שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מותר שאבי ישלם עבור המזוזות שלי?

  שאלה:

   

  אבי רוצה לקנות לנו כמתנה לחנוכת הבית - מזוזות לכל הבית. האם מותר שמישהו אחר ישלם עבור מזוזות לבית חדש - או שאנו חייבים לקנות אותן בעצמינו? (לילי, דרום).

   

 1. יש לכם שאלה לרב? לחצו כאן  

   

  תשובה:

   

  מצוות המזוזה היא אחת המצוות המלוות את האדם באופן קבוע. חיובה נכתב בפרשיות התורה המבטאות קבלת עול מלכות שמים: פרשיית "שמע ישראל" (דברים, פרק ו'), ופרשיית "והיה אם שמוע" (דברים, פרק י"א). בשתי אלו נאמר: "וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ".

   

  << לכל השו"תים במדור החדשו"ת >>

   

  וכך מסביר הרמב"ם, בחובת הזהירות במצווה: "חייב אדם להִיזהר במזוזה, מפני שהיא חובת הכל תמיד, וכל זמן

  שייכנס ויצא יפגע בייחוד השם שמו של הקדוש ב"ה, ויזכור אהבתו, ויֵעור משנתו ושגִיותָיו בהבלי הזמן, ויֵדע שאין דבר העומד לעולם ולעולמי עולמים, אלא ידיעת צור העולם, ומיד הוא חוזר לדעתו והולך בדרכי מישרים". (הלכות תפילין ומזוזה, פרק ו', י"ג).

   

  בגלל מיקומה של מצווה זו - על הצד החיצוני של הפתח - היא נחשבת כסגולה לשמירה על הבית.

   

  חובת המזוזה מוטלת על מי שגר בבית, ואסור לגור בבית ללא מזוזה. אולם אין חובה דווקא עליו לקנות או להתקין את המזוזה. למשל, אם אדם קונה או שוכר דירה, ויש בה כבר מזוזות – מותר לגור בבית, ואין צורך לקנות מזוזות חדשות. לכן, גם לגבי שאלתך - אין שום מניעה שאביך יקנה לכם מזוזות לבית. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

   

 2. לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.
 3.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים