שתף קטע נבחר

123 ק"מ של שרשרת באסקים: רוצים עצמאות

אחרי קטלוניה, מרימים הבאסקים בספרד את ראשם ודורשים היפרדות מהממשלה המרכזית. כ-100,000 תושבי החבל מחו בשרשרת אנושית

עשרות אלפי באסקים החזיקו ידיים אתמול (יום א') במטרה ליצור שרשרת אנושית של 123 קילומטרים לאורך המחוז הצפוני בספרד המבקש לקיים הצבעה על עצמאותו.

 

עוד חדשות בעולם :

טרור בשדה תעופה בפקיסטן, 26 נהרגו

המזון של העתיד? סוכריות עקרב ובורגר-צרצר

ז'אן מרי לה פן רמז: "לשלוח זמר יהודי לתנור"

 

"זה בידיים שלנו", הקבוצה שארגנה את המחאה, העריכה כי כ-100,000 בני אדם הצטרפו לשרשרת שהזכירה לרבים הפגנה דומה ב-11 בספטמבר שנה שעברה בקטלוניה, מחוז נוסף בספרד השואף להיפרדות מהמדינה.

"זה בידיים שלנו". באסקים מוחים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"זה בידיים שלנו". באסקים מוחים(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
המפגינים, שהתקשטו עם דגלים באסקיים בצבעי אדום-לבן-ירוק, הניפו את ידיהם האחוזות כשמסוקים טסו מעל טור האנשים המשתרך מהעיר דורנגו לעיר פמפלונה, המרוחקת ממנה בכ-76 מיילים (122 קילומטרים) ואינה חלק מהמחוז הבאסקי. אולם העיר היא חלק מהמחוז השכן, נאוורה, שבו התרבות והשפה השלטת היא באסקית.

 

משבר כלכלי עמוק ושערוריות הקשורות בשחיתות פוליטית הציתו חוסר שביעות רצון כלפי המוסדות המרכזיים של הדמוקרטיה הספרדית, שהוקמה בשנות ה-70 אחרי דיקטטורה ארוכת שנים.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

התמיכה בסוציאליסטים שבעבר שלטו במדינה ובמפלגת העם המרכז-ימנית צנחה משמעותית, ותנועות עצמאות החלו לקום בקטלוניה ובבאסקים. שלשום צעדו אלפים במדריד ובערים אחרות נגד המונרכיה, שעוברת גם היא שינויים במדינה בעקבות ויתור המלך על כתרו. 

 

חבל הבאסקים, שלו תרבות ושפה משלו, ביקש מאז ומתמיד היפרדות מספרד. בשנים

האחרונות מנהיגי הבאסקים ניסו לדרוש מיסוי נפרד מספרד בעוד הפגנות בדלניות הושתקו והארגון הבדלני ETA, שנחלש בשל מעצרים וירידה בתמיכה ציבורית, הכריז על סיום המאבק האלים ב-2011.

 

אולם תנועת עצמאות דמוקרטית צברה תמיכה בחודשים האחרונים והיא שואבת השראה מההפגנות ההמוניות בקטלוניה. המחוקקים הבאסקים אימצו בסוף החודש שעבר הכרזה סמלית על עצמאותם - צעד שהחריף את מאמצם לקבל סמכויות נוספות.

 

נשיא החבל הקטלוני ארתור מאס אמר לרויטרס בשבוע שעבר כי הוא מקדם את התוכניות להצבעה על עצמאות המחוז ב-9 בנובמבר, שהממשלה המרכזית בספרד מנסה למנוע על בסיס החוקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרשרת שרוצה עצמאות
צילום: רויטרס
מומלצים