שתף קטע נבחר

צוקי אבן החול של אדום: טרק בירדן

טיול רגלי בין מצודות סלע אדומיות ותרבות בדואית חיה ונושמת: יומן מסע של טרק בן שלושה ימים באזור רג'ף שבמערב ירדן

צדה המזרחי של הערבה שבירדן הוא גן משחקים מדברי של שבילי גמלים עתיקים, הסטוריה נבטית, מעיינות, נחלים זורמים, מצודות סלע אדומיות ותרבות בדואית חיה ונושמת. 

עוד טיולים בערוץ התיירות:

נשיקות וסטירות: מילים שאסור להשאיל משפה לשפה

לונדון לא יקרה לי: הצעות לבילוי זול בעיר היקרה

לכו על זה: סיורים מודרכים ללא תשלום בחו"ל

 

מדבריות מואב ואדום. רג'ף (צילום: מידן וישינסקי)
מדבריות מואב ואדום. רג'ף(צילום: מידן וישינסקי)

 

סגירתו של חצי האי סיני למטיילים הישראלים הובילה את חובבי הטרקים המדבריים מזרחה, לטיולי חורף במדבריות מואב ואדום.  ביקרתי במקומות רבים בעולם, אבל עדיין אני לא מוכן לוותר על טיול חורף שנתי בממלכה ההאשמית.

בכל שנה אני מוצא את עצמי חוזר, בדרך כלל עם קבוצה קטנה של חברים, ומחפש שבילים ומסלולים חדשים. ככה הגענו לאזור רג'ף והתרגשנו למצוא גבי מים, מעיינות או מפלים מרשימים שלא מופיעים במפות סימון השבילים.

 

לפני שמתחילים: למי מיועד ומה צריך?

אורך המסלול: 3 ימים

רמת קושי: בינוני - הניווט לעתים בעייתי ולוקח זמן בשטח. השבילים לא מסומנים ובייחוד בחלקים העליונים שבנויים מאבן חול השביל לעתים חמקמק ונסיון בקריאת שטח וזיהוי שבילים יעזור מאוד. GPS מומלץ.

הגעה: אל נקודת תחילת המסלול מגיעים במונית מהעיר. נוסעים על כביש הערבה צפונה כשעה ופונים לכיוון בקעת אבו-חשייבה (הכביש מוביל בסופו של דבר לדילע'ה (Dilagah) שקרובה לכביש ההר לפטרה/ ואדי מוסה. נכנסים על דרך האספלט מזרחה ומתעקלים איתה דרומה, עוברים מספר אוהלים של בדואים וחוצים בפעם הראשונה ערוץ נחל גדול, מטפסים לאוכף נמוך עם הכביש ויורדים אל המפגש השני של הכביש עם אותו הנחל ממש לפני העלייה התלולה של הכביש לג'בל מסעודה.

 

גן משחקים מדברי. רג'ף (צילום: מידן וישינסקי)
גן משחקים מדברי. רג'ף(צילום: מידן וישינסקי)

 

נקודות מים: בסוף כל יום יש מעיין, גבים בדרך.

אוכל: לקחת אוכל ל-3 ימים, מומלץ לעשות את הקניות בעקבה.

מידע נוסף ומפות: הספר של איתי חביב מקצועי ואמין.

בטיחות: שימו לב- השבילים לא מסומנים, מקורות המים מועטים והניווט קשה. המסלול מומלץ רק לבעלי נסיון בטיולים במדבר ודורש אחריות רבה. המצוקים תלולים ומסוכנים לעתים והשבילים לא תמיד ברורים. בשנה האחרונה השתנה מעט נוהל הכניסה לירדן - משטרת התיירות הירדנית לא מאשרת לעבור את הגבול ללא מדריך מקומי ושוטר.

נקודת סיום: חזרה לכביש דילע'ה, מעט צפונית לנקדות ההתחלה.

 

יום 1: מהערבה הירדנית אל תחתית צוקי רג'ף, הקניון החשוך ועין משט

הכפר רג'ף ממוקם על כביש ההר- דרך המלך- כ-15 ק"מ דרומית לעיירה ואדי מוסה (שיושבת ממש מעל עתיקות פטרה). מתחת לכפר, בכיוון מערב, מתגלה נוף מרשים של תצורות אבן חול אדומה- מבוך גיאולוגי עתיק של צוקים צבעוניים שעוצבו על ידי הרוח והמים, ומתחתיהם עמק הערבה (ואדי עראבה, בפי המקומיים). באופק ניתן לזהות כביש הערבה הישראלי, את היישוב פארן ואת הפונדק של כושי רימון ליד צומת מנוחה.

 

כבר ביום הראשון לטיול נתקלנו בנופים המיוחדים של ירדן- שביל עיזים שמטפס לאורך אבן החול האדומה אל מעיין קטן, בו רועה מקומי משקה את צאנו. משם המשכנו מזרחה אל תוך "הקניון החשוך"- קניון תלול ומוצל בכל ימות השנה Aההליכה לאורכו נעשית על מדף סלע צר ומפחיד שלא רואים את הקרקעית מתחת. במהלך החורף מלא הקניון גבי מים וניתן גם לרדת וללכת לאורך חלקו התחתון.

