שתף קטע נבחר

כשהשכן מתקלח: כך תיפטרו מרעש הצנרת

קניתם דירה חדשה, וכשנכנסתם אליה גיליתם שצנרת הביוב בבניין המשותף עוברת ממש אצלכם בסלון? אל דאגה: כך תעלימו את הרעש הלא נעים. מדריך

ר' ובעלה קנו לאחרונה דירת 3 חדרים בבניין חדש במרכז הארץ. לאחר תקופות שכירות ארוכות, ומיצוי כל חסכונותיהם עבור רכישת הדירה, חשו השניים שלווה גדולה כשנכנסו לביתם החדש. אך מה רבה הייתה הפתעתם בלילה הראשון בדירתם החדשה, כשגילו שבקיר חדר השינה עובר צינור השפכים המרכזי של הבניין. כאשר אחד השכנים בקומות מעליהם הדיח את האסלה הביתית - התעוררו השניים מרעשי הורדת המים הלא נעימים.

 

עוד כתבות על "הבית שלי " בערוץ הנדל"ן :

 

גם י', שקנה לאחרונה דירת 4 חדרים חדשה בירושלים, חווה דבר דומה. כאשר התיישב לנוח על ספת סלון המגורים החדש שלו, הוא לא האמין למשמע אוזניו: צינור השפכים של הבניין עובר בלא אחר מאשר קיר הסלון שלו - ורעש הורדת המים הלא נעים בקומות העליונות נשמע שוב ושוב בחלל החדר.

 

מקרים בודדים אלו הם רק טיפה בים התלונות שמגיעות לקבלנים בנוגע לאקוסטיקה גרועה בדירת המגורים. חוץ מההתמודדות המשפטית מולם, חשוב קודם כל לקבל את הפתרונות העיקריים כדי להתגבר על הבעיה המטרידה. יצוין כי מקרה של צינור שפכים שעובר בחדר שינה אינו נדיר ולעתים בלתי נמנע; אך מקרה של צינור שפכים שעובר בסלון פחות שכיח, ובדרך כלל מנסים להימנע ממנו ככל שניתן.

 

תחום האקוסטיקה במבני מגורים הוא תחום רגיש ובעל השפעה מכרעת בבחירת החומרים לבניית המבנה. על מאפייני האקוסטיקה משפיעים גורמים רבים ומגוונים, החל מסוג הלבנים שבהן נעשה שימוש, וכלה בסוג הזכוכית בחלונות. כל אלו ישפיעו בהמשך על רמת הרעש שתגיע לדירה, אם מבחוץ ואם מבפנים - מהקירות.

 

תפקיד צנרת השפכים הוא לנקז את המים שבהם אנו משתמשים בדירה, ולתעל אותם לשוחות הביוב בקרקע. רמת הרעש בצינורות מושפעת מכמות המים והמוצקים העוברים בתוכם, גובה המבנה ובהתאמה גובה הקולטן, בידוד הצינור, אופן התקנת הצינור, סגירתו וסוג הצינור. בעקבות ריבוי הגורמים המשפיעים על התוצאה, אנו נתקלים במקרים רבים שבהם רעש המוצקים והמים העוברים בתוך הצנרת נשמעים בחדרי המגורים ופוגמים באיכות החיים.

 

ירוק, ירוק, ירוק

אחד הפתרונות הקלאסיים לבעיה, שעדיין קיים בשטח, הוא הוספת שכבות בידוד אקוסטיות על צינורות שפכים סטנדרטיים ללא אלמנט אקוסטי (כגון P.P ו-H.D.P.E), וזאת על מנת להגיע לרמה הנדרשת על פי תקן. במקרה זה יש לפנות ליועצי אקוסטיקה שיבדקו את רמת הרעש הקיימת ויבודדו את הצינורות הרועשים.

 

תוצאת האקוסטיקה של הוספת הבידוד תלויה מאוד באיכות השכבות ובאיכות ביצוע העטיפה על ידי יועצי האקוסטיקה. כך שבמקרים רבים, בידוד זה אינו מעניק את התוצאה האופטימלית של עמעום מוחלט של רעשי זרימת השפכים - והדיירים ממשיכים לסבול.

 

בשנים האחרונות נושא האקוסטיקה קיבל מודעות גבוהה, הן בקרב היזמים והן בקרב רוכשי הדירות. זאת בעיקר בעקבות החמרת תקני הרעש בדירות המגורים, ודרישה של רוכשים רבים להוסיף אלמנטים של בנייה ירוקה. כיום קיים כיום בשוק פתרון נוסף הפותר את הבעיה: החלפת צינורות השפכים הישנים לצינורות אקוסטיים "ירוקים", שמונעים את רעשי צנרת השפכים.

 

הצינורות, המהווים פיתוח חדשני בתחום, עשויים מפלסטיק, בשונה מצינורות העופרת הישנים המחלידים ומזהמים את הקרקע. הם מורכבים משכבות בידוד רבות, המעמעמות לחלוטין את רעש זרימת השפכים, ונותנים פתרון אקוסטי גבוה בהרבה מהצנרות הרגילות הישנות. עקב כך, יועצי האקוסטיקה מוותרים ברבים מהמקרים על חלק משכבות הבידוד הנדרשות.

 

אם אתם עדיין נמצאים בשלב ההתחלתי של בניית הבניין, אל תתפשרו - בדקו מול היזמים שהדירה עומדת בתקני הרעש על פי חוק. אם התשובה שלילית, והדברים אמורים במיוחד לגבי צנרות השפכים, דרשו להתקין צנרת אקוסטית בבית המונעת כליל את הרעשים. פרויקטים המתהדרים בפרסומיהם בתארי "בנייה ירוקה" אמורים ללכת לכיוונכם, והתעקשות בנושא יכולה לחסוך לכם עוגמת נפש רבה בהמשך - שיכולה להגיע אף לבתי המשפט.

 

הכותב הוא מהנדס חברת חוליות המתמחה בפלסטיקה, אינסטלציה ומערכות למחזור מים אפורים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים