שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: shutterstock

  מדריך: הטבות בדיור למשפחות שכולות

  אלמנות ויתומי צה"ל, נפגעי פעולות האיבה ונכים זכאים לזכויות שונות בתחום המקרקעין. חרף שורת ההטבות, הסכומים לא עודכנו לנוכח יוקר המחייה

  כמו בכל שנה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה גורם לנו לעצור ולהרכין ראש לזכר חללי מערכות ישראל. יום זה אף מהווה הזדמנות לעשות בדק בית ולבחון מהן ההטבות והזכויות בתחום הדיור המגיעות לאלו אשר נפגעו במערכות ישראל ולמשפחות החללים אשר חירפו נפשם במאבק על המדינה. ריכזנו את הנושאים העיקריים.

   

  • עוד טורים וכתבות במדור הנדל"ן של ynet

   

  קונים דירה?
  בדקו מה אתם חייבים לעירייה / עו"ד אוהד יונגרוירט
  אם עד עכשיו ניגשתם לרשם המקרקעין במשרד המשפטים כדי לקבל אישור לנטילת משכנתא, נראה שהחיים הולכים להיות אפילו יותר מסורבלים. פסיקה של ביהמ"ש קבעה כי כדי להוציא אישור למשכנתא צריך להיפטר מכל החובות שלכם לרשות המקומית - כמו היטלי השבחה או תשלומי ארנונה. מדריך
  לכתבה המלאה
  הנחה בתשלום מס רכישה:
  נכה, נפגע פעולת איבה או בן משפחה של חייל שנספה במערכה זכאי לקבל הטבה בשתי עסקאות מקרקעין אשר יעשה במהלך חייו. בעסקאות אלה הזכאי ישלם מס רכישה מופחת בשיעור של 0.5% ממחיר המקרקעין - ובלבד שרכש את המקרקעין לטובת מגוריו האישיים.

   

  הטבה בתשלום ארנונה עירונית:

  הורים שכולים, אלמנות צה"ל, נכי צה"ל ושאירים, זכאים להנחה של 66% בתשלום הארנונה העירונית לגבי 70 מ"ר משטח הנכס, במידה שמדובר במשפחה ובה עד 4 נפשות. אם מדובר במשפחה גדולה יותר, בת 5 נפשות ומעלה, 66% הנחה יוענקו בגין 90 מ״ר משטח הנכס. בשביל שתוכלו לקבל את ההנחה הזו יש להציג בפני העירייה שבה ממוקם הנכס את אישור משרד הביטחון, ולפיו הזכאי נמנה על אחת מקבוצת הזכאות (הורים שכולים, אלמנות צה"ל ונכי צה"ל).

   

  הנחה, פטור והחזר תשלומים לרשות מקרקעי ישראל:

  נכה צה"ל, שדרגת נכותו עולה על 50%, יהיה זכאי לפטור מתשלום דמי הסכמה למינהל מקרקעי ישראל, בגין העברת המקרקעין המוחזקים בידו בחכירה. בנוסף, נכה שדרגת נכותו היא 100% יהיה זכאי, בתנאים הקבועים, להחזר תשלום דמי חכירה (התשלום שמשלם החוכר למינהל מדי שנה בשנה עבור שימוש במקרקעין בהתאם למטרת ההקצאה), ואף להחזר מלא של דמי ההיוון (תשלום חד-פעמי מראש של דמי החכירה השנתיים העתידיים, עד לתום תקופת החכירה), במידה שאכן כבר שילם אותם.

   

  סיוע בדיור לאלמנות ויתומי צהל:

  אלמנות ויתומי צה"ל זכאים לסיוע חד פעמי ברכישת דירה ראשונה / החלפת דירה ראשונה או החזר משכנתא וכן בסיוע בשיפוץ הדירה. כך, אלמנת צה"ל אשר לה עד 3 יתומי צה"ל ואין לה ואף לא הייתה לה דירה בבעלותה, זכאית למענק של עד 177,500 שקל. זאת בנוסף להלוואה של עד 226,500 שקל, אשר ניתנת בתנאים מועדפים.

   

  לחילופין, יכולה אלמנת צה"ל להסתייע בהלוואה של עד 113,250 שקל לטובת החלפת דירתה, או במענק של עד 22,300 שקל לשיפוץ דירתה (ללא צורך בהחזר מענק זה כמובן), אם לא קיבלה בעבר מענק לאחת ממטרות הדיור הנוספות. עוד זכאית אלמנת צה"ל לקבל סיוע בשכר דירתה, במידה שהיא עומדת בתנאים אשר נקבעו לכך.

   

  יתום שטרם הגיע לגיל 30 ורכש דירה, בונה בית או יחידת דיור על בית קיים למטרת מגוריו בטרם נישא, זכאי למענק של 89,844 שקל. נכי צה"ל מחוסרי דיור, הרוכשים דירה ראשונה בקומה נמוכה, זכאים למענק של בין 25,700 שקל ועד ל-94,500 שקל בגין רכישת דירה זו. נכי צה"ל שמחליפים את דירתם ועוברים מדירה הממוקמת בקומה גבוהה לדירת אחרת הממוקמת בקומה נמוכה, זכאים למענק של עד 51,400 שקל בגין החלפת הדירה.

   

  לסיכום, ניתן לראות שהמענקים, ההטבות וההנחות הניתנים לנכי צה"ל, נפגעי פעולות האיבה, אלמנות ויתומי צה"ל אינם מספיקים, והסכומים לא עודכנו במשך מספר שנים. להערכתי, כדי לסייע לזכאים יש לכלול אותם בתוכניות הדיור החדשות שמקדמת בימים אלה הממשלה.

   

  הכותב הוא עו"ד מומחה בתחום הנדל"ן ומנכ"ל DBO נדל"ן


  פורסם לראשונה 04/05/2014 18:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
  צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
  יח"צ
  עו"ד בועז אופק
  יח"צ
  מומלצים