי היום (ג') מתקיימת ישיבה בין המתאם לפעולות בשטחים לחברת חשמל כדי לקיים מו"מ מול הפלסטינים בעניין החוב. בדיון שהתקיים בימים האחרונים אצל היועץ לביטחון לאומי הוסכם כי יש להגיע להסדר בין חברת חשמל לרשות על החוב בתוך שבועיים. "כפי שזה נראה כרגע, הדרישה הפלסטינית היא מחיקה של החוב, ואני אומר לכם, כל עוד אני יושב ראש אני לא אחתום על מחיקה של שקל", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יפתח רון טל, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים