שתף קטע נבחר

"אנו מתחייבים בזאת". חשיפה - זהו מסמך האי אמון של ראשי הקואליציה

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות חשיפת מסמך ההסכמות של הקואליציה ב-ynet. יו"ר מרצ גלאון דרשה מהיועמ"ש לחשוף את הנוסח הסודי - ועכשיו היא תוכל לקרוא אותו כאן. "אנו מתחייבים בזאת לתמוך באישורם הסופי של שלושת החוקים הללו בעת ההצבעה הצפויה במליאת הכנסת", נכתב במסמך. כעת במשכן: הקואליציה והאופוזיציה בשני דיונים מקבילים

המסמך שמסעיר נשמר בסוד 24 שעות ועכשיו הוא נחשף לראשונה: בהמשך לפרסום אתמול (יום א') ב-ynet ולסערת "חוקי המריבה" בכנסת, אנו חושפים כעת את המכתב המלא ויוצא הדופן שמעיד על חוסר האמון החריף בין סיעות הקואליציה - ההתחייבות המיוחדת שאפילו זקני הכנסת לא זוכרים לתמוך בכל אחד משלושת החוקים השנויים במחלוקת. בינתיים, האופוזיציה דחתה את הצעת הפשרה בעניין הדיונים, ומקיימת הבוקר "כינוס אלטרנטיבי" לדיוני המליאה

אתמול עודכנו כל סיעות הקואליציה בגיבוש מסמך התחייבות חריג שבמסגרתו נדרשות כל הסיעות לחתום ולהתחייב שיעבירו את שלושת החוקים - חוק המשילות, חוק הגיוס החדש ועיגון חוק משאל העם כחוק יסוד - ויצביעו נגד ההסתייגויות שיועלו.

 

ראשונים לחתום היו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד. הבוקר חתם על המסמך גם שר הכלכלה נפתלי בנט ובשעות הקרובות תחתום גם שרת המשפטים ציפי לבני. שר החוץ ליברמן ששהה באיטליה קיבל את המכתב רק אתמול בשעות הערב המאוחרות אולם כבר הודיע שיחזיר אותו חתום.

 

דבר קיומו של המסמך שנחשף ב-ynet עורר סערה גדולה באופוזיציה שכינתה אותו "דיל פוליטי" ש"לקוח מסרט של המאפיה". יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להורות לראש הממשלה לפרסם את פרטי ההסכם שנחתם בין סיעות הקואליציה. עכשיו היא תוכל לקרוא אותו כאן.

 

"שורת המהלכים שהובילה הקואליציה במהלך הימים האחרונים חסרת תקדים באופייה הדיקטטורי, בניסיון להלך אימים על האופוזיציה ולהשתיק את הקולות המתנגדים, הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה, תוך הפעלה חריגה של סעיף 98 לתקנון הכנסת והגבלת זמן הדיונים על החוקים השונים", טענה גלאון. "כעת מתברר שהשתקת האופוזיציה אינה מספקת את הממשלה, והיא נחושה להשתיק גם את קולות ההתנגדות אשר עלו מתוך הקואליציה עצמה. לשם כך הוחלט על גיבוש הסכם סודי, במסגרתו מחויבות כל סיעות הקואליציה להצביע בעד שלושת החוקים השנויים במחלוקת".

ראשי הקואליציה. האי-אמון מגיע לשיא (צילום: שחר עזרן, AP, EPA, מארק ניימן/לע"מ, גיל יוחנן) (צילום: שחר עזרן, AP, EPA, מארק ניימן/לע
ראשי הקואליציה. האי-אמון מגיע לשיא(צילום: שחר עזרן, AP, EPA, מארק ניימן/לע"מ, גיל יוחנן)במסמך נכתב:

 

1. בהתאם להסכמים הקואליציוניים ולסיכומים שנערכו בין הח"מ, קידמה הקואליציה בחודשים האחרונים את הליכי החקיקה בשלושת החוקים הבאים: חוקי המשילות, חוק השוויון בנטל, וחוק משאל העם.

 

2. לאחר חודשים ארוכים של עבודה מאומצת מצד נציגי סיעות הקואליציה, הצליחו הצדדים להגיע לעמק השווה וגיבשו הבנות שאפשרו את קידום הליכי החקיקה ואת אישורם של שלושת החוקים הנ"ל בוועדות הכנסת לקראת הקריאה השנייה והשלישית.

 

3. על מנת להשלים את הליכי החקיקה, ובכדי להביא לחיזוקה של הקואליציה וליישום יעדיה והתחייבויותיה לציבור, אנו מתחייבים בזאת לתמוך באישורם הסופי של שלושת החוקים הללו בעת ההצבעה הצפויה במליאת הכנסת בקריאה השנייה והשלישית, על פי נוסח החוקים שאושרו בוועדות הכנסת ובהתאם להבנות המפורטות במסמך זה:

 

- כל ההסתייגויות שהוגשו ע״י חברי סיעות הקואליציה בנוסח החוק הסופי כפי שהוגש ע״י הוועדה יורדו עד יום שני, 10.3.14 בשעה 16:00. כל הסיעות תצבענה נגד כל ההסתייגויות בכל אחד מהחוקים ובעד נוסח החוקים כפי שאושרו בוועדות.

 

- לבקשת ישראל ביתנו, חוקי המשילות יעלו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ביום שלישי, 11.3.14.

- לבקשת יש עתיד, חוק השוויון בנטל יעלה להצבעה למחרת, יום רביעי, 12.3.14, ואילו ההצבעה על חוק משאל העם תתקיים בלילה שבין רביעי לחמישי.

 

- כנגד בקשות אלו, ובמידה וחוקי המשילות וחוק השוויון בנטל יאושרו במלואם

 (ובמקום בו נדרשים 61 קולות - לפחות ברוב כאמור) סיעות יש עתיד, ישראל ביתנו והתנועה מתחייבות שכל חברי הכנסת שלהן (36 ח״כים) יתייצבו להצבעה בחוק משאל עם, החוק השלישי בשבוע זה ויתמכו באישור החוק בנוסח הוועדה ללא הסתייגויות בכל ההצבעות בקריאה שניה ושלישית.  

 

5. כמו כן, ידוע לנו כי לא יאושרו שום קיזוזים במהלך ההצבעות.

 

6. אנו תקווה כי הליכי החקיקה יסתיימו בהצלחה, ויוכיחו הלכה למעשה את קיום התחייבויותיהם של ראשי הקואליציה לציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו. מסמך חריג במיוחד
צילום: EPA
מומלצים