שתף קטע נבחר

גליל: התפרצות חיידק בשל חלב לא מפוסטר

30 אנשים אובחנו במרכז רפואי גליל בנהריה כלוקים בחיידק ברוצילוזיס, שמקורו בגבינות מחלב לא מפוסטר, ודיווח הועבר למשרד הבריאות. התפרצות חריגה דומה נרשמה בשבועיים האחרונים גם בירושלים

התפרצות חריגה של חיידק הברוצילוזיס בגליל המערבי: במהלך השבועיים האחרונים הובאו לבית החולים בנהריה כ-30 אנשים, מחציתם ילדים, שלקו בברוצילוזיס – חיידק שמקורו בגבינה מחלב לא מפוסטר. דיווח על המקרים נמסר למשרד הבריאות.

 

החיידק גורם למחלה המוכרת בשם "קדחת מלטה", ומופיע כאמור בעקבות אכילת מוצרי מזון שמקורם בחלב לא מפוסטר. החיידק מופיע בדרך כלל במגזר הלא יהודי בגליל, בוואדי ערה ובנגב.

 

 

התפרצות החיידק גם בירושלים:

 

מנהל השירות למחלות זיהומיות בילדים במרכז הרפואי לגליל, ד"ר דני גליקמן, אמר כי החולים שהגיעו בשבועיים האחרונים הם תושבי הכפרים הדרוזים ירכא וג'וליס, מחיצתם ילדים שצרכו גבינות לא מפוסטרות. רבים מבין הבאים היו קרובי משפחה - אב ובתו, וכן בני דודים, שאכלו ככל הנראה גבינות מאותו מקור.

 

"הסימנים למחלה הם בדרך כלל כאבי פרקים ועצמות, המלווים לעתים בחום גבוה. לא מדובר במחלה מדבקת ומטפלים בה בעיקר באנטיביוטיקה", אמר.

 

החולים שהובאו לבית החולים אושפזו במחלקות פנימיות ומחלקות ילדים. רק במקרה אחד של ילדה בת חמש היה צורך באשפוז במחלקה לטיפול נמרץ עד לייצוב מצבה.

 

בבית החולים ציינו כי ייתכן והגל הנוכחי יימשך, שכן תקופת הדגירה של המחלה יכולה לארוך שבועות ולעתים אף חודשים עד להתפרצות המחלה. במרכז הרפואי ציינו כי בכל מהלך שנת 2013 טופלו במקום רק עשרה חולים שסבלו מהמחלה. מתחקור החולים זיהו הרופאים שלושה מקורות אפשריים להפצת החיידק.

 

לפני כשבוע וחצי דווח גם בירושלים על התפרצות החיידק, לאחר שנדבקו בו 14 אנשים לאחר אכילת גבינות לא מפוסטרות שמקורן ברשות הפלסטינית.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מקור החיידק בחלב לא מפוסטר
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים