שתף קטע נבחר

פריז בידי הולנד: ראשת העיר סוציאליסטית

מדגמים בצרפת: ניצחון בבירה למועמדת מפלגת השלטון של הנשיא: אן הידלגו. אולם בעשרות עיירות הובס השמאל. מפלגת הימין הקיצוני התחזקה משמעותית

מפלגת הסוציאליסטים של נשיא צרפת פרנסואה הולנד צפויה להמשיך לשלוט על פריז אבל לא על שאר המדינה: לפי מדגמים ראשוניים, המועמדת מטעם המפלגה הסוציאלסטית אן הידלגו זכתה ב-54.5 אחוזים מהקולות והפכה לראשת העיר הראשונה של בירת צרפת. התחזקות משמעותית לימין הקיצוני: זכייה בעשר עיירות.

 

עוד חדשות בעולם:

ארדואן במתח: מאבק צמוד באנקרה ואיסטנבול

מבריחי ילדים גבו כסף - ונטשו מאות ברחובות

בחירה של חולת סרטן: חייה או חיי בתה

 

אולם ניצחונה בבחירות המקומיות יהיה פרס ניחומים קטן עבור מפלגתו של הולנד, שלפי ספירה חלקית של הקלפיות ומדגמי טלוויזיה, עלולה לאבד את אחיזתה על עשרות עיירות ברחבי צרפת. לפי המדגם שערך מכון הסקרים BVA, מפלגתו של הולנד ובעלות בריתה זכו ב-42 אחוזים מקולות הבוחרים, בעוד מפלגת האופוזיציה השמרנית ובעלות בריתה זכו ב-49 אחוזים. הנשיא הולנד אמר בתגובה למדגמים כי הוא מודה בכישלון ממשלתו בבחירות.

ראשת העיר הראשונה של פריז. הידלגו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ראשת העיר הראשונה של פריז. הידלגו(צילום: EPA)

ניצחון גדול. קופה, מנהיג מפלגת האופוזיציה השמרנית UMP (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניצחון גדול. קופה, מנהיג מפלגת האופוזיציה השמרנית UMP(צילום: רויטרס)

לפי BVA, ביותר ממאה עיירות שבהן מתגוררים 10,000 תושבים יעברו לשלטון שמרני, תוצאה שתמחוק את הישגי הסוציאליסטים מ-2008. מפלגת הימין הקיצוני, "החזית הלאומית", זכתה לתשעה אחוזים מקולות הבוחרים בסיבוב השני של הבחירות - תוצאה גבוהה בהרבה מ-0.9 האחוזים שקיבלה בסיבוב הראשון בבחירות המקומיות ב-2008.

 

הידלגו, 54, בת למהגרים שנולדה בספרד, משמשת מאז 2001 כסגנית קרת הרוח של ראש העיר ברטראן דלנואה. קמפיינרים סוציאליסטים טוענים כי פריז הפכה למלאת חיים יותר בכהונתו של דלנואה, שהיה ידוע בין היתר בהיותו אחד הפוליטיקאים המעטים בצרפת שיצא מהארון. שירות שיתוף האופניים שלו, "חוף הים" שנוצר בכל אוגוסט על גדות נהר הסיין והקצאת תקציבים לאמנויות - הפכו ללהיטים בקרב ה"בובו" - הבוהמה הבורגנית של העיר. בקמפיין לבחירות לראשות העיר הציגה עצמה כידיים שימשיכו את אותה המורשת של דלנואה.

 

ראשות העיר פריז היא הפרס הגדול של הבחירות המקומיות בצרפת, בחירות שבהן נבחרו יותר מ-36 אלף ראשי ערים, עיירות וכפרים. אף שמעטים מבין ראשי הערים יגיעו משורות מפלגת הימין הקיצוני, "החזית הלאומית" כבר עשתה את שלה אחרי שבבחירות הקודמות היא הייתה שקועה עמוק בתוך משבר כלכלי ועימותים פנים-מפלגתיים.

התחזקות משמעותית. מרין לה פן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
התחזקות משמעותית. מרין לה פן(צילום: EPA)

תבוסה בעשרות עיירות. הולנד מצביע בסיבוב הראשון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תבוסה בעשרות עיירות. הולנד מצביע בסיבוב הראשון(צילום: AFP)

מפלגת הימין הקיצוני, "החזית הלאומית", בהנהגתה של מרין לה פן, צפויה לזכות בעשר עיירות בבחירות ולשבור את השיא הקודם משנות ה-90, אז זכו נציגיה לכהן בארבע עיירות. נציגי המפלגה ככל הנראה ייבחרו לכהן כראשי ערים בבזייה שבדרום מערב המדינה ובפרז'ו שבדרום המזרחי. בסיבוב הראשון זכתה המפלגה לחמישה אחוזים מסך כל הקולות.

 

לה פן שיבחה אז את הישגי מפלגתה ואמרה שמדובר ב"בציר יוצא דופן

ל'חזית הלאומית'". מפלגתה של לה פן ידועה בעמדות קיצוניות נגד מהגרים ונגד האיחוד האירופי, ואף שהיא צפתה שתשיג תוצאות טובות בקלפי, היא לא שיערה שתשיג תוצאות כאלה טובות.

 

לה פן קיבלה ב-2011 את מושכות השלטון על "החזית הלאומית" ומאז הרחיבה את תחומי העיסוק של המפלגה כדי שלא תיתפש כמפלגה של נושא אחד, כפי שהיה בתקופת אביה, אז התמקדה "החזית הלאומית" בשנאת מהגרים. כיום מנהלת מפלגת הימין הקיצוני קמפיין שמתייחס לאבטלה הגבוהה, ליוקר המחיה ולפשיעה הגואה. בעבר ספג אביה של לה פן ביקורת גדולה על כך שהכחיש שואה ודיבר לא פעם בגנות מהגרים.

 

היום הגיעו לקלפיות 63.5 אחוזים מהאזרחים שלהם זכות הצבעה - שיא שלילי בבחירות המקומיות במדינה. הבחירות הבאות לנשיאות ולפרלמנט בצרפת מתוכננות להיערך ב-2017.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים