שתף קטע נבחר

חברת הנסיעות: רוצים לתבוע? סעו לגיאורגיה

14 ישראלים נפצעו בתאונה בחו"ל ותבעו את החברה "דרכים" בטענה לרשלנות בביטוח. החברה התגוננה: התביעה לא צריכה להתנהל בארץ

קבוצת מטיילים ישראלים שנפצעו ב-2011 בתאונת דרכים קשה במהלך חופשה בגיאורגיה הגישו תביעה לפיצוי על נזקיהם נגד חברת הנסיעות הישראלית, אלא שזו טענה שהתביעה כלל לא צריכה להתנהל בארץ. האם יצטרכו התובעים יצטרכו לארוז את מזוודותיהם שוב ולשכור עו"ד בטיביליסי?

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

את התביעה הגישו המטיילים נגד חברת "דרכים" ונגד המבטחת שלה, "הכשרת היישוב". במהלך הטיול בגיאורגיה ביולי 2011 הם היו מעורבים בתאונת דרכים: אישה אחת נהרגה ואחרים נפצעו באורח קשה. התובעים רצו פיצוי על נזקיהם, אך אז התברר להם שחברת דרכים לא ביטחה אותם בביטוח מתאים.

 

לפיכך הם פנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב והגישו נגדה תביעת רשלנות באמצעות עו"ד אמיר כצנלסון ממשרד "כצנלסון–להב". החברה, אשר יוצגה על ידי משרד עורכי הדין "אטיאס-נווה", טענה כי התובעים היו אמורים לבטח את עצמם בביטוח רפואי אישי מתאים, ומשלא עשו כן - הם אחראים לנזקיהם.

 

היא ביקשה לדחות את התביעה על הסף באמצעות הטענה "פורום לא נאות", שמשמעותה כי בית המשפט הישראלי אינו המקום הראוי לדון בתביעה. לטענתה, מאחר שהתאונה התרחשה על אדמת גיאורגיה, יש להפנות את התביעה לבית המשפט הגיאורגי.

 

לדבריה, התאונה התרחשה שעה שהתובעים נסעו במיניבוס שנשכר על ידי חברת נסיעות גיאורגית, ומשכך הראיות נמצאות במדינה. לעמדת חברת "דרכים" היא הייתה בסך הכול מתווכת שקישרה בין התובעים לחברות השונות שסיפקו את השירותים במהלך הטיול.

 

התובעים התעקשו על ניהול ההליך בישראל. לדבריהם, רשלנות החברה, שהשלתה אותם שהם מבוטחים, התבצעה בישראל ואין כל היגיון בניהול התביעה בגיאורגיה.

 

העניין אינו התאונה אלא החוזה

השופטת דליה גנות קבעה כי העוולה שבגינה הוגשה התביעה אינה עוסקת בתאונת הדרכים, שאכן התרחשה בחו"ל, אלא נוגעת להסכמות החוזיות בין התובעים לבין "דרכים", אשר הושגו עוד בישראל.

 

השאלה שעל בית המשפט לבחון היא אם חברת הנסיעות התרשלה ונהגה בחוסר סבירות כשלא דאגה, לכאורה, לבטח את התובעים בגין נזקי תאונת דרכים שעלולים להיגרם להם במהלך הטיול, ולמרבה הצער - אירעה בפועל.

 

בחינה זו, קבעה השופטת, תיעשה באמצעות בדיקת ההסכמות החוזיות שאליהן הגיעו הצדדים בישראל. השופטת הבהירה, כי התביעה כלל לא מצריכה מבית המשפט להידרש לנסיבות התאונה ולזהות האשם בהתרחשותה ולכן, בניגוד לטענת "דרכים", אין כל קושי לנהלה בישראל.

 

משכך, הטענה "פורום לא נאות" נדחתה ונקבע כי ההליכים יתקיימו בישראל. חברת הנסיעות חויבה בהוצאות משפט של 5,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות מד"א
הטסת הפצועים לישראל, יולי 2011
צילום: באדיבות מד"א
מומלצים