שתף קטע נבחר

שיבא: התפרצות חיידק אלים ביותר בפגיה

החיידק הקטלני CRE נתגלה במספר פגים בתל השומר. הם הועברו לבידוד והצוות הרפואי הונחה לעבור למשמעת סטריליות קפדנית. צוות של משרד הבריאות הגיע למקום והחל בבדיקת נסיבות ההדבקה

שוב זיהום חמור בפגיה: ביום חמישי האחרון נתגלה כי מספר פגים נדבקו בחיידק אלים ביותר מסוג CRE ESBL העמיד למרבית סוגי האנטיביוטיקה הקיימים בעולם. הפגים הועברו לבידוד כשהם מורחקים מפגים אחרים, מחשש להדבקה המונית.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

החיידק CRE עמיד לאנטביוטיקה רבת העוצמה קרבפנם. בבתי חולים רבים, ביניהם גם שיבא, מבצעים מזה ארבע שנים באופן שגרתי סקירה לנשאות החיידק העמיד. בסקירה השגרתית שנערכה לפני כשבוע בפגיה ובטיפול נמרץ פגים נסקרו כל הפגים ונמצא כי אחדים מהם נושאים את החיידק העמיד.

  

בית החולים העביר את הפגים לבידוד והורה לצוות הרפואי להשתמש באמצעי מיגון הכוללים חלוק, כפפות וחיטוי ידיים כדי לעצור את ההעברה של החיידק בין המטופלים. החיידק לא התפשט אל מעבר לגבולות הפגיה, ולכן, לדברי הצוות הרפואי, אין כל סכנה לתינוקות הבריאים.

 

בינתיים שוחררו חלק מהפגים לביתם, כששני פגים הנושאים את החיידק עדיין מאושפזים בבית החולים, כשהם בבידוד. בשיבא דיווחו על האירוע גם למשרד הבריאות, וצוות של המרכז לבקרת מחלות הגיע למקום לבדיקת נסיבות ההדבקה.

  

לא בפעם הראשונה שמתגלה זיהום

אין זו הפעם הראשונה בה מתגלה זיהום בפגיה: מדי שנה נסגרות פגיות ברחבי הארץ עקב התפשטות חיידקים. הסיבות המרכזיות להתפשטות הזיהומים הן המחסור החמור בתקנים, המביא לצוות אחיות ורופאים מצומצם שאחראי על פגים רבים ושלעתים אינו מצליח לבצע את כללי ההיגיינה ההדוקים הנדרשים לפני מגע עם הפגים.

  

דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנה שעברה התריע בפני הזיהומים בבתי החולים בעשורים האחרונים. על פי הספרות המקצועית הזיהומים פוגעים בכעשירית מכלל המתאשפזים ומביאים לכ-5,000 מקרי מוות בשנה, מהם ניתן למנוע בין רבע לשלושת רבעי.

 

מבית החולים שיבא נמסר בתגובה: "בפגיה בבית החולים שיבא מבצעים רוטינית בדיקות סיקור לאיתור חיידקים עמידים במערכת העיכול (בדיקת צואה). זאת על מנת לאתר מוקדם ככל האפשר חיידקים עמידים, לבודד את הפגים עם חיידקים אלו על מנת למנוע התפשטות חיידקים עמידים בפגיה.

 

"במסגרת בדיקת סיקור אלו התגלה חיידק CRE, חיידק קלבסיאלה פנאומוניה עמיד לקרבפנמים אך רגיש לאנטיביוטיקות פשוטות אחרות. החיידק נמצא רק בצואה של שמונה פגים במהלך שבועיים אך אף פג לא חלה מחיידק זה. נשלח דיווח כמקובל למשרד הבריאות.

 

"חיידק ה-CRE בניגוד לכתוב בכתבה איננו חיידק אלים, הוא חיידק עמיד וחבל שהעיתונאים סתם מפחידים את הציבור, במקרה זה את ההורים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
חיידק אלים ביותר
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים