שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכנסת אישרה: מיטות שיזוף - רק לבני 18 ומעלה

  ועדת הבריאות של הכנסת החליטה לאסור את השימוש במכוני שיזוף לבני 18 ומטה ולחייב את מכוני השיזוף להזהיר את הלקוחות מפני סכנות השיזוף המלאכותי. "אפילו חשיפה חד פעמית למתקן שיזוף מעלה את הסיכון ב-15% עד 75% לחלות בסרטן העור", מסבירים את ההחלטה במשרד הבריאות

  תקנות מחמירות למכוני השיזוף: ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') פה אחד תקנות שהגיש משרד הבריאות, לפיהן ייאסר על צעירים מתחת לגיל 18 להשתמש במתקני שיזוף. בנוסף הוחלט כי מכוני השיזוף יחוייבו בהצבת שלט אזהרה, חלוקת עלון הסבר ללקוח, שימוש במגן עיניים שטוף ומחוטא ועמידה בדרישות התקן הישראלי. ההחלטה באה בעקבות קביעת ארגון הבריאות העולמי לפיה ההסתברות לתחלואה בסרטן העור עולה כתוצאה משימוש במתקני שיזוף, וכשברקע הביקורת שמתח מבקר המדינה על משרד הבריאות בנוגע לחוסר פיקוח על הפעלת מיטות שיזוף. התקנות ייכנסו לתוקף בעוד 90 יום.

   

  עוד על הסכנות שבמיטת השיזוף:

  "מסוכן כמו השמש": מש' הבריאות נגד מיטות שיזוף

  מיטות השיזוף - מסרטנות כמו סיגריות ואסבסט

  מה הסיכון לסרטן בשימוש במיטות שיזוף?

   

  בעלון ההסבר שיחולק ללקוחות מכוני השיזוף יצויין, בין היתר, שמשרד הבריאות מזהיר כי שיזוף מסכן את המשתזף, השימוש במתקן שיזוף אסור לצעירים בני פחות מ-18, מסוכן ביותר לעיניים וכי מומלץ לקבוצות סיכון כמו נשים בהריון, אנשים בעלי ריבוי שומות והיסטוריה אישית או משפחתית של סרטן עור להתייעץ עם רופא טרם השימוש. הועדה גם המליצה למי שאינו נמנה על קבוצות הסיכון להיוועץ ברופא לפני השימוש במכון שיזוף.

   

  ד"ר דקלה דהן, עוזרת ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמרה בועדה כי "הקרינה במיטות השיזוף זהה לקרינת השמש ועלולה לגרום לאותם הנזקים. אפילו חשיפה חד פעמית למתקן שיזוף מעלה את הסיכון ב-15% עד 75% לחלות בסרטן עור מסוג מלנומה. הסיכוי לחלות בסרטן עור קשקשי (SCC) עולה פי 2.25 עם חשיפה למיטת שיזוף".

   

  דוברת האגודה למלחמה בסרטן, עדנה פלג, ציינה כי ארגון הבריאות העולמי המליץ לתייג את מיטות השיזוף באותה קטגוריה כמו מתקני האסבסט, כלומר כמסרטן ודאי. 

   

  מנגד, טען ליאור וולפסטן, יבואן מכונות שיזוף כי "במכונות השיזוף העוצמה היא קבועה, לעומת השמש.

  הסיכון פוחת באופן ניכר אם נחשפים בצורה מבוקרת".

   

  ד"ר ניר נתנזון, מומחה לרפואת עור שנכח גם הוא בוועדה, אמר: "מי שנחשף למכוני שיזוף לא מפסיק להיחשף לשמש במקביל ולהשתזף בחוף הים, וזו עיקר הבעיה. חוקרים בארצות הברית מצאו כי בשנים האחרונות מזנק שיעור התחלואה במלנומה בקרב ילדים בהיקף של 2% בשנה".

      

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  מיטת שיזוף. חשיפה חד פעמית מעלה הסיכון לסרטן ב-15% עד 75%
  צילום: שאול גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים