שתף קטע נבחר

אחרי 38 שנה: מלך ספרד מעביר הכתר לבנו

חואן קרלוס היה מהמנהיגים האהובים בעולם וסייע לבנות דמוקרטיה בספרד, אך בשנים האחרונות נפגע מעמדו עקב מסעות ציד הפילים הראוותניים שלו

מלך ספרד, חואן קרלוס, החליט לוותר על הכתר ולהעבירו לבנו, הנסיך פליפה. כך הודיע לפני הצהריים (יום א') ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, שלא הסביר את החלטתו של המלך. בהמשך אמר מקור בבית המלוכה כי המלך פורש מסיבות פוליטיות ולא מסיבות בריאותיות, וכי הוא החליט לפרוש כבר בינואר השנה - אבל בחר לחכות עד לאחר הבחירות לפרלמנט האירופי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

שעה קלה אחרי ההודעה על העברת הכתר, שלא ברור מה המועד המדויק שבו תיעשה, נאם המלך חואן קרלוס ואמר כי החליט לפנות את הדרך לדור חדש. הוא אמר כי הנסיך פליפה בן ה-46 מוכן לקבל את התפקיד, וכי העברת הכתר "תפתח עידן חדש של תקווה שישלב בין הניסיון שרכש לבין התנופה שמביא עמו דור חדש". כעת תצטרך הממשלה לנסח חוק שיקבע את האופן שבו יועבר הכתר, ואז ניתן יהיה לבצע את המהלך.

 

החלטת המלך הספרדי באה על רקע כרסום עקבי במעמדו בקרב הציבור בספרד. בסקרים שנערכו בשנים האחרונות אמנם הביעו הספרדים תמיכה בהמשך קיומו של בית המלוכה, הסמלי בעיקרו, אולם הביעו אי שביעות רצון מתפקודו של המלך חואן קרלוס, שהלך ונתפש כיותר ויותר מנותק מהעם.

התמונה עם הפיל הסובל שעוררה זעם ()
התמונה עם הפיל הסובל שעוררה זעם

עבר סדרה של ניתוחים בגב ובברך (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
עבר סדרה של ניתוחים בגב ובברך(צילום: Gettyimages)

הנסיך פליפה ורעייתו הנסיכה לטיציה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנסיך פליפה ורעייתו הנסיכה לטיציה(צילום: רויטרס)

סקר שפורסם בינואר השנה בספרד העלה שכשני שלישים מהספרדים מעוניינים שהמלך חואן קרלוס יפרוש ויעביר את השרביט לבנו. חואן קרלוס מכהן כמלך ספרד כבר 38 שנה, ובמשך שנים הוא נחשב לאחד מהמנהיגים האהובים ביותר בעולם, בין היתר הודות לכך שסייע לבנות את הדמוקרטיה בספרד לאחר מותו של הדיקטטור פרנקו בתחילת שנות ה-70.

 

הפופולריות של חואן קרלוס ספגה מכה קשה כבר לפני שנתיים: המלך נפל ושבר את הירך במהלך מסע ציד פילים בבוצואנה. המסע מומן בכספי ציבור וקיומו נותר חשאי, עד שהמלך נפצע. בשנים האחרונות אושפז המלך שוב ושוב כדי לעבור סדרת ניתוחים בגב ובירך, אולם בערב חג המולד האחרון הוא שב והדגיש כי הוא אינו שוקל לפרוש.

המלך הבא. הנסיך פליפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המלך הבא. הנסיך פליפה(צילום: רויטרס)

סייע עם סיום הדמוקרטיה מחד, יצא למסעות ציד ראוותניים מאידך. המלך הפורש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סייע עם סיום הדמוקרטיה מחד, יצא למסעות ציד ראוותניים מאידך. המלך הפורש(צילום: רויטרס)
 

יציאתו של המלך למסע הציד בבוצואנה לפני שנתיים, בשעה שספרד מצאה עצמה על סף מיתון ושיעור האבטלה בה עמד על כ-23%, עוררה

ביקורת מצד מחוקקים. "אי אפשר לומר ששנתו של ראש המדינה נודדת בשל האלפים הרבים של צעירים שאינם מועסקים", אמר אז למשל קאיו לארה ממפלגת השמאל המאוחד.

 

לא הייתה זו הפעם הראשונה שהחיבה של המלך חואן קרלוס למסעות ציד עוררה דאגה. באוקטובר 2006 פתח מושל מחוז ברוסיה בחקירה בעקבות דיווחים כי מלך ספרד ירה בדוב במהלך חופשה ליד מוסקבה והרג אותו. המושל קיבל על כך מכתב מסגן המנהל לענייני ציד במחוז, וזה טען כי הדוב - שכונה מיטרופן - הואכל בדבש מעורב בוודקה לפני ששוחרר ליד האתר שבו עמד המלך לצוד.

 

מעמדו של המלך חואן קרלוס נפגע גם בעקבות פרשות שחיתות שאפפו את בית המלוכה בשנים האחרונות. בתו הנסיכה כריסטינה ובעלה נמצאים תחת חקירה בפרשת שחיתות גדולה.

 

חואן קרלוס מצטרף בהחלטתו היום לשני בתי מלוכה נוספים באירופה שבהם עבר לאחרונה הכתר אף שהמלך או המלכה לא מתו. בשנה שעברה העבירה מלכת הולנד ביאטריקס את הכתר לבנה הנסיך וילם-אלכסנדר. בקיץ שעבר היה זה מלך בלגיה, אלברט השני, שהעביר את הכתר לבנו פיליפ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מלך ספרד חואן קרלוס
צילום: רויטרס
מומלצים