שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

נתניהו: חמאס מנסה ליצור שואה נוספת

שעה קלה לאחר שאבו מאזן פרסם הצהרה חריגה וכינה את השואה "הפשע הנתעב ביותר", תקף רה"מ את שותפיו לפיוס: "חמאס מכחיש שואה, איתו בחר אבו מאזן לכרות ברית". לבני נגד נתניהו: מתנגדת למונח וידוא הריגה. סנקציה ישראלית: הוקפאו תוכניות מתאר

ביום שבו הנשיא הפלסטיני מפרסם הצהרה יוצאת דופן שבה הוא מכנה את השואה "הפשע הנתעב ביותר נגד האנושות", יוצא ראש הממשלה באותו נושא נגד שותפיו החדשים של אבו מאזן. "חמאס מכחיש את השואה תוך ניסיונו ליצור שואה נוספת. איתו בחר אבו מאזן לכרות ברית בשבוע שעבר. אנחנו מקווים שהוא יסתלק מהברית הזאת ויחזור לנתיב השלום", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה.

 

גם את איראן לא שכח נתניהו להזכיר בישיבה שעסקה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה: "ההבדל המרכזי בין חוסר הישע של היהודים בזמן השואה למצבם של היהודים היום הוא בכך שהיום יש לנו מדינה חזקה וצבא חזק שמגן עלינו. בראש רשימת מבקשי נפשנו נמצאת איראן, שבנוסף לניסיונה להתחמש בגרעין היא מחמשת ומממנת את חמאס וארגוני טרור אחרים".

 

בהודעה של אבו מאזן, שפורסמה הבוקר רשמית, כתב הנשיא הפלסטיני כי "מה שקרה ליהודים בשואה הוא הפשע הנתעב ביותר שידעה האנושות בעידן המודרני". הנשיא הפלסטיני הביע השתתפות בצער משפחות הקורבנות וחפים מפשע אחרים שנהרגו בידי הנאצים ותיאר את השואה כתרגום של מובן הגזענות על בסיס אתני, דבר שלדבריו הפלסטינים מתנגדים לו ונאבקים נגדו.

 

אבו מאזן אמר כי על העולם להתגייס בכל יכולותיו להילחם בגזענות, בעושק, ובאי-צדק בעולם, על מנת לעשות צדק עם העשוקים בכל מקום אשר יהיו. הוא הוסיף כי העם הפלסטיני, שעדיין עשוק ומשולל חירות ושלום, הוא הראשון לתבוע להתיר את העושק והגזענות מפני כל עם שנתון לפשעים כאלה. "לרגל יום השואה, אנו קוראים לממשלת ישראל לנצל את ההזדמנות המתאימה הזאת וליצור שלום צודק וכולל על בסיס פתרון שתי המדינות, פלסטין וישראל, מדינות שיחיו זו לצד זו בביטחון ובשלום".

 

בראיון באולפן ynet התייחס לכך גם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת: "השואה היא הפרק המרושע ביותר בהיסטוריית האנושות. לכן אנחנו אומרים 'היהדות היא דת קדושה', 'הנצרות היא דת קדושה', 'האיסלאם היא דת קדושה'. זה היה אקט מרושע, להרוג יותר משישה מיליון איש ואחר כך ללכת הביתה ולשתות שמפניה ולהאזין לבטהובן. על הפלסטינים לגנות זאת ולכן אנחנו זקוקים לתהליך השלום".

 

אתמול חזר אבו מאזן בנאום ברמאללה על התנאים שהוא דורש מישראל, ובתגובה אמרו בירושלים כי הוא ביצע "וידוא הריגה" לתהליך השלום. השרה ציפי לבני יצאה נגד ביטוי זה ולמעשה נגד ראש הממשלה נתניהו: "אני מאוד לא אוהבת את השימוש במונח וידוא הריגה בהקשר המדיני. אני לא מתכוונת להשתתף בתהליך הקבורה של דבר שהוא חשוב לנו והוא אינטרס ישראלי לא פחות משהוא אינטרס שלהם. במקום להכריז על מותו של התהליך כדאי שנדאג לחיים שלנו, וכפי שיש לי ביקורת קשה על הפלסטינים, ובוודאי שלא אנהל משא ומתן ישיר או עקיף עם החמאס, כך התפקיד שלנו למצוא דרך לפתרון איתם ומולם. כעת עברנו לעמדת המתנה".

היום נחשפה אחת מהסנקציות הישראלית נגד הרשות, בעקבות הפיוס עם חמאס. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בכנסת כי תוכניות המתאר עבור האוכלוסייה הפלסטינית הוקפאו בעקבות פניית אבו מאזן לסוכנויות האו"ם. הוא אמר כי "במהלך שנת 2013 איתרה יחידת הפיקוח של המינהל האזרחי למעלה מ-1,600 בניות בלתי חוקיות ביהודה ושומרון, הן במגזר הישראלי והן בפלסטיני, נגדן החלו הליכי פיקוח ואכיפה. למעלה משליש מהן נהרסו".

 

אושרה תוכנית הסיוע לניצולי שואה

בישיבת הממשלה אושרה גם התכנית הלאומית לסיוע לניצולי שואה, שמקצה תוספת תקציבית של מיליארד שקלים בשנה לטובת ניצולי השואה, שיזמו שר האוצר, יאיר לפיד ושר הרווחה מאיר כהן. התכנית תסדיר את זכויותיהם של 200 אלף ניצולי השואה שחיים בישראל. הממשלה הסמיכה את שרי האוצר והרווחה להביא את תיקוני החקיקה הנדרשים בתוך 21 יום על מנת שניתן יהיה לאשרם בכנסת במושב הקרוב.

 

"אישרנו היום בממשלה תוכנית לאומית לסיוע לניצולי השואה בהיקף של מיליארד שקלים", אמר שר האוצר לפיד. "בתוכה גם הרחבת הסיוע והקלת הבירוקרטיה לכל מי שזכאי היה לקבל הטבות וקצבה עד כה, וגם ובעיקר הכללתם של ניצולי השואה שעלו לישראל לאחר 1953, שעד כה המדינה לא הכירה בהם. היום אנחנו משנים את סדרי העדיפויות ומתקנים עוול של עשרות רבות של שנים בהן ניצולי השואה נזנחו, נדחקו ואבדו בתוך הסבך הגדול המכונה הבירוקרטיה הישראלית. לא ייתכן שמי שהצליח לשרוד את הזוועות הכי גדולות של החברה האנושית לא ישרוד את הבירוקרטיה הישראלית. את זה אנחנו משנים היום".

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
צילום: AP
מומלצים