שתף קטע נבחר

הרוג ראשון בקרים: "רוסים הסתערו על בסיס"

שעות אחרי שרוסיה סיפחה את חצי האי שאותו כבשה מידי אוקראינה, מדווחים האוקראינים שכוחות רוסיים הסתערו על בסיס בסימפרופול: "אנחנו מתבצרים, יש חייל הרוג". ר"מ אוקראינה: "הסכסוך עבר מהשלב הפוליטי - לצבאי, חיילים רוסים ירו על חיילינו". פוטין להמונים בכיכר האדומה: "קרים חוזר הביתה!"

האם זה הקרב הראשון של קרים? סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה הערב (יום ג') כי לפי דובר של צבא אוקראינה, הכוחות הרוסיים בחצי האי הסתערו על חיילים אוקראינים בבסיס צבאי בסימפרופול, העיר המרכזית של האזור. לדבריו חייל אחד נפצע בצוואר מירי ובהמשך מת מפצעיו.

 

זמן קצר אחר כך הודיע ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק, כי הסכסוך בקרים עבר מהשלב הפוליטי שלו לשלב הצבאי. "היום חיילים רוסים החלו לירות על חיילים אוקראינים", אמר יצניוק, "זהו פשע מלחמה". ממלא מקום נשיא אוקראינה הודיע כי מעתה החיילים האוקראינים בחצי האי קרים רשאים להשתמש בנשק כדי להגן על חייהם.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

עדי ראייה אמרו כי לפי שעה אין ראיה ברורה לכך שחיילים רוסים היו מעורבים באירוע. קשה היה לראות מה מתרחש בתוך הבסיס הצבאי עצמו, משום שהרחובות המובילים אליו נחסמו על-ידי כוחות פרו-רוסיים המפטרלים בחצי האי קרים.

 

"עכשיו אנחנו מתבצרים בקומה השנייה. המפקדה נפלה בידי התוקפים והמפקד שלנו נלקח על-ידיהם. הם רוצים שנניח את נשקנו אבל אנחנו לא מתכוונים להיכנע", אמר הדובר הצבאי האוקראיני, שזהותו לא נמסרה. הוא הוסיף: "מסתערים עלינו. אנחנו כ-20 אנשים כאן ועוד 15-10 אחרים, בהם נשים".

 (צילום: יוסי זמיר) (צילום: יוסי זמיר)
(צילום: יוסי זמיר)
 

ראש הממשלה האוקראיני יצניוק ביקש משר ההגנה שלו לארגן פגישה דחופה עם הרוסים, הבריטים והאמריקנים. על רקע הידרדרות המצב

בקרים שוחח הערב נשיא ארה"ב ברק אובמה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. מהבית הלבן נמסר כי הם שוחחו במסגרת המאמץ "להמשיך לתאם את התגובה למצב באוקראינה".

 

מאז פלישת אוקראינה לחצי האי קרים בחודש שעבר צרו החיילים הרוסים על כמה בסיסים של הצבא האוקראיני, אולם פרט לעימותים מילוליים בין הצדדים ויריות באוויר לא נרשמו אירועים אלימים של ממש. הרוסים לא פתחו באש לעבר אוקראינים, והאוקראינים מצדם - מודעים לנחיתות המספרית והאיכותית שלהם - נמנעו מלהצית עימות. במקביל כבשו הרוסים שורה של מוסדות ציבור ומתקנים ביטחוניים אחרים באזור, שנטרלו למעשה לחלוטין את הכוחות האוקראיניים בחצי האי קרים.

אלפים בכיכר האדומה במוסקבה, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אלפים בכיכר האדומה במוסקבה, הערב(צילום: AFP)

שלטי "אוהבים את קרים" ו"מאמינים בפוטין" בכיכר האדומה, הערב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שלטי "אוהבים את קרים" ו"מאמינים בפוטין" בכיכר האדומה, הערב(צילום: EPA)

חמושים, כנראה רוסים, ליד בסיס פרבלנויה בקרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חמושים, כנראה רוסים, ליד בסיס פרבלנויה בקרים(צילום: AFP)

החגיגות בכיכר האדומה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החגיגות בכיכר האדומה(צילום: רויטרס)

פוטין חותם על סיפוח חצי האי קרים לרוסיה (צילום: RT) (צילום: RT)
פוטין חותם על סיפוח חצי האי קרים לרוסיה(צילום: RT)

נשיא רוסיה נואם בצהריים - ותוקף את המערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה נואם בצהריים - ותוקף את המערב(צילום: רויטרס)

בכירים רוסים מוחאים כפיים לפוטין ב"נאום הסיפוח" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בכירים רוסים מוחאים כפיים לפוטין ב"נאום הסיפוח"(צילום: EPA)

מוקדם יותר היום, בצהריים, חתם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביחד עם מנהיגי קרים על סיפוח חצי האי האוקראיני לשטחה של רוסיה. פוטין הופיע לדיון מיוחד בפרלמנט במוסקבה ואמר שחצי האי קרים היה ותמיד יהיה חלק בלתי נפרד מרוסיה. הוא זכה למחיאות כפיים סוערות,

והוסיף כי משאל העם שנערך בחצי האי האוקראיני ובו החליטו תושביו לפרוש מאוקראינה - היה דמוקרטי ובהתאם למשפט הבינלאומי.

 

במהלך נאומו תקף פוטין בחריפות את המערב ואמר שמדיניות החוץ האמריקנית לא מוכתבת על ידי המשפט הבינלאומי אלא על ידי חוק "החזק שולט". "השותפות המערביות חצו את הקו האדום בנושא אוקראינה, פעלו בצורה לא מקצועית ובלתי אחראית", אמר.

 

פוטין נתן כדוגמה את הכרזת העצמאות של קוסובו והיפרדותה מסרביה שזכתה לתמיכת המערב, ואמר שהפרישה של קרים מאוקראינה היא חזרה של הפרישה של אוקראינה עצמה מברית המועצות ב-1991. "למה אוקראינה רשאית לפרוש מברית המועצות ותושבי קרים לא? כשקוסובו הכריזה על עצמאות, העולם קיבל את זה. למה לרוסים אסר את מה שמותר לאלבנים בקוסובו? במה ייחודי המקרה הזה? זה בגלל שבקוסובו היו הרוגים רבים? לא מדובר במוסר כפול אלא בציניות. קרים דומה לקוסובו. המערב משכתב את ספר החוקים שלו".

 

הערב, זמן קצר לפני הדיווח על הירי בקרים, יצא פוטין לדבר אל קהל שהתאסף בכיכר האדומה במוסקבה, ואמר שחצי האי קרים חוזר סוף סוף הביתה. "קרים וסבסטופול חוזרים לחופי הבית, לנמל הבית, לרוסיה!", אמר להמונים שהשיבו בקריאות נלהבות "רוסיה!" ו"פוטין!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא רוסיה פוטין, היום
צילום: AFP
מומלצים