שתף קטע נבחר

מחיר המלחמה: כל 60 שניות נעקרת משפחה

ב-2013 היו ברחבי העולם 33.3 מיליון בני אדם עקורים בתוך ארצם - עלייה של 4.5 מיליון לעומת 2012, בעיקר בגלל מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה

בלי תקווה ובלי בית: בשנת 2013 נרשם שיא של אנשים שעקורים מבתיהם בתוך ארצם בגלל סכסוכים ואלימות קשה, והוא עומד על 33.3 מיליון. כך עולה מדו"ח חדש שפרסמו היום (יום ד') האו"ם וגורמים נורבגיים. מדובר בעלייה של 4.5 מיליון במספר העקורים בהשוואה ל-2012, בעיקר בגלל מלחמת האזרחים בסוריה שנכנסה לשנתה הרביעית וגבתה את חייהם של יותר מ-150 אלף בני אדם.

 

עוד חדשות בעולם :

חילק לתלמידיו "אוריאו" עם כדורי שינה - ואנס

מחו נגד סין ושרפו בטעות מפעלים טייוואניים

מסר מרוסיה: לא נכיר בנשיא אוקראינה החדש

אסון המכרה: 6 חולצו מהאדמה אחרי 18 שעות

 

ראשי סוכנות הפליטים של האו"ם ומועצת הפליטים הנורבגית דיווחו כי 8.2 מיליון בני אדם ברחו מבתיהם בשנה שעברה, בהם 3.5 מיליון בסוריה לבדה. שני השלישים האחרים מ-33.3 מיליון העקורים ברחו מבתיהם בשנים קודמות.

 

"המרכז של אלימות, של עקירה בכפייה". עקורה סורית (צילום: AP) (צילום: AP)
"המרכז של אלימות, של עקירה בכפייה". עקורה סורית(צילום: AP)

ילדים עקורים בפאתי הראט, אפגניסטן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילדים עקורים בפאתי הראט, אפגניסטן(צילום: AFP)
על פי הנתונים הקשים, כל 60 שניות בורחת משפחה נוספת מביתה בסוריה על רקע מלחמת האזרחים שקורעת את המדינה לגזרים מאז מרס 2011. "סוריה היא המרכז של אלימות, של עקירה בכפייה", אמר ז'אן אגלנד, מזכיר המועצה הנורבגית לפליטים, לכתבים בז'נבה. הוא אמר שהנתונים הם החמורים ביותר מאז טבח העם ברואנדה ובבוסניה בשנות התשעים של המאה הקודמת, אז זינקו המספרים ל-28 מיליון עקורים, והוסיף כי רבים מהעקורים נאבקים לשרוד את המשברים שפרצו לפני כמה עשורים ועדיין זקוקים ל"פיתרונות ברי קיימא".

 

מצעד העקורים

הדו"ח על מספר העקורים בעולם חובר על ידי "המרכז לפיקוח אחר עקירה" שמושבו בז'נבה, והוא מקיף רק 58 מדינות. על פי נתוני הדו"ח, 63 אחוזים מהאנשים שנעקרו בתוך מדינותיהם ונאבקים על חייהם מתגוררים בחמש מדינות: סוריה (6.5 מיליון), קולומביה (5.7 מיליון), ניגריה (3.3 מיליון), הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (2.9 מיליון) וסודן (2.4 מיליון).

 

הראט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הראט(צילום: AFP)

הראט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הראט(צילום: AFP)

דו"ח קשה. מזכיר המועצה הנורבגית לפליטים ז'אן אגלנד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דו"ח קשה. מזכיר המועצה הנורבגית לפליטים ז'אן אגלנד(צילום: AFP)

הראט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הראט(צילום: AFP)

"מדובר באנשים שנמצאים במשבר מוחלט", אמר אנגלנד, לשעבר ראש ארגון הסיוע ההומניטרי של האו"ם בשנים 2003-2006. "הם האנשים הכי פגיעים של המין האנושי".

 

נציב האו"ם לפליטים אנטוניו גוטרס אמר כי העלייה המדאיגה במספר העקורים בעולם מראה ש"מה שאנחנו חוזים בעולם של היום הוא הכפלת הסכסוכים, ובאותה עת נראה שהסכסוכים הישנים מעולם לא מתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בלי בית. ילדה עקורה באפגניסטן
צילום: AFP
מומלצים