שתף קטע נבחר

עוד אלפי דירות? הסכמי גג יורחבו ל-7 ערים

מועצת מקרקעי ישראל אישרה להרחיב את ההסכמים, שאמורים לקדם מסלול בנייה מואץ, לראשל"צ, יבנה, הרצליה, ירושלים, ב"ש, חיפה ואשקלון. זאת לאחר שהסכמים דומים נחתמו בקריית גת, מודיעין וראש העין ובקרוב ייחתמו בקריית ביאליק. שר השיכון: נשווק עוד כ-100 אלף יחידות דיור

אחרי קריית גת, מודיעין, ראש העין ובקרוב קריית ביאליק - נראה כי שאר חלקי הארץ מצטרפים לרשימת הערים שייהנו מהסכמי הגג , שאמורים לקדם מסלול בנייה מואץ. מועצת מקרקעי ישראל אישרה אמש (ב') בישיבתה להרחיב את ההסכמים גם לערים ראשון לציון, יבנה, הרצליה, ירושלים, באר שבע, חיפה ואשקלון. על פי הערכות משרד השיכון, הסכמים אלה צפויים להוביל לשיווק של עוד כ-100 אלף יחידות דיור.

 

"הסכמי הגג" - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

הסכמי הגג הם כלי שפותח במהלך העלייה מברה"מ לשעבר, בשנות ה-90 של המאה הקודמת, והחזר לשימוש בקדנציה הנוכחית, כמענה לעליית מחירי הדירות בישראל. במסגרתו, חותמים כל משרדי הממשלה הרלוונטיים על חוזה מול העירייה שבשטחה נבנות הדירות. בחוזה מתחייב כל משרד לעמוד בלוחות הזמנים לביצוע הפעולות הנדרשות ממנו, על מנת לאפשר את תוספת האוכלוסייה לתחום שיפוטה של העירייה.

 

כך, מתחייב משרד החינוך לספק בתי ספר וגני ילדים, משרד התחבורה מתחייב על תוספת מחלפים בצמתים, משרד הבריאות מתחייב להוסיף מיטות לחולים ומרפאות, ומשרד האוצר מתחייב לתקצב את כל הפעולות. בתמורה, מתחייבת העירייה לבצע את פעולות הפיתוח הנדרשות ממנה, והכל בכפוף ללוחות זמנים נוקשים שיבטיחו את הענקת היתרי הבנייה ואת השלמת הבנייה במועד סביר.

 

העיקרון המנחה של ההסכמים הוא העמדת קדם מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הם מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בנייה תוך 90 יום, ומקצרים דרמטית את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן. בנוסף, יקבע לוח זמנים לביצוע כל שלב בפרויקט. הסכמי הגג מבטיחים גם לרשות המקומית את האמצעים והגיבוי הממשלתי להקמת שכונות ענק של אלפי יחידות דיור. 

 

יבוטל מחיר המינימום במכרזים חוזרים

המועצה אישרה החלטה נוספת, לפיה יבוטל מחיר המינימום במכרזים חוזרים, זאת במטרה להביא לשיעור גבוה יותר של הצלחה במכרזי רשות מקרקעי ישראל. על פי ההחלטה, בשיווק חוזר של מגרש שבמכרז ראשון לא נקבע זוכה לגביו, בשל אי-עמידה במחיר המינימום, תהיה הרשות רשאית במהלך 12 חודשים מסיום המכרז הקודם, לשווק את המגרש ללא מחיר מינימום.

 

יצוין כי ההצעה תהיה תקפה בעיקר לאזורים שאינם כדאיים כלכלית ליזמים, כמו למשל קרקעות המשווקות בערי הפריפריה. כמו כן, הוארך תוקף ההחלטה המאפשרת הנחה בהיקף של 15% על סיום בניית דירות תוך 30 חודשים. במסגרת זו, היזמים ישלמו לרשות מקרקעי ישראל 85% מסכום הזכייה, והיתרה בערבות בנקאית - שתחולט אם היזם לא יעמוד בלוחות הזמנים הנדרשים לקבלת ההנחה. 

 

כמו כן, המועצה אישרה הסדר היסטורי עם שבטים בדואים, להעתקתם ליישוב הקבע ביר הדאג'. מהות ההסכם היא שכל משפחה המתגוררת בפזורה - הממוקמת בשטח שבין קיבוץ רביבים, שמורת חולות משאבים, כביש 22 ושטחי האש של צאלים - תקבל בתמורה לחתימה על ההסכם מגרש מגורים בשטח של 1.5 דונם ומגרש חקלאי בשטח של 3 דונם תוך 45 יום .

 

המצטרפים ליישוב יידרשו לשאת ב-10% מעלות הפיתוח, אולם תשלום זה יקוזז מהפיצויים שיקבלו. שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, אמר בעקבות ההחלטה כי "חשוב לציין שאפשר להגיע להסדרים עם הבדואים גם ללא החוק החדש, ולא ניתן לקיצוניים לשבש את המעבר ליישוב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
מומלצים