שתף קטע נבחר

מה חושבים השמאים על הגבלת שכ"ד?

שר האוצר מקדם הצעה להגביל העלאות בשכר הדירה כדי להקל על השוכרים ולהוזיל מחירים; אולם ל-ynet נודע כי במבחן ההסמכה של שמאי המקרקעין הם נשאלו איזו השפעה תהיה לצעד זה על השוק, והתשובה הנכונה הייתה "עליית מחירים". השמאי הממשלתי: "יש אפשרות שמחירי השכירות יעלו"

האם הצעדים שנוקט בימים אלה קבינט הדיור, בראשות שר האוצר יאיר לפיד, להגבלת שכר הדירה בישראל יובילו לירידת מחירים? מתברר שאם שואלים את השמאים במשרד המשפטים, התשובה היא שלילית. במסגרת מבחן הסמכה לשמאים, שערך משרד המשפטים בשבוע שעבר, הם השיבו כי הצעדים הללו יובילו לעלייה במחירי השכירות.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

במבחן ההסמכה האמריקאי, שהגיע לידי ynet, נשאלה השאלה הבאה: "בעקבות העליות החדות במחירי השכירות בתקופה האחרונה, הודיעה הממשלה כי היא מקדמת הצעת חוק שתגביל את שיעור העלייה של דמי השכירות בעת חידוש חוזי שכירות. איזו השפעה, אם בכלל, תהיה להודעת הממשלה על דמי השכירות בחוזים חדשים?".

 

פתרון הבחינה, שפורסם על ידי המשרד, הראה כי התשובה הנכונה אמורה להיות תשובה ב', לפיה: "הודעת הממשלה עשויה להביא לעלייה בדמי השכירות בחוזים חדשים". "קיימת אפשרות של עלייה במחירי השכירות בעקבות מהלך כזה", מסביר טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים, "יש סיכוי שמשכירי דירות יעלו כבר עכשיו את המחירים מכיוון שיהיו מוגבלים בהמשך".

 

"אין קשר בין המבחנים לבין החלטות הממשלה, ואלו נכתבו כבר בחודשים נובמבר-דצמבר", מבהיר אלדרוטי, "ובכל מקרה צוות מקצועי יבחן את הסוגיות הללו בטרם יוחלט לאשר את הצעד הזה".

 

מבחן ההסמכה של שמאי המקרקעין. "מבוא לתורת השמאות" ()
מבחן ההסמכה של שמאי המקרקעין. "מבוא לתורת השמאות"

 

השאלה ו-4 התשובות האפשריות. "איזו השפעה תהיה לממשלה על דמי השכירות בחוזים החדשים?" ()
השאלה ו-4 התשובות האפשריות. "איזו השפעה תהיה לממשלה על דמי השכירות בחוזים החדשים?"

הפתרון למבחן. "הביטוי לגידול בסיכון למשכיר הוא עלייה בדמי השכירות הראויים" ()
הפתרון למבחן. "הביטוי לגידול בסיכון למשכיר הוא עלייה בדמי השכירות הראויים"

 

"נזק כלכלי עצום"

נזכיר כי משרד האוצר העלה את ההצעה כחלק מתוכניתו להקטין את הנטל על השוכרים. על פי ההצעה, תוגבל היכולת של בעלי דירות להשכרה להעלות את גובה שכר הדירה, כך שבמהלך כל 3 שנים שכר הדירה יהיה צמוד למדד המחירים לצרכן. בישיבת הקבינט האחרונה הוחלט לקדם את ההצעה ולהקים צוות מקצועי שיבחן את השלכותיה.

 

אייל יצחקי, לשעבר השמאי הממשלתי הראשי, נחרץ יותר. "מדובר בוורסיה של החוק להגנת הדייר, שחוקק על ידי הבריטים בתקופת מלחמת העולם השנייה, ועשה נזק כלכלי עצום", הוא טוען, "השוק אמור להתנהל לבד וזאת רוח רעה שתביא לעליית מחירים". לדבריו, "אין ספק שבעלי נכס שרואה לנגד עיניו כי הוא מוגבל, ידרוש פרמיה מוגדלת שהיא בעצם העלאת דמי השכירות".

 

לדברי אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, "רק אם לממשלה היו 300 אלף דירות, היא הייתה יכולה להתערב בשוק השכירות. אני מציע לממשלה לשמור על הקו שלה, המכוון לכלכלה חופשית, ולא להתערב במקום שבו היא לא שחקן - כי היא לא תצליח. הגם שיש לא מעט דרכים להתגבר על ההגבלה הזאת".

 

ממשרד המשפטים טרם התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
צילום: חיים הורנשטיין, ידיעות אחרונות
מומלצים