שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

למען הבנים: לו"ז תפילות ברחבי הארץ

כלל התלמידים והצוות החינוכי, לצד רבים מתושבי גוש עציון, התכנסו שעות ארוכות בישיבת "מקור חיים" שבה לומדים שניים מהחטופים, ובמקום התקיימה עצרת תפילה וחיזוק לשחרורם של חבריהם. הרב לאו: "לפעמים באות תזכורות כואבות שכאלו, מפני שאולי אנחנו לא מספיק דואגים אחד לשני". ברחבי הארץ יתקיימו היום תפילות רבות. התעדכנו כאן

התפילות, התחינות והעצרות לא מפסיקות: מאז צאת השבת נאמרים פרקי תהילים, סליחות ותפילות "מי שברך" לשובם של שלושת הנערים שנחטפו ככל הנראה אור ליום שישי. שניים מהילדים - גיל עד שאער ויעקב פרנקל - תלמידי כיתה י"א בישיבת "מקור חיים" שבגוש עציון, והבוקר (א') נערכה תפילת המונים למענם בישיבה - ובו בזמן בכלל בתי הספר של החמ"ד וברבות מהישיבות והאולפנות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

בהתכנסות גדולה של כלל התלמידים והצוות החינוכי, ובהשתתפות רבים מתושבי הגוש והרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, נערכה עצרת תפילה וחיזוק בתקווה לשחרורם של שני החברים והחטוף השלישי, אייל יפרח. הרב הראשי דוד לאו וראש הישיבה, הרב דב זינגר, נשאו דברים במהלך האירוע, שהעובר כאן בשידור חי. 

 

 

תלמידי הישיבה התיכונית חזרו הבוקר ליום ראשון ללא החברים, לאחר שבת שאותה עשו עם בני משפחותיהם. בתפילה נכחו למעלה מ-500 איש. התלמידים נראו המומים. הם הונחו שלא לדבר עם התקשורת, ורק אומרו כי צריך להרבות בתפילות, וכי הם מקווים לבשורות טובות.

 

"התלמידים נראים המומים" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"התלמידים נראים המומים"(צילום: עידו ארז)
 

 

מתפללים על החברים בישיבה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מתפללים על החברים בישיבה(צילום: עידו ארז)

 

העצרת נערכה בבית המדרש של הישיבה, והחלה בשירה ואמירת פרקי תהילים, כשהתייפחויות נשמעות מכל עבר. הרבנים קראו "השם הוא האלוהים", תקעו בשופרות ובירכו את הנערים בברכת "מי שבירך" ל"אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה ובשביה". הם שרו את "והיא שעמדה" ושירי נשמה ותפילה מחזקים נוספים.

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

לפני מעמד "קבלת עול מלכות שמים", אמר הרב הראשי, דוד לאו, כי תפילת רבים נשמעת בשמים, "וכמו שאנחנו מתפללים וזועקים עכשיו, נאמר תפילת הלל כשהנערים יחזרו הביתה בשלום". הוא אף הזכיר בדברי החיזוק את בני משפחת גרוס, שהורעלו לפני כמה חודשים: "תלמדו ממשפחת גרוס. רק בזכות התפילה הילדים חיים ושלמים. גם הפעם התפילה של כולנו תציל את ילדינו החטופים".

 

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

"לא עת דברים היא", אמר הרב לאו לאחר התפילה. "עת תפילה היא לקדוש ברוך-הוא. אלוקים אומר, מה אני מבקש מכם? שתהיו אוהבים זה את זה. שיהיה לכם אכפת האחד מהשני. ולפעמים באות תזכורות כואבות שכאלו, מפני שאולי אנחנו לא מספיק דואגים אחד לשני".

 

"אף אויב לא יצליח לפגוע בנו כשאנו מאוחדים". הרב דוד לאו בישיבה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"אף אויב לא יצליח לפגוע בנו כשאנו מאוחדים". הרב דוד לאו בישיבה(צילום: עידו ארז)

 

הרב לאו הזכיר את הפסוק: "אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם, אל יתייאש מן הרחמים", והוסיף כי "אל לנו לפחד. יש לנו כוח של תפילה ובקשה. כולם אחינו: שלושת הנערים החטופים - והחיילים שמחפשים אותם. אנחנו מתפללים לשלומם, ואף אויב לא יצליח לפגוע בנו כשאנו מאוחדים".

 

 

רבם של התלמידים וראש הישיבה, הרב דב זינגר, אמר בדמעות כי כלל הנוכחים מתפללים ומאמינים כי "הנערים עדיין עימנו". בקול רועד ושובור הוסיף כי הם מקווים לנס שיבהיר את גודלו של הקב"ה בעולם, אך הם אינם חולקים על הצדק האלוהי. "אחד התלמידים אמר לי אמש, כי כאשר שמע את שמם של חבריו מוזכרים עם שמות האמהות שלהם - כפי שנהוג להתפלל על אדם הזקוק לישועה - הוא החל לבכות כי הבין את גודל הצרה". הוא הזכיר את רחל אמנו, הקבורה מרחק לא רב מהישיבה, וקרא לתלמידים "להתחבר לאמותיהם ולהתפלל".

 

הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, חיזק אף הוא את התלמידים ובני המשפחה. "כשיהודי נמצא בארץ יש לו נשמה כללית, לא פרטית", אמר. "היא נמצאת בדרך כלל בהיחבא, אבל בימים כאלה רואים כיצד אומה שלמה חשה שמדובר בנשמות כלליות".

 

"אתם חיילים". הרב הצבאי הראשי בישיבה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"אתם חיילים". הרב הצבאי הראשי בישיבה(צילום: עידו ארז)

 

על הנערים אמר כי הם "יצאו מפרטיותם לכלל האומה, וגורמים לכולם להרגיש את הנשמה הכללית". הוא הוסיף לתלמידים כי "אתם חיילים לא פחות מאלה שמחפשים את חבריכם זה כבר שתי יממות".

 

גם הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, פנה ואמר כי אנו נזקקים לחשבון נפש, אך הוסיף כי זוהי עת של אחדות ועוצמה. "לא עת למה שמפריד, אלא למה שמאחד", אמר. "השאלות על הטרמפים ועל תפקוד המשטרה חשובות, אבל לא עכשיו. עכשיו חשובה האחדות", קבע, והוסיף כי עם ישראל מצוי בשלב של "חבלי לידה" לאומיים. "יש צער של יאוש, וצער של תקווה, של לידה. הכאב שעם ישראל חש עכשיו, כשהוא יושב בארצו, זהו כאב של לידה. אלה הם ייסורי הגאולה", אמר. "לא שעה של ייאוש".

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

עוד אמר רבה של צפת: אנו מתאספים עכשיו בישיבה שבה לומדים הנערים החטופים, יחד עם כל בתי הספר בארץ, ויחד עם דוד המלך שבתהלים המדבר על אלה שניסו ללכוד ולצוד את בני ישראל - והוא קורא להם להתפלל".

 

 

אמש, מיד עם צאת השבת, נערכו עצרות המוניות במספר מוקדים ברחבי הארץ, הבולטת שבהן - ברחבת הכותל, חצי שעה אחרי חצות הליל, בהשתתפות הראשון לציון הרב יצחק יוסף, אביו של החייל שנחטף ונרצח נחשון וקסמן, סגן שר הדתות אליהו בן דהן ובכירים ברבני הציונות הדתית.

 

לו"ז מוקדי תפילות ברחבי הארץ

מוקדם יותר שיגר הרב הראשי לישראל, דוד לאו, מסר לאפיפיור, בדרישה להתערבות מיידית במשבר החטיפה. "היית כאן רק לפני שבועיים, וקראת לשני העמים לפעול לשלום", אמר הרב הראשי. "אני מצפה להתערבותך ולקריאתך לראשי הרשות הפלסטינית - לפעול מיידית לשחרור הנערים היהודים החטופים".

 

כנשיא מועצת הרבנות הראשית, הוא אף הודיע על כינוס תפילה של המועצה היום (א') בשעה 19:00 ברחבת הכותל המערבי, בהשתתפות הרבנים הראשיים,

רבנים בכירים וישיבות ההסדר על ראשיהן, שרים וחברי כנסת, וקרא לציבור הרחב להצטרף. גם ועידת רבני אירופה הצטרפה לקריאה להתכנס הערב בשעה 19:00 שעון ישראל בבתי הכנסת ובבתי המדרשות בכל הקהילות באירופה, לתפילה לשלום החטופים ולשובם לחיק משפחותיהם בריאים ושלמים במהרה. 

 

ברבנות מסרו כי הרב הראשי שוחח עם רבני מדינות, ובהם ארגון ה-RCA (איגוד הרבנים האורתודוכסים) בארה"ב, ורבה הראשי של דרום-אפריקה, הרב זאב גולדשטיין. כן פנה הרב לאו לכל אלפי שלוחי חב"ד בכל פינה בעולם כדי שיצטרפו בשעה 19:00 שעון ישראל לתפילה עולמית משותפת.

 

תפילות נערכו הבוקר גם באוניברסיטת "בר אילן", בצהריים - במערת המכפלה, ובשעות הערב בבתי כנסת ובמרכזים קהילתיים בכל רחבי הארץ: ב-16:00: תפילה שיזמו אימהות של תלמידים בישיבת "מקור חיים" ותתקיים בקבר רחל אימנו. ב-17:00 תהילים לבנים ובנות בבית הכנסת היכל יעקב, רחוב ריינס 17, קריית משה, ירושלים. ב-18:30 בלוד, מאחורי המשטרה - רחוב כצנלסון. הערב תתקיים תפילת אמהות לשלומם של הבנים החטופים. בשעה 20:00 - תפילת נשים בבית המדרש לנשים במגדל עז, וב-20:30 תפילת נשים בבית הכנסת היכל יעקב, קריית משה, ירושלים.

 

ב-18:30 יקיימו ארגוני הרבנים "צהר" ו"בית הלל" עצרת תפילה המונית למען החטופים, במעמד הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו ויו"ר "צהר" הרב דוד סתיו, ובהשתתפות האמן יונתן רזאל, בפארק ע"ש אילן רמון בגבעת שמואל. "שניים מן החטופים, גיל-עד שאער ונפתלי פרנקל, הם בניהם של חברים בבית הלל", מסרו בארגון.

 

בשעה 19:30 תתקיים בכיכר רבין בתל אביב עצרת הזדהות ותפילה למען שחרור החטופים, בהשתתפות רבנים, אמנים ואנשי ציבור. בין המשתתפים - רבה של תל אביב-יפו ישראל מאיר לאו, רבה של צפת שמואל אליהו, וראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. העצרת תתקיים בהנחיית עודד מנשה ובליווי של עובדיה חממה ושי גבסו. ב-20:15 - עצרת בישיבת ההסדר במודיעין, בהשתתפות רבני העיר וראש הישיבה.

 

תפילת אמהות גם באולם הארועים באולפנית "ישורון", רחוב זליג בס בפתח תקווה - בשעה 20:30. בהדר גנים פתח תקווה, עצרת בבית כנסת הע״ג, רחוב חנה רובינא, בשעה 20:30. בכפר גנים פתח תקווה, בשעה 20:40 בבית הכנסת ״ניגוני חיים״, רחוב ויצמן פינת ליפשיץ. ירושלים, קטמון: ב-20:30 תפילת נשים בבית כנסת הרמב"ן, רחוב אמציה 4.

 

עצרות בחיפה: 16:30 בבית הכנסת בטכניון, 19:00 במרכז חורב, 20:30 - עצרת לנשים ב"אמונה", רחוב ירושלים 18, הדר. חדרה: שכונת גבעת אולגה מול המתנ"ס, בשעה 18:30. חולון - רחבת המדיטק (מול הקניון), ב-17:00. עכו: עצרת אחדות ותפילה ברחבת בית העם, רחוב בן שושן (מול בנק הפועלים). רמת גן: עצרת תפילת נשים וילדים בגן אלי כהן, רחוב אצ"ל 39, בשעה 17:00.

 

שכונת גבעת זאב במשה"ב, בית כנסת "לב גבעת זאב", רחוב אירוס, בשעה 17:30. בית שמש: עצרת בקניון "נעימי", בשעה 21:00. נתניה: כיכר העצמאות בהשתתפות סניפי "בני עקיבא" בעיר, בשעה 17:30. כבר סבא: בשעה 18:30, ברחבת בית הכנסת המרכזי. באר שבע: ישיבת בני עקיבא, ב-17:30. קיבוץ שדה אליהו: 18:30 בבית הכנסת. ישיבת "הר עציון": 17:00.

 

רכסים: מאות תלמידות "אור חדש" תתכנסנה לתפילה מרכזית ברחבת קריית "אור חדש", בשעה שבה יתפללו בכותל, 19:00. אלעד: תהילים בבית הכנסת "קול אליהו" ברחוב אבטליון, במקביל לתפילה בכותל, ב-19:00.

 

אם גם אתם רוצים להתפלל לשחרורם המהיר של יעקב נפתלי בן רחל (פרנקל), גיל עד מיכאל בן בת גלים (שעאר) ואייל בן איריס תשורה (יפרח), ולהצלחת כוחות הביטחון - קראו את הפרקים הבאים בספר תהלים: י"ג, כ', קכ"א, ק"ל, קמ"ב, קמ"ג.

 

  • בהכנת הכתבה סייעו: קובי נחשוני וטלי פרקש

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
מתפלל לשובם של החברים
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
גם בעזרת הנשים - הצוות מתפלל בדמעות
צילום: עידו ארז
מתוך אתר ישיבת "מקור חיים"
מתפלים במקור חיים
מתוך אתר ישיבת "מקור חיים"
מומלצים