שתף קטע נבחר

מחקר: ארה"ב לא דמוקרטיה, אלא אוליגרכיה

יש בחירות, יש חופש ביטוי - אבל זה לא מספיק. מחקר אקדמי בדק 1,800 פעולות של הממשל ב-20 שנה, וקבע: קבוצות האינטרסים שולטות, לא העם

מחקר חדש שנערך באוניברסיטאות פרינסטון ונורת'ווסטרן בארה"ב קובע כי ארצות הברית אינה דמוקרטיה למעשה, כי אם אוליגרכיה. לפי המחקר, הממשל האמריקני אינו מייצג את האינטרסים של רוב האמריקנים אלא את אלה של העשירים והחזקים, ועכשיו זה גם מוכח.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

במסגרת המחקר שכותרתו "בחינת תיאוריות בפוליטיקה האמריקנית: אליטות, קבוצות אינטרסים והאזרח הממוצע" נבדקו 1,800 מדיניויות שנקט הממשל האמריקני בשנים 1981-2002. התוצאה הייתה שהמדיניות האמריקנית מוכתבת על-ידי האליטה הכלכלית.

 

במחקר נכתב: "הנקודה המרכזית שעולה מהמחקר שלנו היא שלאליטות הכלכליות וקבוצות מאורגנות המייצגות אינטרסים עסקיים יש השפעות עצמאיות משמעותיות על מדיניות הממשל האמריקני, בעוד לקבוצות אינטרסים המתבססות על ההמונים והאזרח הממוצע יש השפעה עצמאית מועטה בלבד או שאין להן השפעה כזו בכלל".

 

עוד נכתב בדו"ח: "מה הממצאים האלה אומרים על הדמוקרטיה באמריקה? אלה בהחלט חדשות בעייתיות עבור מי שמצדדים בדמוקרטיה של

העם ושרוצים שהממשל יפעל בראש ובראשונה או אך ורק בהתאם להעדפות המדיניות של אזרחיה. בארה"ב, כך מצביעים הממצאים שלנו, הרוב אינו שולט - לפחות לא בקביעה ממשית של תוצאות המדיניות. כשרוב האזרחים אינו מסכים עם האליטות הכלכליות ו/או עם הקבוצות המאורגנות של בעלי האינטרסים, הוא בדרך כלל מפסיד. יתרה מכך, אפילו כשרוב די גדול של אמריקנים תומך בשינוי במדיניות, הוא בדרך כלל אינו משיג זאת".

 

לפיכך קובעים החוקרים שארה"ב עדיין נהנית אמנם ממאפיינים רבים של שלטון דמוקרטי כמו בחירות וחופש הביטוי וההתאגדות, אולם הכתבת המדיניות שלה על-ידי אנשי עסקים ומספר קטן של אנשים משפיעים פוגעת בהיותה דמוקרטיה של ממש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
העם בחר, "האוליגרכים" מנהלים. אובמה
צילום: AFP
מומלצים