שתף קטע נבחר

חוות דעת: ניתן לכרות בשלבים בשדה בריר

ראש מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה, דורון אברהמי, יוצא בפרשנות לדו"ח המומחה החיצוני, וטוען כי ניתן להתחיל בכריית פוספטים ליד ערד "בנקודה הדרום מערבית של השדה ולהתקדם תוך כדי ניטור מלא של ההשפעות". בתחילת החודש קבעה שרת הבריאות כי היא מתנגדת לפיילוט

ניתן לערוך פיילוט לכריית פוספטים בשלבים בשדה בריר, ליד ערד, כך קובעת חוות דעת שחיבר, ראש מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה, דורון אברהמי. חוות הדעת מעניקה פרשנות לדו"ח בעניין שחיבר המומחה החיצוני, פרופ' יונתן סאמט, המנוגדת לפרשנות מקבילה שניתנה במשרד הבריאות.

 

כריית הפוספטים ליד ערד - כתבות קודמות:

 

מדובר בהצעה לקיים פיילוט לכריית פוספטים בחלק מהשדה, כדי לבדוק מה מידת פליטת המזהמים ולהעריך את ההשפעה הצפויה על בריאות התושבים בסביבה. בתחילת החודש הודיעה שרת הבריאות, יעל גרמן, כי מתנגדת לאפשר לחברת כיל, שבשליטת משפחת עופר, לבצע את הכרייה באזור.

 

חוות הדעת של אברהמי אשר מנתחת את הדו"ח שחיבר המומחה החיצוני עולה היום (ג') בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, בראשות חברת הכנסת מירי רגב.

 

בשיחה עם ynet אמר אברהמי כי בניגוד לעמדת משרד הבריאות ושרת הבריאות, "הפרשנות שלנו של דו"ח סאמט, אומרת שניתן להתחיל את הכרייה בנקודה הדרום מערבית של השדה ולהתקדם תוך כדי ניטור מלא של ההשפעות". אברהמי הדגיש, כי "המסקנה שגובשה במשרד הבריאות על סמך הדו"ח אינה מידתית, כשצריך לזכור שהבדיקה של המומחה הבינלאומי הסתמכה על נתונים מחמירים". 

 

בחוות הדעת של משרד הכלכלה נכתב עוד, כי "המומחה לא מכריע ולא קובע שאין לכרות בשדה בריר, אלא מציע אופציות חלופיות לפיילוט... המומחה מציג ערכי סיכון נמוכים משמעותית מאלו אשר התקבלו עד היום על ידי מומחי משרד הבריאות".

 

רותם אמפרט מזהירה: לא נפעל בישראל

ההכרעה בנושא מצויה כעת בידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בדרום. במידה ושר הכלכלה, נפתלי בנט, יאמץ את חוות הדעת של הגורמים המקצועיים במשרדו, היא תוצג גם כעמדה רשמית של המשרד בדיונים שיתקיימו בוועדות לתכנון ובנייה המוסמכות לקבוע אם תתאפשר הכרייה בשדה בריר.

 

בעבר הזהירה רותם אמפרט, חברה בת של כיל, כי ללא כריה בשדה בריר המפעל יפסיק את פעילות בישראל והדבר יפגע בפרנסת אלפי עובדים בנגב.

 

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית חברתית בכנסת, מתח ביקורת על חוות הדעת שגובשה במשרד הכלכלה ואמר, כי "עם כל הכבוד למומחיות הרפואית של משרד הכלכלה מי שמופקד על הבריאות בישראל הוא משרד הבריאות וזה קבע שמכרה הפופספטים ליד ערד מסוכן לבריאות, ושאין כל תועלת בפיילוט שמציעה חברת רותם.

 

"הייתי מעדיף שמשרד הכלכלה יעסוק בקידום מקומות תעסוקה בנגב שאינם באים על חשבון בריאות התושבים וחייהם, ושיידע לשקול לא רק את רווחי חברת רותם אלא גם את האינטרסים הכלכליים שבסביבה בריאה לתושבים ולמבקרים". חנין הוסיף כי את איומי חברת רותם יש לדחות, "לא מזמן הם איימו בפיטורי עובדים בשל עודף פוספטים בעולם והיום הם מאיימים בפיטורי עובדים בשל צורך פתאומי ודחוף בעוד פוספטים ממכרה חדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
שדה בריר
צילום: הרצל יוסף
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ מירי רגב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים