שתף קטע נבחר

שוחד בנמל: מיליארדר ובכיר בספורט נחקרו

עובדים בנמל אשדוד חשודים שקידמו חברות פרטיות תמורת שוחד. איש עסקים בכיר מעולם הספורט ושותפו המיליארדר עוכבו לחקירה. החשדות, בין היתר: מרמה, הפרת אמונים וסחיטה. מגעים לחתימה על הסכם עם מדינה

שוחד, מרמה, הפרת אמונים, סחיטה באיומים: אלו רק חלק מהעבירות שבהן חשודים עובדי נמל אשדוד בהווה ובעבר, שנעצרו הבוקר (יום ג') על ידי היחידה הכלכלית במשטרה. מחקירת המשטרה עלה כי גורמים בנמל יצרו מנגנון לקידום ענייניהן של חברות פרטיות המצויות בשליטת מקורבים ושמספקות לחלקם רווחים במישרין או בעקיפין, בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מאותן חברות. בסך הכול נעצרו ועוכבו לחקירה בפרשה 15 בני אדם, בהם איש עסקים בכיר מאוד מעולם הספורט. גם שותפו המיליארדר עוכב לחקירה.

 

הבכיר מעולם הספורט נחקר באזהרה, לאחר ששוטרים הגיעו הבוקר אל ביתו. עצורים אחרים, בהם בכירים מאוד בנמל, חשודים שהפעילו לחצים סמויים וגלויים על חברות אחרות שביקשו לפעול בנמל או לספק שירותים בנמל, על מנת להבטיח כי ישכרו את שירותי החברות הפרטיות שאת ענייניהן ביקשו אנשי הנמל החשודים לקדם. הם עשו זאת גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל - למעשה פגיעה בקופה הציבורית, בכיס של כולנו.

 

המשטרה זכתה לשיתוף פעולה מאחד המעורבים ונמצאת במגעים לחתימה על הסכם עד מדינה. ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות, התייחס לכך במרומז בדבריו בכנס לשכת עורכי הדין באילת: "במהלך השנה זיהינו פעילות של הלבנת הון והעברות כספיות חריגות הקשורות לנמל אשדוד. להערכתנו יש גם מקרי שוחד בנמל. אנחנו על קרקע די מוצקה, יש לנו די ראיות לביצוע המעצרים. היו גם העברות כספיות למדינות אחרות".

 

אחד העצורים, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
אחד העצורים, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

כבר לפני שנה התקבל מידע במשטרה על מעשים לא-כשרים במסגרת הסכמי עבודה בין חברות פרטיות המספקות שירותים לנמל אשדוד, וקשורות באופן ישיר ועקיף לעובדים בכירים בנמל. החוקרים החלו במעקב סמוי שכלל בין היתר החדרת סוכנים לתוך הנמל ותיעוד עבירות שבוצעו לכאורה.

 

בנוסף לכך, אנשי רשות המסים שעבדו בשיתוף פעולה עם היחידה הכלכלית הביאו דו"חות של אותן חברות שפעלו בנמל אשדוד וכך יכלו החוקרים לאמוד את ההיקף הכספי של המעשים הלא-כשרים לכאורה. היקף העבודות גרם אף ליריבות בין בכירים בנמל, וכל אחד ביקש לקדם העסקת חברות הקשורות אליו. הבוקר הגיעו חוקרי יחידת להב 433 למשרדים בנמל אשדוד והחרימו מסמכים. העובדים בבניין התבקשו לצאת מהמקום עד לסיום הפעילות.

החרמת כלי רכב ליד בית אחד הבכירים שנעצרו, הבוקר (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
החרמת כלי רכב ליד בית אחד הבכירים שנעצרו, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

נמל אשדוד, הבוקר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
נמל אשדוד, הבוקר(צילום: אבי רוקח)

ראש אגף החקירות יצחקי, לצד ראש לשכת עורכי הדין ברזילי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש אגף החקירות יצחקי, לצד ראש לשכת עורכי הדין ברזילי(צילום: מוטי קמחי)

העצורים חשודים בביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, סחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה, זיקה פרטית של עובד ציבור ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. כמה מהם יובאו להארכת מעצר היום בשעות הצהריים בבית משפט השלום בפתח תקווה.

 

עו"ד בני כץ, פרקליטו של אחד העובדים הבכירים שנעצרו, מסר בתגובה כי "המעצר היכה את מרשי בהפתעה, שכן הוא היה הראשון להתריע בפני המשטרה על חדירת גורמי הון-שלטון לנמל, בין היתר באמצעות ביצוע הפרטה פראית, קידום משרות פוליטיות ועוד. בפני המשטרה מונחות ראיות שהועברו לה על ידינו לפני כשנה המפרטות את העבירות. אין לי ספק שהחקירה תתבצע ביעילות ואנו מברכים על כך".

 

עו"ד לוליק אסל, המייצג את בכיר החשודים בפרשה, הגיב: "הלקוח שלי נכנס לחקירה זו כשרק שמו הטוב בידו. הוא סמוך ובטוח כי המשטרה תפעל בנחישות לחקר האמת וכי שמו הטוב יישאר בידו גם לאחר התפוגגות הפרשה".

 

גם ועד עובדי נמל אשדוד הגיב לגל המעצרים: "עובדי נמל אשדוד שמעו הבוקר בתדהמה את הודעת המשטרה. הציבור בישראל נחשף בשנים האחרונות למסע רדיפה והסתה אישי, שמתנהל נגד עובדי הנמל, על רקע הכוונה להקים נמלים חדשים, בלתי נחוצים ושיהיו בכיה לדורות. עובדי הנמל בוטחים במשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ומצפים שהעובדים שנעצרו ישוחררו במהרה וישובו לעבודתם, נקיים מכל אשמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
נמל אשדוד
צילום: אבי רוקח
צילום: עידו ארז
עו"ד בני כץ
צילום: עידו ארז
מומלצים