שתף קטע נבחר

נפרדים מאדמונד לוי: 'רגיש, נועז, ישר כסרגל'

נשיא העליון לשעבר אהרן ברק ספד לשופט בדימוס שנפטר: "הייתה לו רגישות חברתית, הוא היה אקטיביסט גדול ממני". נתניהו: לא פחד להביע דעתו

"הוא היה מגן החלש ומגן השכבות החלשות". במערכת המשפטית ובמערכת הפוליטית פרסמו אמש (יום ג') הודעות אבל בעקבות מותו של שופט בית המשפט העליון בדימוס אדמונד לוי, שהלך היום לעולמו והוא בן 72. נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט אהרן ברק, ספד ללוי ואמר כי "הוא היה איש שקט, צנוע, נחבא אל הכלים, אך בעל עוצמות נפשיות ואינטלקטואליות גדולות מאוד".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

השופט ברק הוסיף כי "לוי הגיע לבית המשפט העליון כמומחה פלילי, אך בעצם למד מהר מאוד את הכול ותרם תרומות חשובות מאוד בענפי המשפט השונים, ובעיקר במשפט הציבורי והחברתי. הוא היה אקטיביסט גדול יותר ממני בהרבה תחומים. דרך ארוכה הלכנו יד ביד והסכמנו. היינו גם בתוך בית המשפט מאוד מאוד מיודדים, הלב כואב".

מגיש את דו"ח המאחזים לנתניהו (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
מגיש את דו"ח המאחזים לנתניהו(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

נשיא בית המשפט העליון לשעבר ציין עוד בנוגע ללוי כי "הייתה לו רגישות חברתית גדולה מאוד, גם לעובדים זרים, גם לאנשים בשולי החברה, הוא הבין לנפשם". בפן האישי ציין ברק כי "הוא היה מאוד סגור, לא הלכת אליו הביתה והוא לא היה מגיע. לבקשתו, לא היה טקס לפרישה שלו, הוא היה איש מאוד מופנם שפעל במקצועיות, כולנו כיבדנו את זה".

 

גם השופט בדימוס אליהו מצא ספד לשופט לוי. "הוא היה שופט חרוץ בצורה בלתי רגילה, אינטנסיבי בעבודה, הנפיק את פסקי הדין שלו מהר מאוד. היה ענייני, היה מאוד מרוכז, כאשר הוא הוציא פסק דין הוא היה תמיד בנוי לתלפיות. הוא התעלה על עצמו במשך הזמן, הוא התחיל כשופט שהגיע מבית המשפט המחוזי שהיה רגיל לשמיעת עדים, ומהר מאוד הוא פרש כנפיים בפסקי דין פורצי דרך, חלקם פסקי דין שעוררו מחלוקת. לא תמיד הסכימו איתו אבל הוא היה עצמאי מאוד בחשיבתו".

 

השופט מצא אמר עוד כי מותו של לוי "מצער מאוד. באופן אישי הוא היה אדם מאוד עצור, לא היה אחד מהחבר'ה, מאוד מאופק, סגור בתוך עצמו, אך לעבודה הוא התייחס מאוד מאוד ברצינות ובענייניות, וכולם כיבדו את המוסר והעבודה שלו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה שבה הביע צער עמוק על פטירת השופט לוי. לדברי נתניהו, "אני מרכין ראש על פטירתו של השופט אדמונד לוי. הוא היה מבכירי השופטים בישראל. אדמונד לוי עבר את כל שלבי מערכת השיפוט עד כהונתו בבית המשפט העליון, שם הותיר חותם עמוק. אדמונד לוי היה חריף מחשבה, בעל עצמאות אינטלקטואלית יוצאת דופן, ובעל יכולת מרשימה לנתח מצבים מורכבים. הוא היה ישר כסרגל ולא התיירא להביע את דעתו פעם אחר פעם בנושאים השנויים במחלוקת. עם ישראל, מדינת ישראל וארץ ישראל היו בראש מעייניו. יהי זכרו ברוך".

 

לבני: "שופט אקטיביסט ונועז"

שרת המשפטים ציפי לבני פרסמה אף היא הודעת אבל על מותו של השופט לוי. "מינויו של השופט לוי לבית המשפט העליון לא היה המובן מאליו, במיוחד בחברה שבה לעתים דעות קדומות והשתייכות חברתית השפיעו

 על בחירת שופטים לבית המשפט העליון", ציינה לבני. "בכהונתו זכה השופט לוי להערכה רבה, ובית המשפט העליון זכה לשופט אקטיביסט ונועז שלא חשש לומר את האמת המקצועית שלו גם כשהיא לא הייתה קלה לעיכול ועוררה ביקורת. ועם זאת, פסיקותיו ביטאו רגישות ומודעות חברתית ואנושית גבוהה ויוצאת דופן כשהגן על זכויות חוקתיות וחברתיות גם בדעת מיעוט, וראה בזכות לקיום אנושי בכבוד חלק בלתי נפרד מהזכות לכבוד האדם".

 

לבני ציינה עוד כי "מעל לכול, השופט לוי היה אדם ישר והגון. איבדנו הלילה משפטן מהסוג הצנוע והטוב. אני שולחת את תנחומיי לבני משפחתו. יהי זכרו ברוך". הלווייתו של השופט לוי תתקיים היום בשעה 15:30 בבית העלמין הישן ברמלה.

 

ראש עיריית רמלה יואל לביא, הביע צער עמוק בשמו ובשם תושבי העיר, בה גדל לוי. לביא: "השופט אדמונד לוי היה אדם נדיר ומיוחד, איש יקר, אציל נפש עם לב גדול. השופט לוי ניחן בחמלה גדולה לאנשים בשולי החברה ורגישות מיוחדת למצוקות חברתיות. הוא היהאדם צנוע מאוד, חכם, אינטליגנטי ושופט אמיץ שעמד על דעותיו והיה גאה על מוצאו והיותו תושב רמלה. בשמי ובשם חברי מועצת העיר ואוהביו הרבים מקרב תושבי רמלה, אני שולח תנחומיי לרעייתו סימה לילדיו ולמשפחתו המורחבת. השופט אדמונד לוי ראוי להנצחה והעיר רמלה תדאג להנציח את שמו ופועלו למען החברה ומדינת ישראל, יהי זכרו ברוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בוצ'צו, אתר בתי המשפט
השופט לוי. "איש מופנם שפעל במקצועיות"
צילום: בוצ'צו, אתר בתי המשפט
צילום: אלכס קולומויסקי
"דרך ארוכה הלכנו יד ביד". השופט ברק
צילום: אלכס קולומויסקי
יואל לביא
באדיבות עיריית רמלה
מומלצים