שתף קטע נבחר
צילום: חיים צח

המבקר: הפיקוח על השכר במגזר הציבורי לקוי

דו"ח מבקר המדינה מצביע על היעדר פיקוח בכל הקשור לענייני השכר במגזר הציבורי. נמצא כי החלטה מלפני 17 שנה כלל לא נאכפה על ידי רשות החברות. חברות עירוניות כלל לא נבדקו. עוד עולה כי המשרד לשירותי דת, השלטון המקומי ומגזר החברות הממשלתיות העבירו נתונים חלקיים בלבד לאוצר

דו"ח מבקר המדינה, שפורסם היום (ד'), מצביע על ליקויים חמורים בתהליך האכיפה והפיקוח על השכר במגזר הציבורי. על פי הדו"ח, במהלך חמש שנים (2012-2008), נערכו בדיקות שכר אופקיות בכ-6% בלבד מהגופים הציבוריים ובארבעה מהמגזרים: 8% מהרשויות המקומיות (בהן רשויות גדולות שמעסיקות אלפי עובדים), 11% מהחברות הממשלתיות, 1% מאיגודי הערים ואף לא חברה עירונית אחת. 

 

דו"ח המבקר - כתבות נוספות בערוץ הכלכלה :

המבקר: למדינה גירעון מצטבר של 1.5 טריליון ש'

המבקר: הרפורמה ברמ"י לא השיגה מטרותיה

המבקר: הר הפסולת בפארק שרון בסכנת התמוטטות

המבקר: הלמ"ס לא מעודכנים ולא רלוונטיים

 

החלטת ממשלה משנת 1997

הסמכות והאחריות על הפיקוח על השכר הציבורי, שנועד למנוע חריגות שכר, מוטלות על יחידת האכיפה באגף הממונה על השכר במשרד האוצר. החלטה משנת 1997 מחייבת את הרגולטורים השונים לבצע בעצמם פעולות אכיפה ופיקוח על השכר בגופים הנתונים לפיקוחם ולתאם פעולות אלה עם הממונה על השכר.

 

הגדול מבין המגזרים של הגופים הציבוריים הוא מגזר הרשויות המקומיות. מבקר המדינה מצא כי המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים, לא ביצע בדיקות אופקיות של שכר עובדי הרשויות המקומיות, למעט בדיקה של שכר העובדים הבכירים בשנים 2012-2011. 

 

המינהל לשלטון מקומי לא עשה בדיקות אופקיות בנוגע לשכרם של 12,500 העובדים בחברות העירוניות, כנדרש, למעט בדיקת שכר המנכ"לים ב-77 מ-119 החברות העירוניות שנכללו בדו"ח השנתי של הממונה על השכר.

 

ביקורת ואכיפה לקויים

מגזר גדול נוסף הוא מגזר החברות הממשלתיות, שכולל 73 חברות המעסיקות כ-60,000 עובדים. המבקר מצא כי ברשות החברות במשרד האוצר, כלל לא ידעו על החלטת ממשלה מ-1997 המחייבת אותם לפקח על השכר בחברות הממשלתיות, בתיאום עם אגף השכר, שנמצא באותו משרד.

 

עם זאת, החל משנת 2008 ביקרה רשות החברות את תנאי השכר של העובדים, אולם רק בחלק קטן מהחברות ונוסף על כך ביקרה את שכר הבכירים ב-53 חברות באופן חלקי וחסר.

 

מבדיקה שביצע המבקר במשרד לשירותי דת נמצא, כי מינואר 2011 ועד יולי 2013 ביקר המשרד את נושא השכר ותנאי העבודה ב-33 מתוך 134 מועצות דתיות. ב-25 מתוך 33 הביקורות נמצאו ממצאים שחייבו פעולות אכיפה, אולם המשרד לא העביר את ממצאיו אלה לטיפול אגף השכר.

 

חוסר תיאום ונתונים

חברות עירוניות, כאמור, לא נבדקו כלל. המבקר גילה כי בדיקות אלו לא התבצעו מפני שלאגף השכר ולמשרד הפנים אין בכלל נתונים על תנאי ההעסקה בחברות אלו וממילא לא נקבעו אמות מידה לשכר הרצוי. מסתבר כי אגף השכר במשרד הפנים כלל אינו מקבל דיווחים על כמחצית מ-236 החברות העירוניות שקיימות לפי נתוני המשרד, ועקב כך אין ברשותו נתונים על תנאי ההעסקה הנהוגים בהן ואם הן עומדות בהוראות הדין.  

 

מבקר המדינה קובע בדו"ח, כי "ממצאי הביקורת מלמדים על חוסר תיאום בין האחראים לנושא - אגף השכר, משרד הפנים, המשרד לשירותי דת ורשות החברות - ועל פיקוח לקוי וחסר על תחום השכר ותנאי העבודה בגופים הציבוריים שיש בו כדי לפגוע ביעילות האכיפה של הוראות חוק יסודות התקציב וביכולת ההרתעה של הממשלה מפני אישור חריגות שכר".

 

המבקר ממליץ להשלים בדחיפות את תהליך התיאום בין הגופים המפקחים השונים ולקבוע להם תכנית עבודה רב-שנתית מחייבת. כמו כן קבע המבקר, כי יתכן שמאגר הנתונים הלקוי שעומד לרשות עובדי אגף הממונה על השכר וההיקף הקטן, יחסית, של גופים שנסקרו על ידם, מקורם במחסור בכוח אדם. מבקר המדינה ממליץ, כי אגף השכר יפנה במהירות האפשרית לנציבות שירות המדינה בדרישה מנומקת לתוספת תקנים.

 

תגובות

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: במשרד קיבלו את הדו"ח והם לומדים את המלצותיו.

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "סעיף 29 לחוק יסודות התקציב הסמיך את הממונה על השכר במשרד האוצר לטפל בחריגות השכר ולקבל החלטות בעניין זה. הממונה על השכר מקבל דוחות שכר מהרשויות המקומיות על כלל העובדים מידי חודש ועוקב אחריהן באופן ממוחשב ובדרך זו מקיים פיקוח ובקרה.

 

"משרד הפנים שמייחס חשיבות רבה לנושא, מטפל במקרים חריגים ככל שהדברים מובאים לידיעתו וכן במסגרת תוכניות הבראה שהוא עורך לרשויות המקומיות. כמו כן, ראוי לציין כי המשרד באמצעות אגף בכיר לביקורת ברשויות המקומיות עורך מידי שנה ביקורת חשבונות באמצעות רואי חשבון בכל הרשויות המקומיות ובמסגרת זו אחת לתקופה בהתאם להחלטת המשרד, נבדקים גם נושאי השכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים