שתף קטע נבחר

שיווק טלפוני: קנו פסוק ב-120 ש' לחודש לזכר מרן

על הצג: מספר טלפון מחו"ל. על הקו: פרסומת ל"יין הישועות שעושה פלאות" של מרן. נציגה מבקשת: שלמו במשך שנה 94 שקל בחודש על 4 מילים, או 380 שקל לעמוד, בספר תורה שנכתב לכבוד הרב עובדיה יוסף. בתמורה תקבלו ישועה, אתרוג ומטבע מכסף טהור, "ואפשר להתנתק בכל עת". עדינה בר שלום ויהודית יוסף: "למשפחה אין קשר לזה ואנחנו מתנגדים לשימוש בשמו". הקשיבו לשיחות

"יהודים יקרים, אם גם אתם זקוקים לישועה, אם גם אתם רוצים לזכות בברכתו של מרן הרב עובדיה יוסף זכותו תגן עלינו...הקישו עכשיו 1 ותזכו גם אתם לקבל לביתכם את יין הקדוש של מרן, המחולל פלאות ונסים מדהימים ומרגשים, אשר כל מי ששותה מהיין זוכה לישועות. ובנוסף, ששמכם יוזכר על קברו של מרן, יום יום, עד שתיוושעו".

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

זוכרים את שיחות הטלפון מישיבת קבר רחל? לפניכם היוזמה השיווקית שקמה אחרי שהצקות האלה פסקו: גיוס כספים לישיבה, שלא בדיוק ברור אם קיימת בכלל, שעושה שימוש בשמו של הרב עובדיה יוסף ז"ל. בתמורה לתשלום של: 4,560-1,116 שקל בשנה, תקבלו מתנות: אתרוגים, יינות פלאיים ומטבע מכסף טהור. וגם ישועה.

 

שיחה מספר 1 שהוקלטה: דצמבר 2013

  

משלהי 2013, אזרחים מקבלים שיחות ממספר טלפון זר: 00541447573603. נציגות שירות מבקשות בנועם ובנחישות: עיזרו לנו להשלים כתיבה של ספר תורה לזכרו של מרן. במגזרים מסוימים זוהי בקשה די מקובלת לתרומה לצדקה, אך כאן היא מלווה בהטרדות טלפוניות, בהבטחות שווא לישועות, במניפולציות לא הולמות ("שלמי וזכי לזיווג"), במסחרה בזכרו של הרב, בייחוס תכונות מאגיות לחפצים שיש יהודים מאמינים שרואים בכך עבודת אלילים, בשימוש ללא אישור לכאורה בשמו של הרב עובדיה יוסף ובשמות רבנים נוספים ובקושי לברר מי עומד מאחורי הבקשה.

 

פעם אחת, המתקשרים הציגו עצמם כנציגי ישיבת קברו של מרן, בפעם אחרת טענו שהם מישיבת הרב עובדיה ופעם שלישית כישיבת מרן. בכל אחת מהפעמים, הם אלה שהתקשרו אלינו. כשענינו לשיחה, הושמעה לנו נעימה פרסומית משכנעת ואז הזמנה ללחוץ 1 כדי לקנות "מקום בעולם הבא", או "איזכור אצל מרן", או "זיווג וישועה". בכל המקרים נתנו לנו את מספר הטלפון: 1700-502-225 כדי להוכיח שהמוקד ישראלי ואמין.

 

הזדמנות נדירה שלא תשוב

בשיחה אחת שהקלטנו (ראו קובץ קול למעלה) נאמר לנו שמדובר ב"ישיבת המקובלים שעל קברו של מרן". בישיבה הזאת, "הולך ונכתב ספר התורה הקדוש של מרן שייכנס לישיבת המקובלים". עד כאן, נשמע הגיוני.

 

השיחה ממשיכה: "יש לכם הזדמנות נדירה ויקרה שלא תשוב (!), לעשות נחת רוח גדולה ועצומה למרן בשמיים ולקחת חלק בכתיבת ספר התורה לעילוי נשמתו הטהורה בואו וקחו חלק בספר התורה שיהיה תמיד צמוד לקברו של מרן. הקישו עכשיו 1 ותזכו לשנה שלמה שבה תוזכרו כל יום אצל מרן שיזכור אתכם בשמיים יום יום ויעתיר עליכם מליבו האוהב..."

 

לחצנו 1 ושאלנו מי מתקשר אלינו מחו"ל. "אנחנו מתקשרים אלייך מירושלים", אמרה הנציגה, "רק הקידומת מחו"ל. אנחנו מציעים ספר תורה לעילוי נשמתו של הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק וקדוש לברכה ולך יש את הזכות לקחת חלק בספר התורה הקדוש הזה, חלק שאת יכולה לקחת על שמך לטובת הישועה שלך. אם את רוצה, לזיווג, או לבריאות, או להצלחה, או לזרע בר קיימא לברכה, או כל ישועה אחרת, את לוקחת חלק המתאים לישועה שלך לספר התורה והמקובלים שלנו יתפללו עלייך יום יום בקברו של מרן במשך שנה שלמה. את נותנת לי את השם, שם האמא, ואיזו ישועה את מבקשת".

 

כמה זה עולה?  "93 זה שנות חייו של מרן"

כשנשאלה לגבי המחיר, טענה ש"לפי הרב דויד אבוחצירא את יכולה לתרום מכספי מעשר לספר התורה הקדוש". היא ממשיכה: "...זה מתחיל מ-4 מילים שזה 93 שקל כפול 12 חודשים. 93 זה שנות חייו של מרן. פסוק שלם עולה 120 שקל ל-12 חודשים, יש פרשייה שלמה ב-180 שקל לחודש ויש לנו עמוד שלם, שזו זכות אדירה לקחת עמוד שלם לבריאות, או זרע קיימא, או לזיווג. מרן, בעזרת השם, יעתיר בשבילך מהשמיים יום יום, במשך שנה שלמה".

 

כמה זה עולה?

 

"380 שקל לחודש למשך שנה... אחרי שנה זה מתנתק".

 

"התארסה בעקבות התרומה"

הנציגה אף הפליגה בסיפורי נסים ונפלאות שקרו לתורמים. "בשבוע האחרון התקשרה אלינו מישהי שתרמה לפני 4 שבועות והיא נורא נורא ביקשה זיווג הגון במהרה. היא התקשרה לומר לנו שהיא התארסה".

 

היא התארסה בעקבות הקנייה?

 

"כן, פשוט מצמרר. התפילות עזרו והיא התקשרה לבשר לנו. הרבה אנשים ראו ישועות".

 

לטענתה, הישיבה ממוקמת ברחוב עץ הדר 4 בשכונת שמואל הנביא בי-ם, "באזור של המוניות, שמה מאחורי. אחד הרחובות שמקבילים לבר אילן. נמצאים שם כל בוקר ויושבים ולומדים. ראש הישיבה הוא הרב ביטון".

 

מתנה חינם: אתרוגים שמרן בירך עליהם בסוכות האחרון לחייו

למרות שבשיחה האחרונה לה זכינו מהישיבה, ביקשנו שיסירו אותנו מהרשימה, לאחרונה שוב התקשרו. הפעם, קוראים לישיבה, "ישיבת מרן שהקימו מול קברו של מרן לעילוי נשמתו" והסגנון השיווקי השתנה מעט. כעת נכללו בברכת הפתיחה גם תשבוחות על "היין הקדוש של מרן המחולל פלאות".

 

שיחה מספר 2 שהוקלטה: פברואר 2014

 

הנציגה הסבירה כי יש פרשות שוות יותר ושוות פחות."פרשת קריעת ים סוף - זה לזיווג הגון. יש לנו כל מיני פסוקים, פרשיות וכמה מילים לכל מיני ישועות". היא סיפרה שהמצטרפים יקבלו במתנה, "או אתרוגים שמרן בירך עליהם בסוכות האחרון לחייו, או את יין הישועות שמרן בירך עליו בבריתות בהן שימש כסנדק, שיש לזה כוח גדול מאוד, לברכה, להצלחה ולנשיאת חן, בעזרת השם". מי שקונה פרשייה מקבל גם מטבע מכסף טהור: "מהתיקון שנערך כל יום חמישי, תיקון הרש"ש, שיש לו כוח להסיר מצלם האדם חסימות וקטרוגים, ממש לפתוח את המזל בכל התחומים".

 

גם המחירים השתנו קלות. עבור 4 מילים המחיר עלה ל-94 שקל לחודש. על פסוק ופרשייה עדיין מבקשים 120 ו-180 שקל לחודש. "אפשר לקנות רק 3 מילים או מילה אבל אז זה בלי המתנות", אמרה הנציגה. "רק תפילות במשך שנה שלמה וחלק בספר תורה שזו בעצם זכות של נצח. אחרי שנה תיגמר לך התרומה את תשכחי שנתת את זה אבל תהיה לך את הזכות הזאת לעולמי עד".

 

זה לא מתחדש אחרי שנה?

 

"לא מה פתאום. שנה אחת בלבד. לא מתחדש חס וחלילה. זה לא קשור למסגרת של כרטיס האשראי. זו גבייה חד פעמית כל חודש. אם חודש אחד לא נוח לך, את מתקשרת אלינו שלא יגבו. אם את רואה שלא מסתדר לך, את יכולה גם להתקשר לבטל... אין שום התחייבות מצידך".

 

"אנחנו לא רוצים שיעשו ביזנס על זכרו של הרב"

עדינה בר שלום, בתו הבכורה של הרב, אמרה בתגובה לפרסום ב-ynet: "אבי מרן זצ״ל התנגד למיסטיקה וגם התרחק ממיסטיקה כל ימי חייו. כל בני המשפחה מתנגדים לשימוש בשמו וכל פעולה מסוג זה ותרומות שנאספות הם לא על דעת המשפחה ומצריכות בדיקה להיכן הן מופנות".

 

גם יהודית יוסף, כלתו של הרב אמרה שאין לה מושג במה מדובר. "אני לא יודעת מה זה. אנחנו במשפחה לא עוסקים בביזנס כזה. זה שאחרים עושים, אנחנו לא לוקחים על זה אחריות. חד משמעית. בשום פנים ואופן. אנחנו במשפחה מתעסקים במורשת האמיתית שלו. להפיץ את הספרים שלו ופסקי ההלכה שלו. הרב לא ידע בחיים מה זה כסף ולא אהב את השטויות האלה. המורשת שלו זה ילדי ישראל, תינוקות של בית רבן, בתי ספר, גנים, ספרים שלו, הלכות תלמודי תורה, ישיבות. זהו. זה הכל. בשאר - המשפחה לא מתעסקת. אין למשפחה קשר לזה".

 

עושים שימוש בשם שלו.

 

"ניסינו לעשות בית ספר לכמה מהם, אבל אנשים לא שומעים לנו עכשיו. אין לנו מה להילחם נגדם. אין לנו מה לעשות. כששואלים אותנו אנשים, אנחנו אומרים את דעתנו: אנחנו לא רוצים שיעשו ביזנס על זכרו של הרב".

 

מכירת 4 מילים ב-93 או 94 שקל - זה משהו שמקובל?

 

"היות שאני לא יודעת מי עומד מאחורי זה, קשה לי לומר. אני יודעת שיש כאלה שבאמת מתכוונים לכתוב ספר קודש ולהכניס אותו לכותל ולמה לא. אבל אלה שאנחנו לא מכירים, אנחנו גם לא יכולים להביע דעה. אם חס ושלום מדובר במרמה, זה לא ראוי, אנחנו לא נכנסים לזה. יש גופים רציניים שהיו קרובים לרב - למה לא, אבל לעשות מסחרה זה הדבר הכי גרוע".

 

ואם זו לא מרמה? אם באמת יש ספר כזה? דרך השיווק הזאת מקובלת מבחינת המשפחה?

 

"אני לא יכולה להגיד לך, כי כל אחד והאמונה שלו. כל אחד מוצא את הדרך שלו מה לעשות לעילוי נשמת הרב, אבל אני לא אוהבת את השטויות האלה. אחרי הפטירה של הרב, נכנסתי למוסך כדי לתקן משהו במכונית. הבעלים התרגש מאוד כשהוא ראה אותי. הוא אמר לי: 'אני אדם חילוני, שומר מסורת. באתי אל הרב וכה התרגשתי מהברכה שלו, שרציתי לתרום לו כסף שיעשה עם זה מה שהוא רוצה. הרב אמר 'אני לא זקוק לכסף', קח את הכסף הזה תן לאלמנות ויתומים'. זה היה הרב. זה מה שעניין אותו".

 

מהמוקד "ישיבת מרן" לא נמסרה תגובה לשאלות שהפנינו אליה, עד למועד פרסום הכתבה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
טלפון מ"ישיבת מרן": פסוק ב-120 ש' לחודש
צילום: shutterstock
מומלצים