שתף קטע נבחר

בנט הורה: להתחיל בפיקוח על תחליפי חלב

שר הכלכלה נפתלי בנט, הורה לממונה על המחירים במשרד הכלכלה, לפתוח בהליך של פיקוח על מחירי תרכובות מזון לתינוקות. בנט ממליץ על רמת הפיקוח הנמוכה ביותר: המפקח על המחירים ידרוש מהחברות לדווח על המחירים לצרכן ועל רווחיותן

שר הכלכלה נפתלי בנט , הנחה בסוף השבוע את הממונה על המחירים במשרד הכלכלה, דוד שטינמץ, לפתוח בהליכים הנדרשים לצורך החלת פיקוח מחירים על תרכובות מזון לתינוקות . השר אמר את הדברים היום (ב') בדיון בוועדת הכלכלה בכנסת, לכבוד יום הצרכן הבינלאומי.

 

 

"תחליף חלב לתינוקות לא צריך לעלות כמו שמפניה. התחליפים נמכרים במחירים בלתי אפשריים למרבית המשפחות בישראל ולפיכך הנחתי על פתיחה הליך לפיקוח", אמר. במסגרת ההליך, חברות תרכובות החלב לתינוקות (תמ"ל) - מטרנה (אסם), סימילאק (פרומדיקו) ונוטרילון (טבע), יצטרכו לדווח על המחירים שלהן לצרכן וכן על רווחיותן.

 

שולטות בשוק. סימילאק ומטרנה (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
שולטות בשוק. סימילאק ומטרנה(צילום: עמית מגל)

  

השר מסר כי פנה במכתב אל ועדת המחירים שבמשרד האוצר/שר האוצר, בבקשה לכנס את הוועדה, כדי שתבחן את אפשרות הטלת הפיקוח. עם סיכום עבודת הוועדה, יועברו המלצות הוועדה לשרי הכלכלה והאוצר. בשלב הראשון ייבחן פיקוח ברמת מחירים ודיווח.

 

אם הדיווח לא יעבוד: ועדת המחירים תקבע את המחיר לצרכן

לפיקוח על המחירים יש שלוש רמות. כרגע, בנט מכוון לרמת הפיקוח הנמוכה ביותר - החברות יצטרכו לדווח על המחיר לצרכן ועל הרווחיות שלהן. אם המהלך לא יוריד מחירים, הפיקוח יעבור לרמה גבוהה יותר - כל פעם שחברה תרצה להעלות מחיר היא תצטרך לבקש אישור. רמת הפיקוח הגבוהה ביותר היא שוועדת המחירים קובעת את המחיר לצרכן.

 

במשרד הכלכלה מדגישים כי המהלך הנוכחי הינו שלב ביניים, לאחר המהלך של הממונה על הרשות להגבלים עסקיים, במסגרתו כל חברות התמ"ל יוכלו להיכנס לבתי החולים. סקרים הראו שיש ליולדות נטייה להמשיך ולרכוש את המוצר אותו קבלו בבית-החולים, אך המהלך הזה, של הכנסת כל השחקנים לבתי-החולים ייארך לפחות שנה. השר ציין כבר לפני מספר חודשים כי במידה והמהלך ידרוש זמן רב יותר להגברת התחרות, הוא ישקול הטלת פיקוח לתקופה קצרה.

 

זהו לא המהלך הראשון בדרך לפיקוח מחירים בשוק התמ"ל. במאי 2013 הודיע שר האוצר יאיר לפיד כי יבחן דרכים לפיקוח על המחירים של מוצרי מזון לתינוקות. אחת הדרכים שמסר שייבחנו תהיה הטלת הפיקוח בהוראת שעה למשך שנתיים-שלוש. בנט העדיף אז לעודד את התחרות בענף.

מחירי תחליפי חלב לתינוקות בשופרסל (מתוך אתר מיי סופרמרקט) ()
מחירי תחליפי חלב לתינוקות בשופרסל (מתוך אתר מיי סופרמרקט)

 

סימילאק ומטרנה שולטות בכ-90% מהשוק

עד 2001, תרכובות המזון לתינוקות בישראל היו תחת פיקוח מחירים. הפיקוחח הוטל על מטרנה בלבד שכן היצרנית של המותג, מעברות (כיום בבעלות אסם), היתה החברה היחידה בשוק. עם כניסת סימילאק ורמדיה, הוסר הפיקוח על מחירי מזו לתינוקות.

 

למרות התחרות, התוצאה היתה עליית מחירים ושוק לא תחרותי. רשתות המזון מוכרות לעיתים קרובות תמ"ל במחירי הפסד. רמדיה יצאה מהשוק בעקבות פרשת הרשלנות הרפואית ולאחרונה, נפלטה מהשוק הזה גם אופטימיל. למרות שחברת טבע החלה לשווק בארץ את נוטרילון ב-2011, למטרנה וסימילאק, שחילקו ביניהן גם את בתי-החולים, יש עדיין נתח שוק של למעלה מ-90%.

מוצר גניב. זמזמים על תחליפי חלב לתינוקות ()
מוצר גניב. זמזמים על תחליפי חלב לתינוקות

 

הרשתות מוכרות תחליפים במחירי הפסד

רשתות השיווק מוכרות לעתים קרובות תחליפי חלב במחירי הפסד, כדי למשוך צרכנים לחנות. לעתים מדובר במבצעים בשיתוף החברות עצמן. אחד החששות שהביעו בעבר, היה שאם יהיה פיקוח על המחירים - המחיר יעלה. יחד עם זאת, רשתות זולות מוכרות גם מוצרים אחרים שמחיריהם בפיקוח, כמו ביצים וחלב במחירים נמוכים מהרף שנקבע בפיקוח. כלומר, הורדת מחירים כדי למשוך צרכנים, אפשרית גם במצרים שמחירם מפוקח.

  

במכתבו, כתב השר בנט כי: "ניכר כי בענף התמ"ל ישנה עדיין ריכוזיות, ויתכן כי החברות המייצרות ומייבאות מוצרים אלו מנצלות את המצב בשוק ומעלות מחירים בצורה לא סבירה. הכנסת מוצרים אלו לפיקוח מחירים יאפשר לבדוק אם רווחיות החברות הינה בתחום הנורמטיבי, כמו כן החברות ידווחו לנו על כל שינוי במחירי המוצרים, מצב זה ירתיע אותם וימנע העלאות מחירים בלתי סבירות. במידה שנראה כי הצעדים של הממונה על הגבלים אפקטיביים נוכל להסיר את הפיקוח על המוצרים".

 

יו"ר נעמת גליה וולוך, מברכת על החלטת שר הכלכלה להכניס לפיקוח את מחירי תחליפי החלב לתינוקות, בעקבות מאבק שניהלה נעמת בנושא: "זה מהלך חשוב ומתבקש, מדובר במוצר צריכה בסיסי שהיוקר שלו כיום מעיק על משפחות צעירות", אמרה.

 

"עם זאת, נעמת לא תרפה עד שנחזה בהורדת מחירי התחליפים למחיר שפוי שמאפשר למשפחות הצעירות לקנות אותם מבלי לקחת משכנתא".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: עמית מגל
תחליפי החלב. הוצאה משמעותית להורים
צילום: עמית מגל
צילום: יוסי זמיר
שר הכלכלה נפתלי בנט. פתח בהליך פיקוח על תחליפי חלב
צילום: יוסי זמיר
מומלצים