שתף קטע נבחר

בכמה עלה מחיר הדירה שלכם תוך 5 שנים?

איפה כדאי היה לכם לקנות דירה לפני 5 שנים, ולהכפיל או אפילו לשלש את ערכה? מבדיקה שנערכה עבור ynet ב-26 ערים מרכזיות ברחבי הארץ, עולה שבתל-אביב זינקו המחירים ביותר מ-80%, ועלייה של כ-70% נרשמה בערים רמלה, באר שבע וחדרה. ההפתעה הגדולה: אריאל - עם זינוק של לא פחות מ-95% במחירי הדירות בתחומה. מצאו היכן העיר שלכם ממוקמת בטבלה

בתחילת השבוע הודיע שר האוצר, יאיר לפיד , כי בכוונתו להביא לאישור קבינט הדיור את החלטתו לתת לרוכשי דירה ראשונה מקבלן הטבה משמעותית ברכישה - מע"מ בשיעור של 0%. תוכנית זו היא האחרונה, כרגע, בשלל התוכניות עליהן הכריזה הממשלה בשנים האחרונות, בניסיון לבלום את התייקרות הדירות בישראל.

 

תוכנית לפיד - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

עוד לא ברור עד כמה יצליחו תוכניות הממשלה בתחום הדיור, אולם בשלב זה אפשר לומר שעדיין לא נראית ירידת מחירים אמיתית בענף הנדל"ן - בדיוק להיפך. בדיקה מיוחדת שנערכה עבור ynet בדקה בכמה זינקו מחירי דירות 4 חדרים ב-5 השנים האחרונות ב-26 ערים מרכזיות ברחבי הארץ.

 

על פי הבדיקה, שבוצעה על ידי שמאי המקרקעין חיים מסילתי, שיעור עליית מחירי הדירות הגבוה ביותר מאז שנת 2008 מפתיע - ונרשם דווקא בעיר אריאל, שהצליחה לעקוף את העיר הגדולה תל-אביב. אריאל עלתה לכותרות בתקופה האחרונה מבחינה נדל"נית, בעקבות החלטת הממשלה להפוך את המרכז האקדמי בעיר לאוניברסיטה.

 

הבדיקה, שמתבססת על נתוני משרד השיכון והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מצביעה על כך שבשנת 2008 עמד מחיר דירת 4 חדרים באריאל על 557,500 שקל בלבד, ואילו בסוף שנת 2013 המחיר זינק בלא פחות מ-95%, חצה את רף מיליון השקלים - והגיע ל-1.0857 מיליון שקל בממוצע.

 

במקום השני ברשימה ניצבת, כאמור, העיר תל-אביב שרשמה עלייה של 81% במחירי הדירות ב-5 השנים האחרונות. דירה ממוצעת עלתה בעיר ללא הפסקה כ-1.77 מיליון שקל בשנת 2008, וכעת המחיר הממוצע עומד על לא פחות מ-3.205 מיליון שקל לדירת 4 חדרים.

 

שדרות רוטשילד בתל-אביב. לא צריך להיות מופתעים מעליות המחירים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שדרות רוטשילד בתל-אביב. לא צריך להיות מופתעים מעליות המחירים(צילום: ירון ברנר)

 

את המקום השלישי ברשימה תופסת רמלה, גם היא מפתיעה. מי שרכש בעיר דירת 4 חדרים לפני 5 שנים, זכה לתשואה של 78% על השקעתו. מכ-649 אלף שקל בשנת 2008, טיפס מחיר דירת 4 חדרים לכ-1.15 מיליון שקל בשנת 2013. אחריה ברשימה נמצאת באר שבע, עם עליית מחירים בשיעור של 76% - מכ-568 אלף שקל לדירת 4 חדרים ממוצעת ב-2008, ועד למיליון שקל עבור דירה דומה בשנת 2013.

 

בהמשך העשירייה הראשונה ניתן למצוא את חדרה (עם עלייה של 71% במחירי הדירות), קריית גת (64%), יבנה (61%), ראש העין (61%) וקריית ביאליק (59%). בית"ר עילית, פרדס חנה כרכור וקריית אתא עלו כל אחת בכ-57% במחירי הדיור ב-5 השנים האחרונות.

 

את הרשימה סוגרות נתניה עם עלייה של 31% במחירי דירות 4 חדרים מאז 2008, חיפה (30%) עפולה (27%) ורמת השרון עם עלייה של 12% בלבד.

 

איפה אתם נמצאים בטבלה? חפשו את עצמכם. לצפייה בטבלה בגודל המלא לחצו כאן

 

 

אז מה תהיה בוננזת הנדל"ן הבאה?

אם נתייחס לדירות כמו אל מניות, שצריך למכור אותן כשהמחיר גבוה ולעבור להזדמנות הבאה, ייתכן שכדאי לשים לב לשינויים עתידיים. "לדעתי מה שהיה הוא מה שיהיה, לפחות בשנתיים-שלוש הקרובות", אומר מסילתי, "הערים שמשכו עליות מחירים ימשיכו להוביל את העליות, אך עם זאת לא באותה העוצמה".

 

לדברי מסילתי, "סביר להניח שהעליות בערים שנבדקו יהיו מתונות יותר. כמו כן, יש ערים - דוגמת דימונה, שדרות וחלק מהקריות - שם העליות ב-5 השנים האחרונות נעו סביב 15%. אלו ערים שפוטנציאל עליית המחירים שבהן לא מומש והדירות שם יכולות לעלות אף יותר מאשר בתל-אביב".

 

ומה חושבים הקבלנים? תשובתם, מן הסתם, קשורה יותר למקום בו הם פועלים. "הביקושים עולים על ההיצע באופן מאוד משמעותי. על כל דירה בעיר יש מספר רב של רוכשים פוטנציאלים", אומרת דניאל הלר מקבוצת מאור מעוף, המקימה את פרויקט "אנטוקולסקי-שטרוק" בתל-אביב. לדבריה, "עד שהמדינה לא תבצע רפורמה משמעותית, מחירי הדירות ימשיכו לעלות בהתמדה".

 

עפרה חדד, סמנכ"לית חברת יורו ישראל הבונה את פרויקט "יורו" באריאל, מוסיפה כי "הביקושים לדירות 4 חדרים הם הגבוהים ביותר, ומכאן ניתן להבין את התשואות הגבוהות הנובעות מהשבחתן באריאל".

 

מנגד, אלו שיצאו לפרויקטים בערים אחרות סבורים שההזדמנות היא שלהם ובקרוב הדירוג צפוי להשתנות. "בעוד כשנה, בסיכום שנת 2014, השכונה שתתפוס את הכותרות בשוק הנדל"ן ותהפוך לשכונה שהכי ישתלם בה לקנות דירה, תהיה שכונת פסגות אפק בראש העין החדשה", טוען יורם אביסרור, סמנכ"ל השיווק בחברת אביסרור משה הבונה בשכונה.

 

לדבריו, "כיום דירת 4 חדרים בשכונה עולה בממוצע 1.3 מיליון שקל. מדובר במחיר נמוך מאוד יחסית ליישובים מסביב, אך אני צופה שבמהלך השנה, ככל שהבנייה תתקדם והשכונה תתפוס תאוצה, המחירים יזחלו כלפי מעלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בנייה באריאל. הפתיעה
צילום: AFP
צילום: אולפני פוקס פתח תקוה
השמאי חיים מסילתי. פוטנציאל המחירים בדימונה עדיין לא מומש
צילום: אולפני פוקס פתח תקוה
מומלצים