שתף קטע נבחר

סיעת בל"ד: ביטול המע"מ על דיור אינו חוקי

חברי סיעת בל"ד פנו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיכריז על הקריטריון של שירות צבאי או לאומי כתנאי סף לקבלת ההטבה של מע"מ בשיעור 0% על רכישת דירה - כבלתי חוקי. הסיבות: ההטבה תוביל לאובדן הכנסות למדינה ואין קשר בין מטרתה להוזיל את הדיור לבין שירות צבאי או לאומי

סיעת בל"ד פנתה אמש (א') ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בבקשה שיכריז על הכללת קריטריון של שירות צבאי או לאומי כתנאי סף לקבלת ההטבה של מע"מ בשיעור 0% על רכישת דירה כבלתי חוקית.

 

 

בפנייתם, ציינו יו"ר הסיעה, ח"כ ג'מאל זחאלקה וחברי הכנסת באסל גטאס וחנין זועבי כי קביעת תנאי סף של שירות צבאי או לאומי אינה יכולה להיחשב לקריטריון ראוי במסגרת הטבה זו משתי סיבות עיקריות:

 

האחת היא, שאין כל קשר בין תכלית ההטבה, שהיא להקל על מי שידו אינה משגת לרכוש דירה במחירי השוק הקיימים, לבין שירות צבאי או לאומי.

 

לטענתם, אין בסיס לטענה שהובאה בחוות הדעת המשפטית של משרד האוצר שלפיה השירות הצבאי פוגע במצבם הכלכלי של המשרתים. יתרה מזאת, מציינים חברי סיעת בל"ד, כי מחקרים מראים שדווקא אזרחים שאינם משרתים סובלים מקשיי פרנסה בשל הפליה בשוק התעסוקה.

 

הסיבה השנייה לדרישתם לבטל את הקריטריון היא, שההטבה תוביל לאובדן הכנסות לקופת המדינה. מכאן יוצא שעלותה תמומן מכיסם של כל אזרחי המדינה שיצטרכו לשאת בנטל מיסוי כבד יותר. חברי הכנסת הביעו חשש שאם יאושר הקריטריון, אזרחים שאינם משרתים יצטרכו לממן את ההטבה לאלו שכן משרתים.

 

קבינט השרים לענייני דיור ידון היום בהצעת שר האוצר, יאיר לפיד, להעניק הטבה של מע"מ בשיעור של 0% על רכישת דירה עד למחיר מקסימלי שתקבע המדינה ובהתאם לעמידה בקריטריונים. ההצעה שתאושר היום אינה מפרטת מה הם הקריטריונים אך מציינת כי הקריטריונים שיקבעו בהמשך יכללו מרכיב להעדפת אזרחים ששירתו שירות צבאי או לאומי/אזרחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ חנין זועבי, מסיעת בל"ד
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ח"כ ג'מאל זחאלקה, בל"ד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים