שתף קטע נבחר

מאסר לרוצחי העיתונאית שביקרה את פוטין

אנה פוליטקובסקיה, שמתחה ביקורת נוקבת על משטרו של נשיא רוסיה ועל המלחמה בצ'צ'ניה, נורתה למוות ב-2006. רציחתה עוררה ביקורת קשה על הקרמלין ויחסו למבקריו

בית משפט במוסקבה גזר מאסר עולם על שני גברים שירו למוות באנה פוליטקובסקיה, עיתונאית חוקרת, שרציחתה ב-2006 הציתה ביקורת בינלאומית על הקרמלין ועל יחסו למבקריו.

 

עוד חדשות בעולם :

טרור בשדה תעופה בפקיסטן, 26 נהרגו

123 ק"מ של שרשרת באסקים: רוצים עצמאות

ז'אן מרי לה פן רמז: "לשלוח זמר יהודי לתנור"

 

פוליטקובסקיה (48), שסיקרה שחיתות ממשלתית והפרות זכויות אדם, נורתה למוות בבניין דירות שבו התגוררה במוסקבה. חמישה גברים הואשמו בחודש שעבר ברציחתה. התקרית שבה נורתה, שדמתה לחיסול מוזמן מראש, העלתה חששות במערב לגבי שלטון החוק הרוסי.

הבניין שבו נורתה העיתונאית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבניין שבו נורתה העיתונאית(צילום: AFP)

מתחה ביקורת על המלחמה בצ'צ'נים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתחה ביקורת על המלחמה בצ'צ'נים(צילום: AFP)

סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי השופט הסכים לבקשת התביעה להשית מאסר עולם על רוסטם מחמודוב, שהיה זה שלחץ על ההדק, ודודו, לום-עלי גייטוקייב, שארגן את התנקשות. סוכנות הידיעות RIA מסרה כי שלושה גברים נוספים נשלחו ל-12 עד 20 שנות מאסר.

 

פוליטקובסקיה הייתה ידועה בארצה בשל הביקורת החריפה שמתחה על ממשלו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בגין המערכה נגד המורדים הצ'צ'נים. היא פרסמה בין היתר ספר העוסק במלחמה בצ'צ'ניה ובו הביאה תיעוד להתעללות נרחבת של חיילים באזרחים המקומיים. פוליטיקאים, ולפעמים גם גורמים בשירותי הביטחון, הביעו פעמים רבות חוסר שביעות רצון מדיווחיה של פוליטקובסקיה.

 

הכתבת שימשה בין היתר כמתווכת בין המורדים הצ'צ'נים לכוחות הביטחון הרוסים במהלך השתלטות המורדים על התיאטרון במוסקבה בשנת 2002. באותו אירוע לקחו כ-50 טרוריסטים צ'צ'נים כ-800 בני ערובה ובתום שלושה ימי

התבצרות, פרצו פנימה אנשי יחידות מיוחדות של הצבא הרוסי. רוב החוטפים נהרגו, אבל איתם גם כ-115 מהחטופים.

 

בשנת 2004 נבצר מפוליטקובסקיה לסקר את הטבח בבית הספר בבסלאן, שבמהלכו השתלטו מורדים צ'צ'נים על בית ספר וניסיון חילוץ כושל של כוחות הביטחון הסתיים במותם של יותר מ-400 ילדים ומבוגרים. היא חלתה קשות לאחר ששתתה כוס תה בטיסה ממוסקבה לדרום רוסיה. התסמינים שלה הצביעו על כך שכנראה מדובר בהרעלת מזון, ועמיתיה העלו חשד שיש מי שמנסים להתנקש בחייה.

 

פוליטקובסקיה היא העיתונאית הבכירה ביותר שנרצחה ברוסיה מאז חודש יולי 2004, אז שמו אלמונים קץ לחייו של עורך המגזין "פורבס" בגרסתו הרוסית, פול קלבניקוב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים