שתף קטע נבחר

יוצאי צבא יזכו להעדפה במע"מ 0% על דירות

משרד האוצר פרסם את הקריטריונים לזכאות להטבת מע"מ 0% על רכישת דירה ראשונה. בעקבות סירוב היועמ"ש לאשר את ההטבה עם קריטריון המחייב שירות צבאי-לאומי, הושגה פשרה לפיה מי ששירת בצבא יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששווייה עד 1.6 מיליון שקלים; זאת בעוד שמי שלא שירת יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששוויה עד 600 אלף שקל בלבד

משרד האוצר פרסם הערב (א') את הקריטריונים לזכאות להטבת מע"מ 0% על רכישת דירה ראשונה. בעקבות סירובו של היועץ המשפטי לממשלה לאשר את ההטבה עם קריטריון המחייב שירות צבאי-לאומי, הושגה פשרה לפיה מי ששירת בצבא יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששווייה עד 1.6 מיליון שקלים; זאת בעוד שמי שלא שירת יהיה זכאי להטבה בגין רכישת דירה ששוויה עד 600 אלף שקל בלבד.

 

 

פשרה זו תאפשר לממשלה להעביר את ההחלטה ללא התנגדות משפטית, על רקע פגיעה בעיקרון השוויון. זאת כאשר למעשה, היא מעניקה את ההטבה רק לאזרחים ששירתו שירות צבאי או לאומי.

 

על פי הקריטריונים לזכאות שפורסמו היום להערות הציבור, הזכאים להטבה הם: זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, שלהם ילד אחד לפחות; הורה במשפחה חד הורית שלו ילד אחד לפחות בחזקתו; זוגות ללא ילדים שאחד מבני הזוג בן למעלה מ-35; רווקים מעל גיל 35; וזכאים לקצבת נכות כללית או בעלי דרגת נכות של לפחות 75% המקבלים קצבת נפגעי עבודה או קצבה לפי חוק הנכים.

 

על שני בני הזוג יהיה לרכוש את מלוא הזכויות בדירה ולהוכיח כי מעולם לא הייתה בבעלותם דירה, ושמעולם לא ביצעו עסקה לרכישת דירה שבוטלה.

 

שר השיכון: להעלות ההטבה ללא משרתים ל-950 אלף

העומדים בקריטריונים יהיו זכאים לרכוש דירה במע"מ של 0%, כל עוד שווי הדירה אינו עולה על המחיר המקסימלי שקבעה המדינה באזור שבו נרכשה הדירה. המחירים המקסימליים באזורים שונים בארץ ייקבעו על ידי השמאי הממשלתי במשרד המשפטים.

 

הרף הארצי המקסימלי, כאמור, נקבע על רמה של 1.6 מיליון שקלים לזכאים ששירתו שירות צבאי או לאומי, ו-600 אלף שקל לזכאים שלא שירתו כלל. בימים הקרובים יפיץ משרד האוצר את תזכיר החוק המלא להערות הציבור.

 

בתגובה לפרסום הקריטריונים מסר שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, כי שוחח עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, והבהיר לו שאין בשוק דירות חדשות במחירים של כ-600 אלף שקל כולל מע״מ.

 

 אריאל אמר כי יש אכן מקום לתת הטבה גדולה יותר למשרתים בשירות הצבאי הלאומי והאזרחי. הוא בירך על כך שהתקבלה עמדתו, לפיה שאין להדיר ציבורים מתוכנית מע״מ 0. הוא הוסיף, כי מתוך הכרת שוק הדירות וצרכי הציבורים השונים יש להעמיד את מחיר הדירה בהטבת מע״מ 0 עבור לא משרתים על 950 אלף שקל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
הפשרה תאפשר לממשלה להעביר את ההחלטה ללא התנגדות
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
צילום: עמית שאבי
שר האוצר, יאיר לפיד. בין הזכאים: זוגות נשואים וחד הוריים
צילום: עמית שאבי
מומלצים