 

ביציאה מהקניון מטפס נאקב- שביל גמלים עתיק, שעולה אל אוכף אבן יפה לכיוון ערוץ מקביל שנקרא בפי המקומיים "ואדי חורמה". כעבור שעה קלה הגענו לבוסתן נסתר של עצי פרי וזיתים, ולמעיין הזורם אל תוך בריכת האגירה הגדולה עין משט (Mshet): נקודת לינה מצויינת ומקום נהדר להתרחץ ולמלא את בקבוקי המים ליום המחרת.

 

יחסית למדבר הנגב שלנו, ירדן משופעת במים- מעיינות, בורות מים ואפילו נחלים הזורמים לאורך כל השנה. שבילי הגמלים במדבר מחברים בין נקודות אלו וכך אפשר לנדוד כאן עם מעט ציוד ולהתבסס על נקודות המים ללינה ולמילוי הבקבוקים. באופן מסורתי שומרים השבטים הבדואים על המעיינות כמקומות נייטרלים- עצי הבוסתן שייכים למישהו, אבל המים הם של כולם. בדרך זו נמנעות מראש מלחמות טריטוריאליות על משאבים- אם משפחה "תשתלט" על מעיין, היא תיאלץ להשקיע משאבים רבים ומיותרים בהגנה על המקום מפני פלישות השבטים השכנים.

 

מקלחת ומים. עין משט (צילום: מידן וישינסקי)
מקלחת ומים. עין משט(צילום: מידן וישינסקי)

 

גם הנבטים, סוחרי המדבר הקדומים, הקפידו לא להתיישב. ההסטוריון הרומי הירונימוס כתב אודותיהם: ".. הם חיים באוויר החופשי בארץ מולדתם שהיא מדבר שאין בו נהרות, ואף מעטים בו המעיינות שמהם יוכל האויב הבא בתחומם לשאוב מים. מנהג הוא בידם שלא לזרוע זרע, ואף לא ייטעו עץ פרי ולא ישתו יין ולא יבנו בית.."

 

בירת הנבטים- פטרה- נמצאת מספר קילומטרים מצפון, ונראה כאילו רוחם נמצאת כאן בכל צעד ושעל- בסלעים, בשבילים, במעיינות ובתרבות הבדואית המקומית.

 

יום 2: עין משט, נקב חורמה, ראס אבו עורוק

למחרת השכמנו קום ויצאנו מזרחה לכיוון עמק יפה השוכן מתחת לצוקי אבן חול כבירים, ולאורך דיונות בתוליות שנוצרות משחיקת הסלע מהרוח והמים.

מכאן יוצא אחד השבילים היפים ביותר בירדן. נקב חורמה (Naqb Hurma)- שביל עתיק המטפס לאורך מצוקי אבן החול האדומה, בגובה אנכי של כמעט ארבע מאות מטרים. בחלק מהמקומות השביל צר מאוד והמקומיים נאלצו לבנות גשרי עץ כדי לשמור על ההולכים מליפול במורד המצוק..

 

גשר עץ. נקב חורמה (צילום: מידן וישינסקי)
גשר עץ. נקב חורמה(צילום: מידן וישינסקי)

 

בסוף הטיפוס הגענו לרמת אבן החול הגבוהה של רג'ף שחושף נוף ייחודי של כיפות סלע ומבוך של קניונים צרים ושבילי עזים. לקח לנו כמה שעות למצוא את הדרכים הנכונות, לטפס על אבן החול ולהגיע לנקודת התצפית הגבוהה ביותר באזור: ג'בל בארזה (1130 מטרים).

 

נוף קדומים נשקף ממנו: העמקים הנסתרים של פטרה מצפון, וממערב- הערבה הרחבה נפרשת ממש מתחתינו. נשארנו לשבת שעה ארוכה במקום השקט והיפה הזה.

 

נקודת התצפית. ג'אבל בארזה (צילום: מידן וישינסקי)
נקודת התצפית. ג'אבל בארזה(צילום: מידן וישינסקי)

 

מעט לפני השקיעה חזרנו לכיוון ערוץ הנחל הגדול של ואדי אבו-עורוק והתארגנו לשינת לילה. בישלנו אורז ותבשיל ירקות על המדורה והלכנו לישון לאור הכוכבים.

 

יום 3: ואדי אבו-עורוק, עין א-סאדה

ביום האחרון של הטיול ירדנו חזרה מערבה דרך קניון ואדי אבו-עורוק: ערוץ נחל צר מאבן חול שמוביל חזרה לערבה הירדנית. בסוף החורף יש בקניון גבים רבים ואפשר להתרחץ בהם בהנאה (קצת קר כי השמש כאן נדירה).

 

שביל עיזים. ואדי אבו עורוק (צילום: מידן וישינסקי)
שביל עיזים. ואדי אבו עורוק(צילום: מידן וישינסקי)

 

בהמשך הקניון: מפל ענק ושביל עיזים טוב שעוקף אותו מימין. לאחר שעה נוספת של הליכה הגענו למעיין נוסף- עין א-סאדה. גם כאן יש בוסתן נחמד ומספר משפחות בדואיות מקומיות שגרות כאן לעתים.

 

מכאן הדרך לכביש קצרה, ומסמנת את סופה של ההרפתקה של רג'ף.

 

בדרך הביתה. רג'ף (צילום: מידן וישינסקי)
בדרך הביתה. רג'ף(צילום: מידן וישינסקי)

 

מידן וישינסקי הוא מדריך טיולים וטרקים ברחבי העולם.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מידן וישינסקי
יש שם מים. רג'ף
צילום: מידן וישינסקי
מומלצים