שתף קטע נבחר

תושבי מרום נווה בר"ג: שופרסל שלי יקר מדי

הפגנת מחאה נגד המחירים בסניף שופרסל שלי מתפשטת לכל העיר. היוזם: "מגה ושופרסל מתחרות פה רק בהפקעת מחירים. טייסטרס צ'ויס מחוץ לעיר עולה 15 שקל פחות וטורטית זולה יותר בפיצוציה מאשר בשופרסל" ראש העיר: "אמנע פתיחה קרובה של סניף שופרסל נוסף בעיר, עד שירדו המחירים". שופרסל: "הרשת מקיימת דו שיח עם התושבים"

מחאה נגד שופרסל בעיר רמת-גן: יניב לוי, תושב שכונת נווה מרום ואב ל-3 ילדים, נרשם לאחרונה לפייסבוק, רק כדי לפתוח קבוצת מחאה. לדעתו, המחירים בסניף שופרסל שלי בשכונת נווה מרום בעיר, הפכו בלתי נסבלים וסבלנותו לכך פקעה.

 

 

בעקבות היוזמה שלו, ביום שישי האחרון, התכנסו כמאה איש מול סניף שופרסל שלי מרום נווה והפגינו נגד המחירים הגבוהים בסניף, לטענתם. המפגינים קראו לסניף: "שופרסל לא שלי". 1,046 מתושבי האזור, חתמו על עצומה שכוללת הצהרה שלא יקנו בסניף עד שיירדו המחירים. בהפגנה השתתפו גם ראש עיריית ר"ג ישראל זינגר וחברי מועצת העיר שי בכור ("הצעירים") ואביהוא בן משה ("הבית היהודי"). "האזרחים הצביעו ברגליים. ההיענות היתה מאוד מפתיעה", אמר לוי ל-ynet. "כנראה שכל אחד שקונה בסופר הזה הרגיש שמגלחים לו 100 שקל מהארנק סתם".

 

מחאה דומה לזו של הרמת-גנים, פרצה בינואר גם בקרית יובל בירושלים. זו מחאה שהחלה לפני כשנתיים והתלהטה לאחרונה מחדש. גם שם התושבים מוחים נגד מחירי שופרסל שלי. במועצה לצרכנות מצאו כי ב-2013, שופרסל שלי היתה הרשת היקרה ביותר בסל שכלל 29 פריטים במרכז, בירושלים ובצפון הארץ. בדרום עקפה אותה רשת מגה בעיר. רק לאחרונה פורסם ב-ynet כי לפי נתוני נילסן, מחירי רוב המוצרים בסופרים בישראל עלו ב-2013 ולמרות שהצרכנים צמצמו את הסל - הם בכל זאת שילמו עליו יותר.

למעלה מאלף חותמים: "המחירים בסניף גבוהים מדי" (צילום: אודי בורג) (צילום: אודי בורג)
למעלה מאלף חותמים: "המחירים בסניף גבוהים מדי"(צילום: אודי בורג)

הגיעו להפגנה: חברי מועצת העיר עו"ד שי בכור ואביהוא בן משה וראש העיר ישראל זינגר (צילום: אודי בורג) (צילום: אודי בורג)
הגיעו להפגנה: חברי מועצת העיר עו"ד שי בכור ואביהוא בן משה וראש העיר ישראל זינגר(צילום: אודי בורג)

 

בננות בשופרסל שלי: 7.90 שקלים. אצל הירקן: 2.90 שקלים

"במרום נווה יש שני סניפי סופרמרקט, אחד של שופרסל והשני מגה בעיר. התחרות היחידה ביניהם זה מי לוקח יותר כסף מהתושבים", טוען לויt. "קפה נמס טייסטרס צ'ויס עולה ברמי לוי בבני ברק 29.90 שקל ובמבצע 25.90 שקל. לעומת זאת, בשופרסל שלי במרום נווה, טייסטרס צ'ויס עולה 45.20 שקל ובמבצע 39.90 שקל. אלה פערים אדירים. אתמול לקוחה יצאה משופרסל עם קילו בננות ב-7.90 שקלים. אותו ק"ג בננות נמכר בחנות ירקות ופירות במרחק חצי ק"מ כאן עולה 2.90 שקלים לק"ג.

 

"הם חושבים שכיוון שזו שכונה ברמה סוציו אקונומית יחסית גבוהה, אפשר להפקיע פה מחירים, אבל אבל זו לא שכונה הומוגנית. יש פה גם תושבים בגיל הרביעי, בני 80 פלוס וגם זוגות צעירים בני 30 פלוס. מתגוררים פה גם בעלי אמצעים, אך זה לא נותן להם לגיטימציה לקחת מחירים כאלה".

 

בשופרסל טוענים שיקר להפעיל סניף שכונתי פה.

 

"נכון, עלויות התפעול והתקורות יותר גבוהות פה, אבל מסתבר שברגע שאתה מגלה שאתה יכול לקחת יותר, זה מעורר אצלך את התאווה לקחת עוד ועוד. יש גבול לחזירות".

יניב לוי. "ברגע שאתה מגלה שאתה יכול לקחת יותר, זה מעורר אצלך את התאווה לקחת עוד ועוד" ()
יניב לוי. "ברגע שאתה מגלה שאתה יכול לקחת יותר, זה מעורר אצלך את התאווה לקחת עוד ועוד"

  

"טורטית יותר זולה בפיצוציה, למרות ששופרסל קונה בזול"

המחאה שלו נולדה דווקא בסניף של רולדין בשכונה. "אני נוהג לשבת כל בוקר ברולדין לפני העבודה, לשתות קפה. הקשבתי לשיחה של מנהלי הסניף לכאורה, שקראו 'פראיירים' לקוני שופרסל, שלוקחים עיתון חינם בעמדה שממוקמת מול הסניף. הם אמרו: 'הם לוקחים את העיתון בחינם ובאים לשפוך אצלנו את הכסף'. זה היה הקש ששבר את גב הגמל. הרגשתי שהם יודעים שהם גונבים אותנו.

 

"לא היה לי פרופיל בפייסבוק, אז פתחתי אחד כדי לארגן מחאה וזה הגפרור שהצית אותה. הרגשתי שאני יושב על פצצה מתקתקת. יש תמיכה גדולה במחאה ואנחנו לא מתכוונים לעצור.

 

"לאחרונה, הבן שלי חיפש טורטית בשופרסל ומצא שהיא נמכרת ב-6 שקלים. בפיצוציה צמודה לשופרסל, מוכרים טורטית ב-5.90 שקל. אמרתי למוכרת שבמקרה מודעת למחאה שאנחנו מארגנים, 'את מבינה שהטורטית שלך יותר זולה מהטורטית בשופרסל'? היא השיבה: 'אני קונה את הטורטית במחיר יותר גבוה משופרסל כי אני מזמינה הרבה פחות יחידות ועדיין מרוויחה'".


יניב לוי. המנהלים יודעים שהם מוכרים ביוקר ()
יניב לוי. המנהלים יודעים שהם מוכרים ביוקר

 

תושבי השכונה חותמים על העצומה (צילום: אודי בורג) (צילום: אודי בורג)
תושבי השכונה חותמים על העצומה(צילום: אודי בורג)

לא רק אנשים אמידים חיים בשכונה. יש גם פנסיונרים וצעירים (צילום: אודי בורג) (צילום: אודי בורג)
לא רק אנשים אמידים חיים בשכונה. יש גם פנסיונרים וצעירים(צילום: אודי בורג)

 

"אחרי ההפגנה קיבלנו תלונות - המחירים בכל ר"ג מטורפים"

"זו הפעם הראשונה שחברי מועצת עיר מר"ג, מתערבים בנושא יוקר המחיה בעיר", אמר עו"ד שי בכור, חבר המועצה מטעם סיעת הצעירים, ממובילי המחאה. "לדעתי זה חלק מהתפקיד שלנו כחברי מועצה. אם התושבים יתמידו, מחאה כזו יכולה להוביל לירידת מחירים משמעותית בסניף זה".

 

אביהוא בן משה אמר ל-ynet: "בהפגנה, נדהמנו לראות תושבים קשישים שנעצרו לידנו עם השקית, הראו לנו את המחירים הלא יאומנו ביקשו עזרה וחתמו על העצומה שלנו. גמלאית סיפרה לנו שהיא מוציאה למעלה מאלפיים שקל בסניף. היא לקוחה שבויה. צרכנים שהתכוונו להיכנס לסניף, ראו אותנו, נעצרו ועשו אחורה פנה. ביום הזה הם החליטו לא להיות פראיירים. סניף מגה בעיר שממוקם 30 מ"ר משם בקניון, הרוויח, אבל גם שם המחירים מופקעים.

 

"אחרי ההפגנה, התחלנו לקבל תלונות מרחבי העיר ר"ג שהמחירים בסניפי שופרסל שלי בכל העיר מטורפים לגמרי. התברר שגם באזורים פחות אמידים בעיר, המחירים נהיו לא נורמליים, גם בביאליק ובירדן. הבנו שמישהו פה מנסה לעשות קופה על תושבי העיר".

 


איפה הכי יקר ואיפה כי זול?

המועצה לצרכנות: מתוך 300 סניפים שנבדקו - איפה הכי יקר ואיפה כי זול?
  הסניפים הזולים הסניפים היקרים
1. רמי לוי באר שבע סופר באבא ישעיהו ת"א
2. יש חסד בני ברק טיב טעם נחלת בנימין ת"א
3. רמי לוי קריית חיים שופרסל שלי איכילוב
4. רמי לוי עכו שופרסל שלי דניה
5. רמי לוי אשדוד שופרסל שלי קלר חיפה
6. רמי לוי מתחם איילון שופרסל שלי אבן גבירול ת"א
7. יש חסד בארות יצחק מיסטר זול המלך ג'ורג' ירושלים
8. רמי לוי טבריה שופרסל שלי חורב חיפה
9. רמי לוי תל חנן נשר שופרסל שלי זיו חיפה
10. אושר עד בית שמש טיב טעם החשמונאים ת"א
11. רמי לוי נתניה שופרסל שלי בורלא ירושלים
12. אושר עד מתחם איילון מיסטר זול הפלמ"ח ירושלים
13. רמי לוי האומן ירושלים שופרסל שלי ויצמן 20 גבעתיים
14. רמי לוי קסטינה מיסטר זול כיכר דניה ירושלים
15. רמי לוי מודיעין שופרסל שלי בן יהודה ת"א
16. רמי לוי ראש העין שופרסל שלי סירקין גבעתיים
17. אושר עד באר שבע קואופ הגבעה הצרפתית
18. יש בית שמש שופרסל שלי הירדן 29 ר"ג
19. רמי לוי כנפי נשרים ירושלים שופרסל שלי שוהם
20. רמי לוי עפולה שופרסל שלי טאגור ת"א

 

 

 

ראש העיר: שופרסל לא יפתחו עוד סניף בעיר עד שלא יורידו מחירים

בן משה אמר בהפגנה כי: "ביום שלישי הקרוב אמור להגיע להנהלת העיר מנכ"ל שופרסל כדי לבקש מאיתנו לפתוח סניף נוסף של 'שופרסל כבר לא שלי'. ביום שלישי הקרוב, אנחנו הולכים לומר להם: אין מצב. לא תוכלו לפתוח עוד עסק על הגב של התושבים. שופרסל כבר לא שלי".

 

מסתבר ששופרסל מתכוונים לפתוח סניף נוסף בשדרות ירושלים בעיר, בבניין ששייך להסתדרות. בן משה מסביר: "לפני 3 חודשים, סירבתי לבקשה של שופרסל לפתוח סניף שופרסל שלי בשדרות ירושלים בעיר. הסיבה לכך היתה שחנויות ומכולות אמרו שהן יפגעו אנושות אם שופרסל יפתחו שם. עכשיו הצטרפה לעיכוב סיבה נוספת: יוקר המחיה. עכשיו הם לא יקבלו רישיון. לא יתכן שתעלו מחירים ואנחנו נתעלם".

 

גם ראש העיר ישראל זינגר, אמר ל-ynet שיטיל סנקציה על שופרסל: "התושבים פנו אלי לפני שבוע והתגייסתי למאבק. לטענתם זה אחד הסניפים היקרים בארץ והוא ככל הנראה יקר יותר מהסניף שאני קונה בו. בעבר המחירים היו אחידים. הם מתכוונים לבוא אלי כדי לקבל רישוי לפתוח סניף נוסף בעיר. בכוונתי לפנות למנהלי שופרסל כדי שיורידו את המחירים למחירים שפויים והוגנים. נתתי הנחיה למהנדס העיר שיעברו דרכי. לא אאפשר פתיחת סניף נוסף בעיר עד שירדו המחירים".

 

"או שיהפכו לדיל או שיצאו מפה. במגה יודעים שהם הבאים בתור"

יניב לוי אמר שהשלב הבא במאבק הוא "להגיש להנהלת שופרסל את החתימות שאספנו, 1,046 חתימות ולהציג להם נתונים על הבדלי המחירים המטורפים לעומת הסניפים שמחוץ לעיר".

 

לטענתו, "כבר התקשרו אלי משופרסל. זו היתה שיחה לא רצינית. אמרו 'הבנו אותך' וסגרו את הטלפון. עכשיו, עם הכוח של החתימות, הם יצטרכו לחשוב מה הם עושים. או שייפתחו פה שופרסל דיל במקום שופרסל שלי, או שנמצא רשת אחרת שתיכנס לפה. נמשיך במחאה עד ששופרסל ירגישו שזה פוגע בכיס שלהם. אי אפשר שהמחירים יאמירו בלי סוף. חייב להיות מנגנון בקרה על המחירים".

 

ומה עם סניף מגה בעיר הסמוך?

 

"לא רציתי לפצל את הכוח כי לא ידעתי כמה אנשים ייענו ליוזמה. גם רולדין לוקחים מחירים גבוהים מדי בשביל קפה ועוגה. הרגשתי שנכון להתחיל עם שופרסל שהם במחירי בוטיק של כיכר המדינה.

 

"גם מגה לא צדיקים. מגה ראו את המחאה ויודעים שהם הבאים בתור. הם התיישבו לשוחח עם ועד השכונה אתמול, כדי להגיע למחירים מסוכמים, מתוך הסכמה שהם גובים מחירים מאוד מאוד גבוהים. במכוון. אם מגה לא תתעשת, ניכנס לתוך הקניון וגם שם תהיה מחאה".

 

משופרסל נמסר בתגובה: "שופרסל מקיימת דו שיח ושומעת את טענותיהם של התושבים. שופרסל החלה בתהליך הורדת מחירים בפורמטים השכונתיים, תהליך אשר יימשך גם בעתיד. הסניף מצוי בלב שכונה ולאור מיקומו, עלויות ההפעלה שלו וגודלו אינו יכול לפעול כסניף שופרסל דיל אולם כאמור שופרסל ממשיכה לפעול כדי להציע ללקוח מחירים הוגנים ותחרותיים, בחנות המצויה קרוב לבית תוך מתן שירות וחוויית קניה טובים ללקוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: אודי בורג
יקר פה. שופרסל שלי
צילום: אודי בורג
מומלצים