שתף קטע נבחר

בוטלה חברות נציגי הסביבה בוועדת תכנון

המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את חברותו של נציג ארגוני הסביבה בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים - מוועדות המשנה המרכזיות בנושא קידום תוכניות בנייה. בחברה להגנת הטבע טוענים כי ההחלטה תפגע בבריאות הציבור, אך במשרד הפנים מבהירים: "האינטרס הסביבתי מיוצג היטב"

מכה לנציגי ארגוני הסביבה: המועצה הארצית לתכנון ובנייה במשרד הפנים החליטה היום (ג') לבטל את חברותו הקבועה של נציג ארגוני הסביבה באחת מוועדות המשנה המרכזיות במועצה הארצית - הוולנת"ע (הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים), במסגרת הרפורמה בחוק התכנון והבנייה.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, אמר בתגובה להחלטה כי "נציגי הסביבה ייצגו בוועדות התכנון את האינטרסים של הדור הבא והדאגה לאזרחי ישראל שרוצים ליהנות מפיסות טבע לא לעשירים בלבד. היום האינטרסים האלה סופגים מכה קשה. שום דירה נוספת לא נבנתה היום במועצה הארצית, אבל מיליוני פיות הושתקו; והחלטה שהוביל משרד הפנים היא כשל ערכי וקונספטואלי שרואה אינטרסים צרים ומיידים ולא אינטרסים ארוכי טווח".

 

איתמר בן דוד, מנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע, שהשתתף בדיון הבוקר ציין כי משמעות ההחלטה היא פגיעה בבריאות הציבור ובעתיד הטבע והסביבה. מהחברה להגנת הטבע נמסר עם מסירת ההחלטה כי "מהלך זה יפגע באיכות החיים של כולנו: בדיור, בתחבורה, באנרגיה, בחקלאות, ביערות, בשטחים הפתוחים ובשמורות טבע, במים ובתחומים נוספים, וזאת מבלי שהתקיים בנושא כל דיון פומבי ובניגוד גמור להלך הרוח הציבורי בעקבות מחאת קיץ 2011".

 

נציגי החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים הצביעו נגד ההחלטה בצעד לא מפתיע - שלשום כינס השר פרץ דיון חירום בנושא ובו טען כי מדובר במהלך פופוליסטי שיפגע בסביבה. "יוזמי המהלך נוקטים בו כי הם חושבים שגריעת נציגי הסביבה תוסיף למעמדם הציבורי. אבל המהלך הזה לא יוסיף ולו דירה אחת", הבהיר אז.

 

אתמול פנתה החברה להגנת הטבע לציבור, בבקשה לשלוח פניות ללשכת שר הפנים, גדעון סער, ובהן קריאה לחזור בו מהתוכנית לבטל את נציגי ארגוני הסביבה ממוסדות התכנון. בחברה להגנת הטבע טוענים כי עד כה נשלחו ללשכת השר סער יותר מ-2,800 פניות בנושא.

 

משרד הפנים: יש מספיק נציגים בוועדות 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה לפניית ynet כי "המועצה הארצית לתכנון ובנייה דנה היום בהרכבן של ועדות המשנה שלה ובסמכויותיהן בראייה כוללת ועדכנית. זאת לאחר שבמשך שנים ארוכות פעלו הוועדות מכוח סמכות שנקבעה לפני למעלה מעשור, ובהרכבים שלא תמיד תואמים דיים לפעילות הנוכחית של הוועדות והדרישות מהן. המהלך נועד לייעל ולפשט את פעילות ועדות המשנה ולהתאים את הגופים החברים בהם לתחומי העיסוק של הוועדות, וזאת תוך שמירה על ייצוג מאוזן של הממשלה, השלטון המקומי והגופים הציבוריים - מקצועיים ואחרים בכל וועדות המשנה.

 

"כל זאת גם בראיית העבודה הנוכחית וגם בראיית הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שאושרה לאחרונה בממשלה, הקובעת הקמת שתי ועדות משנה נוספות במועצה הארצית. בנוסף, המהלך נועד לחזור ולהגדיר באופן מוסדר וכולל את סמכויות ועדת המשנה. יו"ר המועצה הארצית, ד"ר שוקי אמרני, הדגיש את החשיבות בבחינת עבודת ועדות המשנה שנעשתה, ואשר הביאה לשינויים שאושרו ברוב קולות על ידי המועצה הארצית, כל זאת במטרה לייעל את התהליך התכנוני ולשפר את השירות לציבור, תוך שמירת האיזונים הנדרשים בהרכב הועדות להבטחת את האינטרס הציבורי".

 

בנוגע לטענות כי המועצה הארצית צמצמה את השפעת הגופים הסביבתיים, הבהירו במשרד הפנים כי "המועצה הארצית היא הגוף הסוברני להחליט על הרכבי ועדות המשנה שלה. ההחלטה התקבלה ברוב של 16 קולות למול 5 מתנגדים בלבד. כאמור בהחלטת המועצה, צמצום הרכב הוועדה נועד לייעל את עבודת הוועדות ובמטרה לשפר את השירות לציבור.

 

"האינטרס הסביבתי בוועדת המשנה מיוצג היטב על ידי המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים - שכולם חברים בוועדה. בנוסף נציג ארגוני הגג מונה כממלא מקום בוועדה. מעבר לכך, ישנו נציג ארגון הגג בוועדות העורכים של המועצה הארצית, במועצה הארצית ובוועדות תכנון נוספות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר יריב מליחי, רשות הטבע והגנים
צילום: ד"ר יריב מליחי, רשות הטבע והגנים
מומלצים