שתף קטע נבחר

6 ראשי השב"כ: "לטפל בהם כמו במחבלים"

"התקיפה האלימה ביצהר היא חתירה תחת יסודות המדינה, וכך צריך לטפל בה: כמו שמטפלים בטרור". ששת ראשי השב"כ לשעבר בהצהרה תקיפה. הסיפור המלא - היום ב"ידיעות אחרונות"

הם מכירים את המערכת מבפנים, יודעים מה מתרחש בשטח. הם היו שם, בעמדת מקבלי ההחלטות. עכשיו, בעקבות המתקפה של המתפרעים מיצהר נגד מוצב צה"ל ושרשרת אירועי "תג מחיר" האחרונים, מתייצבים שישה ראשי שב"כ לשעבר ואומרים בפה מלא ובלשון ברורה: זהו טרור, ויש לטפל בו כמו שמטפלים בטרור.

 

אלימות ביצהר - כתבות אחרונות:

והרמטכ"ל שותק/פרשנות

הפוגרום נגד צה"ל: עוד 5 עצורים ביצהר 

"העונש למתנחלים": לא יעלו לחומש

 

"קודם כול, צריך להגדיר את מה שקורה בשטחים כטרור יהודי", מסביר עמי איילון, שכיהן כראש השב"כ בין 1996 ל-2000. "כל ההגדרות האחרות שמגיעות מראש הממשלה, מהשרים או מהנשיא - 'פשע שנאה', 'עשבים שוטים' וכן הלאה - הן קשקוש חסר ערך".

הריסות המוצב ביצהר (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
הריסות המוצב ביצהר(צילום: ג'ורג' גינסברג)

ניקוב צמיגי רכב צה"לי ביצהר (צילום: גדליה - סוכנות תצפית) (צילום: גדליה - סוכנות תצפית)
ניקוב צמיגי רכב צה"לי ביצהר(צילום: גדליה - סוכנות תצפית)

אברהם שלום, ראש השב"כ בשנים 1986-1980, שבתקופת כהונתו נחשפה המחתרת היהודית, מסכים עם כל מילה. "זה טרור, מפני שזה לא נעשה בשביל בצע כסף, או במסגרת סכסוך שכנים. זה טרור שמשרת רעיון פוליטי באופן אלים ומסוכן, והשב"כ צריך לטפל בו כמו שהוא מטפל בכל תופעה שחותרת תחת ביטחון המדינה.

 

"השב"כ לא צריך לחכות להנחיות מהממשלה כדי לפעול נגד הטרור הזה, בדיוק כמו שהמשטרה לא מחכה להנחיות כשהיא נלחמת בגנבים", בטוח שלום.

 

כרמי גילון, ראש השב"כ שהתפטר אחרי רצח רבין, יודע היטב למה לא רואים תוצאות בשטח - "כי הממשלה לא אומרת לראש השב"כ יורם כהן להביא תוצאות, למרות הנזק העצום", הוא אומר. "מטפלים במתפרעים האלו בכפפות של משי, ולכן הם לא מדברים בחקירה - אבל יש שיטות חקירה, וגם הגרועים שבאנשי חמאס מדברים בסוף. צריך לטפל בהם כמו שטיפלנו במחתרת היהודית וכמו שטיפלנו בטרוריסטים של תנועת 'כך' - לרדת עליהם בכל הכוח".

 

גם אבי דיכטר, ראש השב"כ בשנים 2005-2000, בטוח ש"המערכת סלחנית והענישה בבתי המשפט מגוחכת.

 טרור יהודי מתחיל במסיתים, עובר דרך המתכננים והמדרבנים ונגמר במבצעים. אלו אנשים שאין להם גבולות".

 

יובל דיסקין נשמע נחרץ אף יותר. "מה שקרה ביצהר זהו ביטוי נוסף להתבדלות הגוברת והולכת של קהילות בחלק מההתנחלויות. האנשים שמעורבים בפעולות נגד הערבים אזרחי ישראל ונגד צה"ל עלולים להפעיל בעתיד נשק חם נגד חיילים ונגד מנהיגים".

 

יעקב פרי, שר המדע כיום, כיהן בזמן הטבח של ברוך גולדשטיין במערת המכפלה וכן הרצח שביצע עמי פופר. ככל הנראה בגלל תפקידו, הוא מתנסח יחסית בעדינות. "אין כאן שום מכבסת מילים - המשטרה כבר מטפלת, ואם תצטרך את עזרת השב"כ, אני מניח שתקבל אותה. הרי לא מדובר כאן בפשע מורכב מאוד ולא צריך להפעיל כוחות מתוחכמים כדי לתפוס כמה עשרות מתפרעים שכולם יודעים מי הם".

 

הכתבה המלאה - היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ששת ראשי השב"כ בצילומים לכבוד הסרט "שומרי הסף"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים