שתף קטע נבחר

הקבלנים מזהירים מצמצום של 8,000 דירות

התאחדות בוני הארץ טוענת במכתב לשר האוצר, יאיר לפיד, כי מאז פרסום תוכנית הטבת המע"מ 0% לרוכשי דירות חדשות - "שוק הדיור עומד מלכת". להערכת הקבלנים, תקופת ההמתנה עד לסיום החקיקה תגרום להם לצמצם את התחלות הבנייה ב-20%. הפתרון: להחיל את החוק רטרואקטיבית

התאחדות בוני הארץ קוראת לממשלה לגלות ערנות לקיפאון השורר בענף הנדל"ן מאז פרסום תוכנית הטבת המע"מ לרוכשי דירה ראשונה. במכתב שהעבירה אתמול (א') ההתאחדות לשר האוצר, יאיר לפיד, נטען כי "מאז החלטת קבינט הדיור שוק הנדל"ן עומד מלכת". כדי לצנן את השוק, מציעים הקבלנים להחיל את הטבת מע"מ בשיעור 0% מיום החלטת הממשלה לקדם את החוק.

 

לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, אמר כי "הנתונים של השנים האחרונות מלמדים כי מדי שנה יש כ-42 אלף יחידות דיור בהתחלות בניה. הובא לידיעתנו שקבלנים רבים, אשר רכשו קרקעות ועמדו לפני הוצאת היתר בניה, או שכבר הוציאו היתר בניה, החליטו להמתין עם הוצאת ההיתר או התחלת הבניה עד שתושלם הרגולציה האמורה. על-פי הערכותנו, תקופת ביניים ארוכה תביא לירידה משמעותית בהתחלות בניה של כ-20%, קרי - ירידה של כ-8,000 יחידות דיור". 

 

שוק הבנייה בהמתנה 

באמצע חודש מרס הכריז שר האוצר על תוכנית מע"מ בשיעור 0%, לפיו זכאים שירכשו דירה עד מחיר מקסימום של 1.6 מיליון שקל ייהנו מפטור בתשלום מע"מ, העומד על 18% ממחיר העסקה. התוכנית אושרה זמן קצר לאחר מכן בקבינט הדיור.

 

במקביל אישר קבינט הדיור תוכנית נוספת להוזלת מחירי הדיור, המכונה "מחיר מטרה". תוכנית זאת תכליתה הוא שיווק מאסיבי של אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש בישראל, כאשר הקבלן שיזכה במכרזי השיווק יתחייב למחיר סופי הנמוך ב-20% ממחיר השוק למרבית הדירות בפרויקט.

 

משרד השיכון, שיזם את התוכנית, טען כי כמו "מגדל קלפים" - מחירי מחירי הדירות יירדו בכל הארץ  - בשוק הדירות החדשות והמשומשות כאחד.

 

מאז החלטת הממשלה, לפני יותר מחודשיים, נכנס שוק הנדל"ן לתקופת ציפייה והמתנה, לקראת כניסתן לתוקף של שתי התוכניות. לפי נתוני הלמ"ס, בחודש אפריל נחתכו כמות העסקאות לרכישת דירה מקבלן ב-19% לעומת חודש פברואר.

 

הנפגעים העיקריים הם אלו שצריכים למכור דירות כדבר שבשגרה, כלומר הקבלנים, שמדווחים חדשות לבקרים על קיפאון כמעט מוחלט בענף.

 

הקיפאון בשוק עלול להביא לתוצאות חמורות, וגם בממשלה מתחילים להיות מודאגים. שר השיכון, אורי אריאל, הצהיר כי תוכנית מחיר מטרה תיכנס לתוקף עד תום מושב הכנסת הנוכחי, כלומר לכל היותר עד תחילת אוגוסט. הצהרות ברוח דומה שוחררו גם מכיוון האוצר בדבר התוכנית למע"מ בשיעור 0%.

 

אבל הקבלנים לא ממש מאמינים להצהרות של חברי הממשלה. הקבלנים חוששים, כי תקופת הביניים - מיום הכרזת קבינט הדיור על החקיקה הצפויה ועד שיקבלו התוכניות תוקף, תתפרס על-פני מספר חודשים לא מועט. החשש נובע בין היתר מהקשיים שיעמדו בפני המחוקקים בדרכם לאשר את התוכניות, עקב הביקורת נגדם מצד פלחי אוכלוסיה שיזכו להטבה מופחתת - כמו למשל אזרחים שלא שירתו בצבא או קבוצות הרכישה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים