שתף קטע נבחר

בחנו עצמכם: האם אתם על הספקטרום האוטיסטי?

שאלון שפיתחו פסיכולוגים מנסה לבדוק את המיקום של מבוגרים על הספקטרום האוטיסטי, באמצעות מענה על 50 שאלות. לדברי עורכי השאלון, מהנדסים שקיבלו ציון גבוה יותר ממוקמים גבוה יותר על הספקטרום, ואילו מורים קיבלו את הציון הנמוך ביותר

האם אתם מתקשים לתפקד בסיטואציות חברתיות, שונאים שיחות חולין ויציאות מהשיגרה? אלה הן חלק מהשאלות שעשויות לנבא האם אתם נמצאים על הספקטרום האוטיסטי.

 

עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

 

הפסיכולוג סימון ברון כהן ועמיתיו במכון המחקר לאוטיזם בקיימברידג' בנו שאלון בן 50 שאלות שנועד לבדוק את ההיתכנות של הימצאות על הספקטרום האוטיסטי בקרב מבוגרים.

    

עוד על אוטיזם

על הספקטרום: מי נכלל בהגדרה אוטיסט?

מחקר: לאנשי היי-טק יש יותר סיכוי ללדת אוטיסטים

מאז 2003: פי 3 יותר ילדים אוטיסטים בישראל

 

בין השאלות ניתן למצוא שאלות כמו:

אני מעדיף לעשות דברים עם אחרים מאשר לבד.

אני מוקסם ממספרים.

אני נהנה /לא נהנה לעשות דברים באופן ספונטני.

אם אני מדמיין משהו - אני יכול לראות את התמונה של זה בראשי.

 

 

 

השאלון תוכנן במקור עבור ערוץ 4 הבריטי לצורך התוכנית Embarrassing Bodies  כך מדווח הדיילי מייל. לדברי עורכי התוכנית על פי הנתונים, בארה"ב התופעה של הימצאות על הספקטרום האוטיסטי בעלייה, כש -1 מתוך 68 ילדים אובחנו. בבריטניה, ההערכה היא שכאחוז מהאוכלוסיה נמצאים על הספקטרום.

 

כ-150 אלף איש כבר ענו על השאלון. ציון של 26 נחשב כ"מוריד את האפשרות להימצאות על הספקטרום האוטיסטי. הציון הממוצע של קבוצת הביקורת עמד על 16.4.

 

על פי ניתוח התוצאות, עולה כי המקצוע שקיבל את הניקוד הגבוה ביותר הוא הנדסה והנמוך ביותר הוא הוראה. אנשים שגרים בדרום קיבלו בממוצע ניקוד גבוה יותר מאלה שהתגוררו בצפון.

 

טווח רחב של התנהגויות

 הספקטרום האוטיסטי יכול לגרום לטווח רחב של תופעות התנהגותיות שניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות:

 

1. בעיות באינטראקציה עם אנשים ותקשורת - קבוצה זו כוללת בעיות כמו קשיים בהבנת אנשים, אי מודעות לרגשותיהם ובעיותיהם של אנשים וחוסר יכולת להתחיל בשיחה פשוטה.

 

2. חוסר יכולת להתרגל ליציאה מהשגרה ודפוסי התנהגות חדשים.

 

בכל מקרה, חשוב להבין שהשאלון הוא לא שאלון אבחוני אלא סטטיסטי - כלומר, גם אם קיבלתם ציון גבוה, זה לא בהכרח הוכחה כי אתם נמצאים על הספקטרום האוטיסטי.

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האם אתם נמצאים על הספקטרום האטיסטי?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים