שתף קטע נבחר

לא משחקים באש: כך השכן לא יתבע אתכם

לפני שהילדים ייצאו ללילה ללא שינה לצד המדורה, על ועדי הבתים לוודא שהם לא מדליקים אותה בשטח הבית המשותף או במגרש המיועד לבנייה. כללים שחשוב לדעת לפני שצולים תפוח אדמה וזורקים עוד קרשים למדורה

ל"ג בעומר הגיע ואיתו מנהג הדלקת המדורות: ילדי השכונה מתחרים ביניהם על גודל המדורה ומחפשים כל חלקה פנויה לבניית המדורה. מלבד האווירה החגיגית, חשוב לדעת כיצד לשמור על כללי הזהירות ולהישמר מחשיפה לתביעות משפטיות, נזק לחיים ולרכוש ולהתרכז בהנאה.

 

טורים נוספים במדור "שכנים שכנים"

עצמאות שמח? כשהמנגלים הופכים למטרד

העירייה לא אוכפת חוקי חניה ליד הבית?

העץ של השכן מפריע לכם? יש מה לעשות

 

מנהג הדלקת המדורה גורם כאב ראש לגורמים רבים - החל ממנהלי אתרי הבנייה, שעושים ככל הניתן כדי למנוע "השאלת" עצים; דרך מנהלי המרכולים שמשתדלים לנעול את עגלות הקניות, אשר יעודן המקורי אינו הובלת עצים; וכמובן - בעלי השטח בו מתקיים האירוע, שלהם האחריות בנזיקין כלפי החוגגים. אחריות לא קטנה מוטלת גם על הרשות המקומית ואפילו על השכנים בבית המשותף.

 

מאחר שמדובר בפעולה מסוכנת, חצר הבית המשותף אינה מהווה את המקום האידיאלי להדלקת המדורה, הן בשל הקרבה לבניין המגורים והן בשל הלכלוך והמטרד שזה יוצר. טענה של שכן המבקש להדליק מדורה בחצר הבית המשותף, לפיה מדובר בשימוש סביר ברכוש המשותף, לא תתקבל - להבדיל מבניית סוכה לדוגמא.

 

לאור זאת, פעילות הדלקת המדורה מתקיימת בדרך כלל בשטחים פתוחים. בית המשפט דן לא אחת בתביעות נזיקין עקב אירועי ל"ג בעומר אשר הסתיימו בכי רע. בתביעה שהוגשה לבית המשפט עקב פציעתו הקשה של נער שנתקל באבן ונפל למדורה, נתבעה העירייה על אחריותה לאירוע.

 

אסור להדליק מדורה בשטח הבניין

בית המשפט קבע כי מאחר שמדובר בפעילות ידועה במועד זה של השנה שיש בה סכנה, על העירייה כרשות מקומית מוטלת החובה לפקח על תופעות מסוג זה. מאחר שבשטחה מתקיים האירוע, עליה לצמצם תופעה זו לשטחים המיועדים לכך מראש - שרק בהם ניתן להתיר הדלקת מדורות, כך שבני נוער לא ידליקו מדורות בכל מקום שבו יחפצו.

 

עוד קבע בית המשפט כי על העירייה - הן כבעלים ומחזיק השטח והן כרשות מקומית - לפעול למניעת הסכנה הטמונה בכך, ולפקח על אירועי ל"ג בעומר. פיקוח זה אינו מצריך אמצעים רבים אלא התארגנות נכונה, כגון תיחום השטח וניקויו מכל מכשול, כמו אבנים, קוצים ועשבים - וכמובן למקמו במרחק סביר ממבנים.

 

קביעתו של בית המשפט נכונה גם לשטחים פתוחים השייכים לבעלים פרטיים - ולא רק לעירייה. כך למשל, אדם פרטי שרכש מגרש ובכוונתו לבנות עליו - מומלץ שיגדר את המגרש ואף יעמיד שומר כדי למנוע כניסת בני נוער בערב ל"ג בעומר - אם הוא מעוניין שלא להיות חשוף לתביעות ולאי נעימויות בעקבות המדורות.

 

מוטב לדיירים בבית המשותף ולוועדי הבתים לבדוק היטב את שטחי המגרש ולוודא כי ילדי השכונה אינם מתכננים להדליק מדורה בשטח הבניין. הדלקת מדורה מהווה מטרד, ומעבר לסכנה של פגיעה בגוף אף יכולה להשחית רכוש. לפיכך, מדליקי המדורה חשופים לתביעה בנזיקין ככל שהמדורה גרמה לפגיעה. מומלץ לבדוק היטב את מקום הדלקת המדורה, להתייעץ עם הרשות המקומית לגבי האתר המתאים ביותר והכי חשוב - להפעיל שיקול דעת בכל זמן נתון.

 

הכותב משמש כשותף בכיר במשרד עורכי דין מילר ושות' . הכתבה אינה תחליף לייעוץ משפטי אלא כללית בלבד. בכל הליך משפטי או אחר מומלץ לפנות לעו"ד להתייעצות ולהמשך הטיפול

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים