שתף קטע נבחר

צפו: כך נראה הניתוח הפלסטי הראשון בעולם

תערוכה חדשה שנפתחה בבריטניה מראה פצועים שעברו ניתוחי השתלת עור לתיקון פציעות אנושות שעיוותו את פניהם. עור הושתל מהצוואר, הכתפיים והמצח על הפנים

ניתוח פלסטי בפנים מתחילת המאה שעברה. וולטר יאו היה אחד החיילים הראשונים בעולם שעבר ניתוח פלסטי לשיקום הפנים. הוא נפצע באורח אנוש במלחמת העולם הראשונה, ותמונות ראשונות מראות את השתלת העור, לפני כמעט 100 שנים.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

  

יאו נולד בשנת 1890 ולאחר שנישא לאישתו אדה, נפצע באורח אנוש במהלך קרב בשעה שטיפל בנשקים באוניית הצי בשנת 1916. כתוצאה מהפציעה הוא נפגע אנושות בפניו, ונגרם לו הרס של העפעפיים וחלקים נוספים שעיוותו את פניו.

 

עוד כתבות

ארה"ב: השתלת פנים מלאה הסתיימה בהצלחה

ניתוחים פלסטיים: היסטוריה של 5,000 שנה

מדריך ניתוחים פלסטיים: למי אסור מה וממה להתרחק

 

  

על פי התיקים הרפואיים, הוא הועבר לטיפולו של סר הרולד גיליס, שנחשב לאבי הכירורגיה הפלסטית, ב-8 לאוגוסט 1917, חודשיים לאחר פתיחת בית החולים המיוחד לשיקום פצועים.

 

יאו היה הראשון שזכה לטיפול השתלת העור, במהלכו הושתלו לו עפעפיים חדשים ומסיכת עור שנמתחה לאורך פניו ועיניו. על פי התצלומים, לאחר הניתוח אמנם השתפר מצבו, אך פניו נותרו מעוותים.

 

בין החיילים הראשונים שעבר ניתוח פלסטי. וולטר יאו ()
בין החיילים הראשונים שעבר ניתוח פלסטי. וולטר יאו

  

סר גיליס השתיל באותה טכניקה עור גם במטופלים נוספים באזורים רבים בגוף כמו למשל, רקמות מהחזה, הצוואר, הכתפיים ואפילו המצח. הוא ועמיתיו פיתחו טכניקות רבות בכירורגיה הפלסטית, וביצעו מעל 11 אלף ניתוחים ביותר מ-5,000 נפגעים.

 

בקרוב תתקיים תערוכה במוזיאון "רויאל אלברט ממוריאל" שתציג את עבודתו החלוצית בחיילי מלחמת העולם הראשונה. כעת מנסים אוצרי התערוכה מאוניברסיטת אקססטר, לאתר את משפחותיהם של החיילים הפצועים שטופלו, כדי ללמוד עוד על הצלחת הניתוחים.

   

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת מהשתלות הפנים הראשונות בעולם
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים