שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מכשירי שמיעה: איך להתאים נכון?

  רבים מהמשתמשים במכשירי שמיעה אינם מרוצים בשימוש הראשון. העניין הוא, שלמרות שמכשירי השמיעה מתוחכמים ואיכותיים, האקוסטיקה של האוזן החיצונית, המשתנה מאדם לאדם, היא שבסוף תיקבע איך לכוון את המכשיר

  מכשירי השמיעה של היום כוללים בתוכם פונקציות מרובות ברמת תחכום גבוהה. התאמת מכשירי שמיעה דיגיטליים לצרכי הלקוחות נראית לכאורה פשוטה מאוד, שכן מה יותר פשוט מאשר להזין את תוצאות בדיקת השמיעה למחשב, להגדיר את הצרכים השמיעתיים של המטופל ולהפעיל התכונות על פי צרכיו?

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  למרות זאת, רבים מהמשתמשים במכשירי שמיעה אינם מדווחים על שביעות רצון מיידית עם הרכבת המכשיר, אלא דווקא חולקים תלונות והשגות, שלא תמיד ברור מה מקורן.

   

  בהתאם לאותן התלונות, קלינאי התקשורת משנה ערכים שונים בתכנות מכשירי השמיעה ומשתדל להגיע לתוצאות שיגרמו ללקוחות ליהנות מהמכשיר החדשני שזה עתה רכשו. לא פעם על הקלינאי לפגוש את המטופל אין ספור פעמים על מנת להגיע למצב, שעונה על צרכיו של המטופל.

   

  עוד על שמיעה

  מכשירי שמיעה: מה העלות ואיך לקבל מהקופה

  מחקר: שמיעה באוזניות עלולה לגרום לחירשות

  נתונים קשים: אחד מכל 10 ישראלים - כבד שמיעה

   

  התשובה טמונה באקוסטיקה

  הסיבה לכך שמכשירי השמיעה אינם תמיד מתאימים בהרכבה ראשונה, משוכללים וחדישים ככל שיהיו, טמונה באקוסטיקה של האוזן החיצונית, השונה מאדם לאדם.

   

  הנוסחאות הנכללות בתוכנות של מכשירי השמיעה מתייחסות לממוצעים של האוכלוסיות השונות, אך מרבית המטופלים אינם בהכרח שייכים לממוצע זה. האפרכסת, תעלת האוזן החיצונית ומצב התופית יכתיבו במידה משמעותית מאוד מה תהיינה תוצאות ההגברה באוזנו הספציפית של המטופל האחד, ונתונים אלו אי אפשר לקבוע דרך תכנות מכשירי השמיעה כל עוד לא תבדקו איזו הגברה מתקבלת בתעלת האוזן האישית שלכם.

   

  REM: מדידות תוך אוזניות

  ציוד REM (Real Ear Measurements) נמצא בשימוש כבר מימי מכשירי השמיעה האנלוגיים, אך בעידן מכשירי השמיעה הדיגיטליים הציוד עבר שינוי מהותי בתכונותיו וביכולותיו.

   

  מכיוון שהאוריינטציה של מכשירי שמיעה דיגיטליים היא להגביר את עוצמת הדיבור בכל מצב נתון, גם מכשור REM הותאם לצורך זה. במדידה מהירה ופשוטה יחסית ניתן לראות את ההגברה ספקטראלית של אותות הדיבור בכל תדר ותדר.

   

  המדידה מאפשרת לראות באיזו מידה נוסחאות ההגברה המוזנות במכשירי השמיעה ממלאות את צרכי הלקוח לשמוע דיבור במצבי שמיעה מגוונים. תוך כדי המדידה ניתן להתאים את הפרמטרים של המכשירים בצורה מדויקת ביותר עד להשגת התוצאות הרצויות.

   

  מדידות תוך אוזניות מהוות היום חלק בלתי נפרד מפרוצדורת כיוון מכשירי השמיעה בעולם הרחב, כאשר המכונים המתקדמים בארץ דואגים לצייד את כל הסניפים שלהם במכשור חדיש לצורך ביצוע מדידות תוך אוזניות.

   

  ציוד ה- REM מאפשר גם להדגים למשפחת המטופל את המשמעות השמיעתית של ליקוי השמיעה של בן/בת המשפחה ואיך מכשיר השמיעה יכול לעזור. פעולה זאת חשובה בכל הגילאים, אך כמובן קריטית ביותר בטיפול בילדים.

   

  הורים רבים לא מודעים מה משמעות ליקוי קל בשמיעה ואיך הדבר משפיע על התקשורת של ילדם, על היכולות האקדמיות והחברתיות שלו ועל המאמץ שילדם צריך להשקיע כדי להישאר מחובר כל העת לסביבתו. הבנה של כל אלו יעזרו להם להשלים ביתר קלות עם הצורך בהרכבת מכשירי השמיעה בהקדם האפשרי.

   

  תהליך התאמת מכשיר ורכישתו

  על מנת להתאים מכשיר באופן ספציפי עליכם לתאם תור מראש ולא יאוחר מאשר 3 חודשים לאחר ביצוע בדיקת שמיעה אחרונה. אם בידכם תוצאות של בדיקות שמיעה קודמות הביאו אותם לפגישה עם הקלינאית.

   

  אם הנכם משתמשים במשקפי קריאה חשוב לא לשכוח להביאם לכל פגישה.

   

  לאחר בחירת סוג המכשיר תילקחנה מידות מהאוזן בעזרת סיליקון לצורך בניית המכשיר או האוזניה בהתאם לצורת האוזן. לאחר פרק זמן קצר תפגשו שנית עם קלינאית התקשורת לצורך קבלת המכשיר והדרכה מפורטת לגבי תפעולו ותפקודו.

   

  מיום רכישת המכשיר עומדת לזכותכם תקופת ניסיון של חודש ימים. במידה ותחליטו להחזיר את מכשיר השמיעה יוחזר לכם כספכם בהתאם למוסכם בינכם ולבין המכון אשר סיפק לכם את המכשיר. כמובן אם ברצונכם להתנסות במכשיר בעל טכנולוגיה שונה או תכונות שונות, תוכלו להמשיך ולנסות עד לשביעות רצונכם.

   

  במידה ורכשתם מכשיר/י שמיעה הינכם זכאים על פי חוק הבריאות להחזר כספי מסויים מטעם קופת החולים בה אתם מבוטחים. החזר נוסף על ההחזר הבסיסי משולם ע"י הביטוחים המשלמים (שב"ן) של הקופות.

    

  הכותבת היא קלינאית תקשורת ומנכ"ל רשת הדים    פורסם לראשונה 18/05/2014 23:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterskock
  להתאים מכשירי שמעה באופן אישי
  צילום: shutterskock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים