שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הושג הסכם: מד"א ואיחוד הצלה מתאחדים

  ארגוני רפואת החירום מד"א ואיחוד הצלה ישתפו מעתה פעולה כארגון אחד, לאחר שמשרד הבריאות ניסה לדחוף לכך בשנים האחרונות. בין השאר, יבוטל המוקד הטלפוני של איחוד הצלה וכל הקריאות יתנקזו למוקד 101 של מד"א

  סוף הסכסוך? מד"א וארגון איחוד הצלה, הנמצאים כבר מספר שנים בקונפליקט על תחומי פעילות וסמכויות, השיגו כעת הסכם שיתוף פעולה בין שני הגופים וחתמו עליו הערב (ה') בבני ברק. ארגון איחוד הצלה יתמזג בפעילות של מד"א, ומוקד 101 יקבל את הקריאות עבור כל הכוננים.
   

   

  היסטוריה של סכסוך:

   

  מטרת שני הארגונים היא הצלת חיים באמצעות רפואת חירום. איחוד הצלה עושים זאת באמצעות כוננים על אופנועים, ואילו מד"א עושים גם זאת, לצד אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ.

   

  איחוד הצלה הוקם בשנת 2006 ועד היום פעל בנפרד ממד"א, בניגוד לארגונים אחרים בעלי אוריינטציה חרדית שקיימו איתו שיתוף פעולה. כעת הושג הסכם דומה כאמור גם עם איחוד הצלה, והסכסוכים ששבו והופיעו בשנים האחרונות צפויים להיעלם.

   

  בעבר טענו באיחוד הצלה כי מד"א אינו מספק להם מידע במקרה הצורך, למשל במקרים שבהם היו כוננים של איחוד הצלה בקרבת מקום האירוע אך לא ידעו עליו ולכן לא יכלו לסייע בזמן לפצועים. מנגד, טענו במד"א לאורך השנים כי לא ידוע מהי רמת ההכשרה של אנשי הצוות באיחוד הצלה ולכן הם לא מעבירים להם מידע, וכי מחויבותם לסודיות רפואית מונעת מסירת מידע חסוי.

   

  ועדה של משרד הבריאות בראשות המשנה למנהל בית החולים בילינסון, ד"ר בועז תדמור, ביקשה להסדיר את תחום הרפואה הדחופה בישראל ולהקים מוקד אחד שאליו יוכלו להתקשר אזרחים במקום מוקד 101 של מד"א והמוקד המתחרה שהוקם באיחוד הצלה.

   

  נוסף על כך, חוזר של משרד הבריאות שפורסם לפני כמה חודשים קבע שמוקד איחוד הצלה יחויב להעביר את הקריאות שמתקבלות אצלו למד"א. מד"א מצדם, התבקשו להעביר מידע על ההתרחשויות גם לכונני איחוד הצלה.

   

  ההסכם בין שני הגופים יהיה במתווה דומה להנחיות משרד הבריאות, וייקבע בו כאמור ביטול המוקד.

   

  במעמד החתימה אמר מנכ"ל מד"א אלי בין אמר לליצמן, שלעתים תמך באיחוד הצלה: "עשית לנו הרבה צרות כשהאמנת בדרך אחרת, אבל מטרתך הייתה טובת המדינה והאזרחים. זה מה שגרם לנו לחתום על הסכם שיתוף הפעולה. יש כבוד הדדי בין שני הארגונים, ואנו מאמינים שנעבוד יחד ונשתף פעולה".

   

  נשיא איחוד הצלה, אלי ביר, אמר "אני שמח שהגענו לרגע הזה. אני מברך ומקווה שמתחילה כאן ידידות מופלאה להצלת חיים, אני באמת חושב שהיום הזה הוא בשורה טובה, בעיקר למתנדבים שעושים את זה לשם שמים. פנינו לעתיד עם כוחות משותפים ועם אחדות מלאה.

   

  "עברנו שנים קשות כשלא היינו יכולים לדבר אחד עם השני. אנחנו נכבד את מד"א כארגון הלאומי ואנחנו שמחים שמד"א מכיר בנו כארגון עצמאי. אנחנו יודעים שאנחנו חייבים סינרגיה. מתנדב שלא יקבל את מרות הארגון בנושא כבוד הדדי לא יוכל להמשיך. נמאס לנו מהמלחמות, אנחנו נקרין אהבת חינם".

   

  "פעלתי לאיחוד כשהייתי סגן שר הבריאות", אמר ח"כ יעקב ליצמן. "בימים של פירוד בין חילונים לחרדים, טוב שאפשר להתאחד כשמדובר בהצלת נפשות. אני מקווה שלא יהיו ויכוחים ביניכם".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כוננים משני הארגונים יקבלו את הקריאות
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים