שתף קטע נבחר

סגולה בדוקה להריון תקין: לכי לרופא!

"מרדף קמעות הוא מתכון לדיכאון שלאחר לידה. הבדיקות השגרתיות הוכיחו עצמן לא פחות מהתעטפות בפרוכת ספר-תורה". ספר הסגולות להריון כמעט גרם ליצחק טסלר להפלה, והוא משוכנע: "בורות תהומית של מקורות יהודיים"

אחרי שהתוודעתי לספר החדש שבו יש סגולות להיריון ולידה תקינים,שמחתי שאני לא בהיריון. התקפת העצבים שנגרמה לי במהלך הקריאה, היתה עלולה לגרום לי להפלה.

 

<< לעוד חדשות ועדכונים - היכנסו לדף הפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

לספר יש פוטנציאל מכירות מדהים בציבור החרדי-דתי-מסורתי, וחבל שלא אני הוא זה שחיברתי אותו. אך מאחר וכאמור זה לא הייתי אני, אפשר לומר בלב שלם לאמהות שבדרך: אם חשובה לכן הבריאות הגופנית והנפשית שלכן ושל העובר, כדאי שתשקיעו פחות זמן וכסף במרדף אחר פרוכת ישנה של ספר-תורה להתעטף בה. במקום זה השתמשו בסגולה בדוקה ומנוסה אחרת - ללכת לרופא ולעבור את כל הבדיקות שהוא ממליץ עליהן.

 

עוד בערוץ היהדות :

המדריך הרוחני להריון תקין

חבל שאי אפשר ללכת ערומים / רוחמה וייס

שיר לשבת: פיוט יהודי עתיק בלבוש אירי עדכני

 

את הסגולה הזו, אגב, לא אני המצאתי - אלא המשנה במסכת ברכות: "הייתה אשתו מעוברת ואמר 'יהי רצון שתלד אשתי זכר' - הרי זו תפלת שווא". כלומר, חכמי המשנה ביקשו לנסות ולמתוח קו ברור בין תפילה לגיטימית לבורא העולם ובין התעלמות מחוקי הטבע והרפואה.

 

כמי שלמד שנים רבות בישיבה, אני כמובן מכיר סגולות וקמעות המופיעות במקורות, מתקופת הגמרא ועד לימינו אלו. אבל עם כל הכבוד לסגולות, אם הן אכן היו תקפות מבחינה מדעית - רבנים לא היו מתקינים מנעולים בדלתות הבתים (אלא מסתפקים במזוזות), באבות ומקובלים לא היו לוקחים כסף מחסידים ומקורבים עניים (אלא משתמשים בקמע כדי לזכות בלוטו) ובעיר בני ברק לא היו מתקשרים למשטרה כשיש גנב (אלא מתחזקים באמירת תהילים).

 

רק על עצמי לספר ידעתי: בילדותי ניצלה משפחתי משריפה בבית. בסמוך לנקודה שבה פרצה האש התגלתה מזוזה פסולה והדבר הפך לשיחת היום בעיר מגוריי. האם הבית נשרף בגלל המזוזה הפסולה? בוודאי שלא! זה קרה בגלל נרות החנוכה שהודלקו בערב שבת בצמוד למשקוף עשוי עץ ולא בתוך מתקן מאובטח עשוי מתכת וזכוכית - "כדי שתהא נר חנוכה משמאל ומזוזה מימין" (מסכת שבת כ"ב). אגב, למרות שכולם הסבירו לנו ששריפה היא "סגולה לעשירות", אנחנו עדיין מחכים לכסף.

 

בורות תהומית

אילו נשים בהיריון היו מסתפקות בסגולה בודדת, כמו למשל מתן צדקה - בוודאי שלא הייתי מתלונן ומתעצבן (אחרי הכל, רבי משה איסרליש, גדולי רבני אשכנז במאה ה-16, הזהיר כי כעס עלול לגרום להפלה). אבל מי שיוצאת למרדף אחר סגולות - סופה שתגדיל את הסיכוי לדיכאון אחרי לידה. בכל מקרה של בעיה רפואית היא תאשים את עצמה ואת חוסר דבקותה באותן סגולות.

 

חשוב לומר את האמת: הגישה החרדית של תפילות וסגולות נולדה מבורות תהומית של המקורות היהודיים. לדעת הרמב"ן, יעקב כעס על רחל שהתפללה לילדים, מכיוון שהאדם לא יכול לכפות את רצונו על הבורא, באמצעות מלמול תפילה, והרב קוק טען שמטרת התפילה אינה לכפות את רצוננו על הקב"ה, אלא להפוך את המתפלל עצמו לשלם יותר. לא צריך ללמוד שש שנים בישיבה - מספיק לפתוח את ערך התפילה בוויקיפדיה כדי לגלות זאת.

 

לטובת מי שלמרות הכל מודאגות מפני הלידה המתקרבת (והבעל האינפנטיל שעומד להיות לאבא), הנה נתון מעודד ומרגיע: בעולם כולו ירדה תמותת התינוקות מ-126 מתים לכל אלף לידות ב-1960, ל-57 ב-2001.

 

אני מוכן להמר על מעט הכסף שיש לי, שהדבר לא נובע משימוש גדל והולך בתפילות, סגולות או קמעות. גם העובדה שביפן נולדים כיום פחות תינוקות מתים מאשר בישראל, לא מעידה על צדיקותן של הנשים היפניות, אלא על מערכת רפואה מתקדמת שבה יש פחות נישואי קרובים ויותר בדיקות גנטיות ורפואיות.

 

שורה תחתונה? אני לא טוען שכדאי או צריך לוותר על התפילות - אבל אסור לרגע אחד להפוך אותן כתחליף לבדיקות היריון מקיפות. ולמי שמבטיחים לכם סגולה ממש טובה ובדוקה ללידה קלה, שלא כוללת אפידורל או גז צחוק, תגידו את מה שאמר מורי ורבי הומר סימפסון: "צריך שניים בשביל שקר – אחד שישקר ואחד שיקשיב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים