שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב, EPA, ירון ברנר, מאיר אזולאי, ששון טירם, גיל יוחנן

פרסום ראשון: בן אליעזר פורש מהמירוץ לנשיאות - "עשו לי סיכול ממוקד"

בנימין בן אליעזר כתב, בהודעה שהגיעה לידי ynet, כי קיבל את ההחלטה בלב כבד מאוד. הוא כתב כי מיום שהכריז על מועמדותו החלו הכפשות נגדו והוסיף: "יש לי אמון מלא ברשויות החוק והצדק של מדינת ישראל. אני בטוח כי בסיום תהליך הבדיקה גם רשויות החוק יאמתו את הידוע לי - לא עברתי על החוק"

דרמה שלושה ימים לפני הבחירות לנשיאות: בנימין (פואד) בן אליעזר, מועמד מפלגת העבודה לנשיאות המדינה, החליט לפרוש מההתמודדות לתפקיד. בן אליעזר אמר, בהודעה שהגיעה לידי ynet: "כנראה שעשו לי סיכול ממוקד". בן-אליעזר, שנחקר באזהרה ביום שישי, הוסיף: "כמי שנלחם כל חייו, אין בכוונתי להפסיק גם הפעם עד שאביא לחקר האמת. אולי המקרה הזה יוביל לחשבון נפש ולהפסקת התרבות הקלוקלת של 'סיכולים ממוקדים' שהפכו לחלק משגרת חיינו והתנהלותנו כמדינה".

 

הדרמה במירוץ לנשיאות - כתבות אחרונות

העבודה: נגבש עמדה אחרי מיצוי החקירה

דליה איציק: תזכרו - כרגע פואד חף מפשע

החוקרים בודקים: בן אליעזר פדה בחנות change צ'ק

 

חבר הכנסת רובי ריבלין, בין המועמדים לתפקיד נשיא המדינה, מסר בעקבות הודעתו של בן אליעזר: "יש לי צער גדול על פואד וצער על האווירה הקשה שאופפת את מערכת הבחירות לנשיאות".

 

חבר הכנסת מאיר שטרית, בין המתמודדים לנשיאות: ״אני מאחל לעמיתי פואד שיוכיח במהרה את ניקיון כפיו וצדקתו. המירוץ הנוכחי לנשיאות הגיע לצערי הרב למקומות שאינם ראויים למוסד חשוב ומרכזי זה בחיי העם והמדינה. אני קורא לכל המתמודדים להתמקד בשלושת הימים שנותרו עד לבחירה בסוגיה היחידה החשובה באמת והיא - מי המועמד המתאים ביותר, בעל ניסיון החיים והרקורד שמכשירים אותו לתפקיד".

 

בן אליעזר נחקר ביום שישי במשך חמש שעות, בנוגע למימון דירתו במתחם יוקרתי ביפו. לאחר החלטתו לפרוש אמר בן אליעזר: "ביום שישי, בישורת האחרונה של התמודדות ארוכה, ארבעה ימים לפני ההצבעה בכנסת על תפקיד נשיא המדינה, אשר בכל הצניעות הייתי המועמד המוביל לו, זומנתי בהתראה של 20 דקות למשטרה כדי לבדוק את מקורות המימון של דירתי. השבתי על כל מה שנשאלתי, ואף התחייבתי לשוב ולגבות את דברי במסמכים ובהוכחות. אני שב ומדגיש את מה שאמרתי גם במשטרה וגם באמצעי התקשורת בתקופה האחרונה - כל שקל ששולם לקניית הדירה שקוף וידוע".

 

בנימין בן-אליעזר. מאמין בחפותו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בנימין בן-אליעזר. מאמין בחפותו(צילום: גיל יוחנן)

 

בן-אליעזר הוסיף כי מאז תחילת החקירה הוא התלבט מה לעשות: "ב-24 השעות האחרונות חשבתי והתלבטתי רבות מה לעשות. מחד, האם להרים ידיים בניגוד לאופי שלי, ולפרוש מההתמודדות? שכן ההתמודדות לנשיאות היא הסיבה לגל ההשמצות העכור שתוקף אותי. האם להיכנע ולתת למי שעומד מאחורי הדבר הזה את מבוקשו? ויש גם מי שיגידו שהפרישה היא הודאה באשמה, דבר שאין בכוונתי לעשות. להפך, אין לי ספק כי בזמן הקרוב האמת תצא לאור".

 

בן אליעזר סיפר על תרומתו למדינה. "בגיל 12 עליתי לבד לארץ. 30 שנים שירתתי את מדינתי כלוחם ומפקד בצה"ל ו-30 שנים כמשרת ציבור. כיהנתי שבע פעמים כשר, בין היתר כשר הביטחון וכממלא מקום ראש הממשלה ואף כיושב ראש מפלגת העבודה. לפני שמונה חודשים החלטתי להתמודד על תפקיד נשיא מדינת ישראל. עם כל הצניעות, אני המועמד בעל הניסיון הרב ביותר והמתאים ביותר, בעל העשייה המשמעותית והמגוונת ביותר למען המדינה. מרגע שהודעתי על התמודדותי לתפקיד, לא פסק מסע השמצות והכפשות אגרסיבי ומתוזמן נגדי, מסע שכל מטרתו למנוע ממני מלהתמודד ומלכהן כנשיא המדינה".

 

ביתו של בן-אליעזר (צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות") (צילום: דנה קופל,
ביתו של בן-אליעזר(צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות")

 

בן-אליעזר כתב עוד כי הוא קיבל את ההחלטה בלב כבד מאוד. "שמי הטוב מלווה אותי מיום היוולדי, ובכוונתי להמשיך ולשמור על שמי, כבודי ועל האמת. יש לי אמון מלא ברשויות החוק והצדק של מדינת ישראל, ואני בטוח כי בסיום תהליך הבדיקה גם רשויות החוק יאמתו את הידוע לי - לא עברתי על החוק, מקורות הכנסתי היו ועודם גלויים ושקופים, וגם המידע על ההלוואה שקיבלתי, המגובה במסמכים, ידוע לרשויות המדינה השונות. למרות החלטתי, אלחם על כך שייבדקו כל השאלות החשובות: כמה זמן המידע היה בידי רשויות המדינה השונות? מדוע הוחלט להתחיל בחקירה דווקא עכשיו, ימים ספורים לפני סוף ההתמודדות, כאשר אני מתגורר בדירתי כבר למעלה משנה?"

 

הוא מתח ביקורת על החקירות נגד אישי ציבור, רגע לפני שהם עומדים לבחירה. "מלבד השאלות המשפטיות, עלינו כחברה דמוקרטית ומתקדמת לנהל דיון מעמיק לגבי התנהלותנו. האם הפוליטיקה החדשה שאליה אנו משתוקקים היא הפיכתם של אישי ציבור לשק חבטות? האם ייתכן כי רשויות החוק ישמשו כלי בידם של בעלי אינטרס וישפיעו על מהלכים דמוקרטים במדינה?", כתב בן-אליעזר.

 

בן-אליעזר כתב עוד בהודעתו שהוא מאמין בחשיבותו של מוסד הנשיאות. "אדם, אשר מתוקף תפקידו מאחד ומגבש את העם, מהווה ייצוג לכל שכבות האוכלוסייה וסמל למדינתנו", הוא כתב. הוא הסביר מדוע החליט לפרוש, למרות שהחקירה רק החלה. "כפי שהובהר לי על ידי גורמים שונים, מוסד היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה

לא יקבלו החלטות בימים הקרובים. מאידך, איני רוצה שהליך הבחירה לנשיאות, שכבר זוהם עד כה יתר על המידה בהכפשות ובהשמצות, יתעכב ואף יוביל לשינוי חוקי יסוד. אני מקווה ש'הסיכול הממוקד' שאני עובר יהיה הפרשה האחרונה בהתמודדות הנוכחית לנשיאות, ואף לעתיד לבוא. אני מאחל הצלחה רבה לכל המועמדות והמועמדים".

 

בן אליעזר גם הודה ליו"ר מפלגת העבודה: "אני רוצה להודות לחברי ורעי ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, עימו התייעצתי רבות ב 24 השעות האחרונות. בוז'י התגלה בעיניי שוב כמנהיג, כאיש בעל יושר פנימי ודרך ארץ, שקול וחכם. אני מודה לחבריי מסיעת העבודה, לכל חברי הכנסת מסיעות הבית השונות, החברים, השותפים לדרך בתקופות השונות ולאזרחי ישראל על התמיכה והאהבה הרבה".

 

ח״כ איציק שמולי, מתומכי בן אליעזר: ״דיברתי עמו הבוקר ושמעתי אדם חזק אך כאוב שחש שנעשה לו עוול גדול מאוד, ממש סיכול ממוקד. גם מאמציי לשכנעו לנסות ולהוביל מהלך לדחיית הבחירות עלו בתוהו והוא אמר לי שלנגד עיניו כרגע משימה גדולה יותר: לנקות את שמו הטוב. קיבלתי את זה בצער, מדובר באיש שנתן את כל חייו למדינה ואני מאחל לו שיצליח להפריך במהרה את כל הסיפור הזה. אני מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה ייתן תשובה לגבי התזמון של הבדיקה, ארבעה ימים לפני הבחירות. הרי פואד גר בביתו כבר שנה ואפשר היה לבדוק זאת הרבה קודם ולמנוע את המבוכה מכולם. עדיין לא החלטתי למי אתן את קולי בבחירות לנשיאות, אולי בכלל צריך לא להצביע בגלל ההליך המכוער והעקום שהיה כאן בחודשים האחרונים״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים