שתף קטע נבחר

אפשר היה להציל את גיא בן 4? מדריך שפעת

מותו של גיא זיידן בן ה-4 משפעת גרם לבהלה בקרב רבים, שקיוו שמחלות החורף כבר מאחורינו. האם אפשר היה להציל אותו, למרות סיבוכי המחלה? איך מבדילים בין הצטננות לשפעת ומתי צריך לפנות לחדר מיון? מדריך

בימים האחרונים גובה השפעת מחיר כבד: גיא זיידן ז"ל בן ה-4 מקיבוץ מגל נפטר מהמחלה לאחר שלקה בקריסת מערכות ובדלקת בשריר הלב. נער בן 15 שנדבק אף הוא בשפעת מאושפז במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ בתל השומר, שם נאבקים הרופאים על חייו. שני הילדים לא היו מחוסנים למחלה.

 

האם אפשר היה להציל את גיא הקטן בבית החולים? האם חיסון היה מונע מלכתחילה את המחלה? כל התשובות:

 

 

עוד על שפעת:

   

מה ההבדל בין שפעת להצטננות?

שפעת שונה לחלוטין מהצטננות מבחינת הפעולה בגוף, אם כי לעתים התסמינים דומים. הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר בעולם, הנגרמת על ידי רינו-וירוס. ההדבקה נעשית באמצעות רסיסי רוק ונזלת, ולאחריה מתחיל הנגיף להשתכפל תוך 12 שעות. המחלה מתחילה לתת את אותותיה בהדרגה במהלך חמישה ימים מההדבקה הראשונית.

  

תסמיני ההצטננות בדרך כלל קלים וכוללים בעיקר נזלת צלולה, התעטשות וגרון כואב. במקרים קשים יותר עשויים להתלוות סימני עייפות, חולשה, כאב ראש, איבוד תיאבון וכאבי שרירים. בניגוד לשפעת, הצטננות איננה מלווה בחום.

 

אין כל מרפא להצטננות מלבד מנוחה, תרופות להקלת נזלת ואף סתום, שתייה מרובה ושמירה על היגיינה.

  

מנגד, שפעת היא מחלה קשה, ממושכת יותר ובעלת סיכונים חמורים וקשים לכלל מערכות הגוף. בניגוד להצטננות, שפעת עלולה לגרום למוות.

  

מהם תסמיני השפעת?

לאחר ההדבקה בווירוס משתכפל הנגיף תוך שבוע, אז פורצים התסמינים. אלה כוללים כמעט תמיד חום גבוה, כאב ראש, כאבי שרירים ועייפות. תסמינים אחרים כמו נזלת, כאב גרון, או לחץ בחזה שכיחים פחות בשפעת.

  

מהי שפעת B?

שפעת נגרמת בשל וירוסים ממשפחת אורתומיקסו, ובהם אינפלואנזה A, B ו-C. זן B הוא זן השפעת שאותר בגופו של גיא זיידן, שנפטר בשל המחלה.

 

כיצד שפעת גורמת למוות?

ברוב המכריע של המקרים מדובר בסיבוך של דלקת ריאות. בלא אבחון וטיפול מוקדם, עלולה דלקת הריאות להסתבך עד לאי ספיקה נשימתית. לזיהום זה עלולים להתלוות גם זיהומים נלווים הדורשים לא רק טיפול ב"טמיפלו" אלא גם טיפול אנטיביוטי, לעתים באמצעות עירוי.

  

אצל חלק מהנפטרים הגוף הגיב "הפוך" לנוכחות נגיף השפעת: התהליך הדלקתי שנועד להילחם בנגיף השפעת מתחיל לתקוף את גוף החולה עצמו, עד לקריסת מערכות.

  

קיימים דיווחים בספרות הרפואית על כך שהווירוס עלול לגרום לסיבוכים נוספים, נדירים יותר, ובהם דלקת של שרירי הלב, דלקת ברקמת המוח (אנצפליטיס),

זיהום מפושט בדם, פרכוסים, דלקות שרירים והלם ספטי שבו מתרחשת נפילת לחץ דם ופגיעה רב-מערכתית בכל רקמות הגוף.

 

האם חיסון היה מונע את מותו של גיא זיידן?

סביר להניח שחיסון היה מונע את מותו של הילד. זן B שבו לקה נכלל בחיסון לשפעת.

 

למה לא הצליחו להציל אותו בבית החולים?

גיא זיידן הגיע לבית החולים במצב של קריסת מערכות: הנגיף חדר מזרם הדם אל מערכות גופו, גרם לדלקת בשריר הלב ולירידה בתפקודו. במקביל החל לחץ דמו לרדת, מה שהכניס אותו למצב הלם ואיברי הגוף לא הצליחו לקבל אספקת חמצן. במצב כזה המוח מתחיל להיפגע באופן בלתי הפיך והתוצאה היא מוות.

 

הגיע לבית החולים במצב של קריסת מערכות. גיא זיידן ז"ל ()
הגיע לבית החולים במצב של קריסת מערכות. גיא זיידן ז"ל

  

איך נדבקים בשפעת?

באמצעות רסיסי רוק או נזלת בשיעול, התעטשות או מגע.

 

איך אפשר להפחית את סיכון ההדבקה?

הדרך הטובה ביותר היא להתחסן נגד שפעת. מאחר שהחיסון מחזיק מעמד בגוף רק כ-11 חודשים ומדי שנה מתפתחים זנים חדשים, יש להתחסן מדי שנה מחדש, בחודש אוקטובר.

 

בנוסף, יש לדאוג שהבית יהיה מאוורר ככל האפשר. יש להשתעל אל המרפק ולא אל כף היד, להקפיד על שטיפות ידיים תכופות או חיטויים באמצעות תמיסת ג'ל אלכוהולי.

  

אם התחסנתי, תוך כמה זמן אני מוגן?

ההגנה מתפתחת תוך כשלושה שבועות מהחיסון. בתקופה זו יוצר הגוף נוגדנים, אותם "חיילים" של מערכת החיסון המגינים מפני הנגיף ומונעים את המחלה.

 

אם לא התחסנתי, האם יש טיפול לשפעת?

התרופות "טמיפלו" ו"רלנזה" הן היחידות לטיפול בשפעת. התרופות מקצרות את משך המחלה בכיומיים, אולם לרוב אינן עוזרות כשהשפעת מסתבכת וגורמת להידרדרות קשה במצב הרפואי. פרט לכך, אין כל טיפול לשפעת, מלבד מנוחה שתייה מרובה ושיכוך כאבים. כיוון שהמחלה נגרמת על ידי נגיפים, אנטיביוטיקה אינה עוזרת.

 

מתי צריך להגיע לחדר המיון?

כשקיימת הידרדרות במצב החולה, הכוללת קוצר נשימה ונשימת יתר (מעל 20 נשימות בדקה), חולשה, הקאות מרובות מבלי יכולת לשתות, תגובתיות ירודה, ישנוניות או איבוד הכרה.

 

החורף תכף נגמר. האם יש טעם להתחסן?

בהחלט. בקופות החולים נותרו עוד מנות חיסון, והשפעת כעת בשיאה. חיסון כעת לא רק שיגן עליכם בחודשים הקרובים מפני המחלה, אלא גם בתחילת ההתפרצות בשנה הבאה, שכן תוקפו 11 עד 13 חודשים. 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיסון היה מונע ככל הנראה את מותו. גיא זיידן ז"ל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים